مروری بر 18 خبر مهم قضایی در هفته ای كه گذشت

مروری بر 18 خبر مهم قضایی در هفته ای كه گذشت آی وكیل: هفته ای كه گذشت حدودا هر روز شاهد اطلاع رسانی هایی از پرونده های مختلف قضایی از جانب مسئولان بودیم.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا آن چه در این خبر می خوانید هم مروری است بر گزیده مهمترین اخبار قضایی از زبان مسئولان دادستانی، قوه قضاییه و... در هفته ای كه گذشت.ضد خبرنگار هتاك اعلام جرم شد
معاون دادستان و سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه به دنبال گزارش منابع مردمی و ضابطین قضایی درباره فردی كه در یكی از روزنامه های كثیر الانتشار فعالیت رسانه ای می كرد و مطالبی ضد حضرت اباعبدالله (ع) منتشر نموده است اعلام جرم كرده و خواهان تعقیب قضایی متهم شد.
این پرونده جهت رسیدگی به یكی از شعب بازپرسی این دادسرا ارجاع شده است.

تحقیقات قضایی در مورد فوت مرحوم هكی
در تاریخ (25/7/1397) در ساعت 18: 30 حسب گزارش پلیس در خصوص این كه خودرو پرشیا مشكی رنگ با شماره پلاك معین در منطقه شمال غرب تهران در زمین متروكه كه دچار آتش سوزی شده بود، یافت گردیده كه به باعث این گزارش، عوامل آتش نشانی بلافاصله در محل حاضر شده سپس بازجو ویژه قتل دادسرای جنایی به همراه پزشك قانونی و كارشناسان تشخیص هویت به محل صحنه عزیمت و از محل مذكور بازدید كه حسب تحقیقات انجام شده مشخص گردید كه جسد مرحوم در قسمت صندلی عقب خودرو در حالیكه دارای آثار سوختگی بود، كشف گردید. جسد در محل صحنه توسط پزشك قانونی معاینه، كه فاقد هرگونه آثار ضرب و جرح، شكستگی و یا هر نوع علائم مشكوك ظاهری بود. اتومبیل موصوف توسط كارشناسان تشخیص هویت بررسی و اقدامات فنی و كارشناسی لازم صورت پذیرفت.
متعاقباً با عنایت به نزدیكی منزل مرحوم به صحنه، بازجو به همراه پلیس و با حضور اعضای خانواده از منزل مرحوم بازرسی كه مشخص شد متوفی داروهایی مصرف می نموده كه نمونه هایی از داروها در منزل كشف گردید. تحقیقات بازجو و اقدامات تیم كارشناسی با صدور دستور انتقال جسد به پزشكی قانونی جهت تعیین علت فوت در ساعت 1 صبح روز پنجشنبه(26/7/97) به پایان رسید و مراتب در صورتجلسه تحقیقات منعكس شد.
با توجه انتقال جسد به پزشك قانونی و انجام كالبد شكافی تابحال هیچ گونه آثار ضرب و جرح و علائم مشكوك در جسد یافت نگردیده است. متعاقباً پرونده به یكی از شعبات بازپرسی دادسرای جنایی ارجاع و بازجو تحقیقات مبسوطی پیرامون مبحث شروع كرده است. خانواده مرحوم در روز سه شنبه (1 /8 /97) با حضور در دادسرای جنایی شكایت خویش را مطرح نموده و پرونده تحت رسیدگی قضایی است. حسب اعلام خانواده مرحوم و تحقیقات انجام شده توسط بازجو و پلیس، مرحوم هیچ گونه فعالیت محیط زیستی نداشته ضمن این كه نامبرده به حرفه وكالت هم مشغول نبوده است.

دستگیری دو مظنون در ارتباط با مرگ فرشید هكی
اولیای دم حاضر به پذیرش جسد نبودند و ادعا می كردند جسد متعلق به آن ها نیست، اما بعد از آزمایش دی ان ای معلوم شد كه جسد متعلق به همان خانواده است. در این ارتباط دو نفر مظنون هستند كه دستگیر شدند و دستگاه قضایی منتظر نتیجه سم شناسی پزشكی قانونی می باشد.


دستگیری جوانی كه به خانم ها صدمه می رساند
این فرد برای بانوان در تهران مزاحمت تولید می كرد كه دستگیر شد و پرونده او به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است.

پرونده متهمان محیط زیستی

عنوان اتهامی ۴ نفر از متهمان محیط زیستی از جانب بازجو پرونده تغییر نمود.
۸ نفر در این پرونده تعقیب شدند و كیفرخواست آن ها آماده ارسال به دادگاه است و عنوان اتهامی ۴ نفر از آن ها افساد فی الارض است.


كسانی كه واقعا توان پرداخت مهریه ندارند، نباید در زندان بمانند
با عنایت به بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه درمورد زندانیان مهریه؛ كسانی كه واقعا توان پرداخت ندارند، نباید در زندان بمانند.


