شناسایی و دستگیری ۲۰ درصد از محكومان متواری در سال ۹۶

شناسایی و دستگیری ۲۰ درصد از محكومان متواری در سال ۹۶ آی وكیل: مدیركل پیشگیری های قضایی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به اینكه محكومان متواری با هدف تسریع در اجرای احكام و كاهش آمار پرونده دستگیر می شوند، اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد این محكومان در سال ۹۶ دستگیر شده اند.


به گزارش آی وكیل به نقل از قوه قضاییه، علی افتخاری در این باره اظهار نمود: آخرین مرحله از فرآیند رسیدگی قضایی و به تعبیر دیگر برآیند و نتیجه اقدام ­ها و تحقیقات؛ تعقیب، دادرسی و صدور حكم است.
وی افزود: اصل لازم الاجرا بودن آراء قضایی و اصل تأخیرناپذیری مجازات­ها در كنار مبانی دیگری چون قطعیت، سرعت و دقت در اجرای احكام متضمن تحقق اهداف پیش بینی شده برای مجازات­ها هستند. افتخاری افزود: حین اجرای حكم امكان دارد با دو گونه موانع مواجه شویم كه موانع دسته نخست باعث توقف و سقوط اجرای حكم (فوت محكوم ضد، عفو، مرور زمان و...) و دسته دیگر بدون اینكه اجرای حكم را منتفی یا ساقط كنند صرفا سبب تاخیر در اجرای حكم می شوند (جنون، بی هوشی، فرار محكوم علیه). اما آنچه مدنظر است مرتفع كردن برخی از موانع قسم دوم باهدف تسریع در اجرای احكام كیفری است.
این مقام قضایی خاطرنشان كرد: تلاش می نماییم تا با تولید بسترهای لازم، بعد از استخراج اسامی محكومانی كه مجازات آنها مسجل شده، با استفاده از ظرفیت ضابطین دادگستری مثل نیروی انتظامی، بسیج و مددگرفتن از توان بالقوه سازمانها و نهاد­های دیگری چون اداره اطلاعات، سپاه و غیره محكومان متواری را به منظور اعمال مجازات، شناسایی و جمع آوری نماییم.
وی ادامه داد: نتیجه اجرای این اقدام كه از سال ۹۵ شروع شده است، شناسایی و دستگیری حدودا ۵ درصد محكومان اعم از متواری و دستگیر نشده در ۱۵ استان كشور بوده است كه بعد از رسیدن به نتیجه مطلوب و موثر، استمرار طرح شناسایی و دستگیری محكومان در سال ۹۶ در سطح ملی در دستور كار این معاونت قرار گرفت و در نتیجه تلاش های مضاعف همكاران نیروی انتظامی و امنیتی تا آخر سال قبل حدود ۲۰ درصد این افراد دستگیر شده اند.
به قول افتخاری، با اجرای این طرح، محكومان متواری با سابقه فرار ۱۵ ساله و حتی محكومان به قصاص نفس هم شناسایی و دستگیر شده اند.
1397/07/16
21:50:26
5.0 / 5
2856
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده