دادستان انتظامی مالیاتی تاكید كرد:

برخورد قضایی با مرتكبان جرائم مالیاتی

برخورد قضایی با مرتكبان جرائم مالیاتی آی وكیل: دادستان انتظامی مالیاتی اظهار داشت: دایره شمول و مصادیق جرائم مالیاتی در قانون مالیات های مستقیم از گستره بی سابقه ای برخوردار می باشد و با خاطیان بدون هیچ گونه خط قرمزی برخورد می گردد.به گزارش آی وكیل به نقل از سازمان امور مالیاتی، عباس بهزاد با اشاره به اینكه برخورد قضایی و كیفری امری متداول در برخورد با تخلفات و فرارهای مالیاتی در دنیا است، اظهار داشت: با عنایت به سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی باید درآمدهای مالیاتی جایگزین درآمدهای نفتی شود كه این امر مستلزم جلوگیری از فرار مالیاتی و مبارزه با فراریان مالیاتی به وسیله ابزارهای قانونی می باشد.
وی با اشاره به اینكه دایره شمول و مصادیق جرائم مالیاتی در قانون مالیات های مستقیم از گستره بی سابقه ای برخوردار است، اضافه كرد: با عنایت به تحول عظیم رخ داده در قانون مالیات ها و با تاكید بر جرم انگاری فرار مالیاتی، نظام مالیاتی از ظرفیت قانونی بالایی به منظور جلوگیری و مبارزه با این معضل برخوردار می باشد تا وقوع آن را به حداقل برساند.
دادستان انتظامی مالیاتی در مورد مصادیق جرم مالیاتی ازنظر قانون گذار، عنوان كرد: تنظیم اسناد و مدارك خلاف واقع، اختفای فعالیت اقتصادی و كتمان درآمد، ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی، عدم انجام تكالیف قانونی، تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران، عدم تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه ای در سه سال متوالی، استفاده از كارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی و... ازجمله مصادیق جرم مالیاتی محسوب می شوند.
وی بابیان اینكه اعلام جرم و اقامه دعوی ضد مرتكبان جرائم مزبور با استفاده از دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر مراجع قانونی صورت می گیرد، خاطرنشان كرد: مرتكبان جرائم مالیاتی مشمول مجازات درجه شش شامل حبس، جزای نقدی، شلاق، محرومیت از حقوق اجتماعی، ممنوعیت از یك یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی، ممنوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه، ممنوعیت از صدور برخی اسناد تجاری و... است.
بهزاد افزود: طبق ماده ۲۷۶ نیز، چنانچه هریك از حسابداران، حسابرسان و هم چنین موسسات حسابرسی، مأموران مالیاتی و كاركنان بانك ها و موسسات مالی و اعتباری در ارتكاب جرم مالیاتی معاونت نمایند و یا تخلفات صورت گرفته را گزارش نكنند، به حداقل مجازات مباشر جرم محكوم می شوند و مجازات معاونت سایر اشخاص طبق قانون مجازات اسلامی تعیین می گردد.
وی همینطور درمورد جرائم دسترسی غیرمجاز و سوءاستفاده از اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعاتی مودیان، اظهار داشت: مرتكبین این جرم علاوه بر انفصال از خدمات دولتی و عمومی به مجازات حبس هم محكوم می شوند.
دادستان انتظامی مالیاتی با تاكید براینكه مرتكب یا مرتكبان جرائم مالیاتی علاوه بر مجازات مقرر در قانون مسئول پرداخت اصل و جریمه های متعلق قانونی هستند، تصریح كرد: رئیس قوه قضائیه بنا به درخواست رئیس سازمان امور مالیاتی در هریك از استان ها و مناطقی كه مقتضی بداند، دادسرا و دادگاه ویژه مالیاتی تشكیل می دهد تا در آن ها به جرائم مالیاتی رسیدگی شود.
وی ابراز امیدواری كرد با ادامه روند اجرا و همكاری نهادهای قانونی، میزان وقوع تخلفات مالیاتی به حداقل برسد و با خاطیان بدون هیچ گونه خط قرمزی برخورد شود.

1397/06/19
13:53:46
5.0 / 5
2927
تگهای خبر: تخلف , حقوق , خدمات , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

محکمه

محکمه

محکمه

محکمه

محکمه

محکمه