تعزیرات، متخلفین را به پرداخت ۴۹ هزار میلیارد ریال جزای نقدی محكوم كرد
در ۷ ماهه نخست سال ۹۷ تعداد ۴۹ هزار و ۸۷۹ فقره پرونده در شعب سازمان تعزیرات حكومتی در سراسر كشور تشكیل شده كه از این تعداد متخلفین به پرداخت ۴۹ هزار میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شدند.
از این تعداد ۴۰ هزار و ۱۷ فقره پرونده در حوزه كالا و خدمات بوده است.

طرح نظارت اربعین
با عنایت به آغاز طرح نظارت اربعین كه از ۲۸ مهرماه تا ۱۸ آبان ادامه دارد ۷۰۰ مورد بازرسی در سراسر كشور انجام شده كه ۲۲۴ واحد تخلف كردند، ۲۲۶ واحد تخلفی نداشتند و ۲۳۰ مورد هم تذكر گرفتند.
میزان محكومیت در پرونده های طرح نظارت اربعین تابحال ۱۹۳ میلیارد و ۸۱۲ میلیون ریال اعلام شده كه بیشتر این تخلفات مربوط به گران فروشی بلیت هواپیماست.به شركت های متخلف اخطار داده شده است كه در این مدت باقی مانده تا آخر اربعین گران فروشی بلیت و فروش الزامی نداشته باشند چونكه تعزیرات به روز و لحظه به لحظه بازار را رصد می كند.
شهروندان می توانند تخلفات را با استفاده از سامانه ۱۳۵ سازمان تعزیرات حكومتی ثبت و پیگیری كنند و پرونده های مربوط به این مورد خارج از نوبت و بدون فوت وقت رسیدگی می گردد.
ترمینال های مسافربری هم مورد رصد و بازرسی قرار می گیرند و در مدت طرح نظارت اربعین، سه شركت اتوبوسرانی به علت اجتناب از عرضه بلیت تك نفره به پرداخت ۱۸۰ میلیون ریال جریمه محكوم شدند.
هم چنین به تازگی یك شركت به افترا گرانفروشی موبایل به پرداخت ۱۰۲ میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شده و در پرونده دیگری شركتی در ارتباط با همین افترا به پرداخت ۲۶ میلیارد ریال و شركت دیگری به پرداخت ۱۹ میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شده اند.
در مورد اختفا و عدم عرضه كالا ۴ پرونده در تعزیرات استان تهران تشكیل شده است كه ارزش تخلف یكی از این پرونده ها ۱۲۲ میلیارد ریال است.
سازمان تعزیرات حكومتی در بخش اجرای احكام ۵۶ هزار و ۷۲ فقره پرونده داشته و ۲ هزار میلیارد ریال هم جریمه های این پرونده ها بوده است همینطور ۴۶۱ میلیارد ریال محكومیت اعاده شده در حق شاكی خصوصی پرداخت شده است.
از مجموع ۲۶ پرونده تخلف مربوط به گوشی تلفن همراه ۱۴ پرونده رای قطعی صادر گردیده است و بقیه پرونده ها به علت اینكه همچنان دستگاه های متولی پاسخ استعلام های تعزیرات را ندادند، در جریان رسیدگی قرار دارد. بر مبنای قانون، استعلام های پرونده های مربوط به قاچاق ظرف مدت ۴۵ روز باید پاسخ داده شود اما در پرونده های صنفی، سقف و محدوده زمانی معلوم نیست.
به تازگی یك شركت به افترا گرانفروشی موبایل به پرداخت ۱۰۲ میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شده و در پرونده دیگری در ارتباط با همین افترا به پرداخت ۲۶ میلیارد ریال و شركت دیگری به پرداخت ۱۹ میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شده اند.
در مورد اختفا و عدم عرضه كالا ۴ پرونده در تعزیرات استان تهران تشكیل شده است كه ارزش تخلف یكی از این پرونده ها ۱۲۲ میلیارد ریال است.
در حوزه لبنیات هم 4 پرونده گرانفروشی در تعزیرات استان تهران در حال رسیدگی است كه ارزش ریالی یكی از پرونده ها ۱۸ میلیارد ریال است و بطور قطع جریمه آن بیشتر خواهد بود. ارزش ریالی سه پرونده دیگر در مجموع ۱۷ میلیارد ریال است كه این پرونده ها در حال بررسی هستند.
بیشتر از ۸۰ درصد پرونده های مربوط به احتكار در سازمان تعزیرات مختومه شده اما تنها 8 درصد كالاهای مربوط به این پرونده ها در بازار عرضه شده است.
پرونده قاچاق خودرو استان بوشهر به ارزش ۴۳ میلیارد ریال، شركت تولیدی لبنیات به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال، در استان اصفهان هم متخلف قاچاق سوخت پرونده ای به ارزش ۱۱ میلیارد ریال داشته است كه ۵۲ فقره پرونده احتكار مختومه و برای توزیع به ادارات كل سازمان صنعت، معدن، تجارت ارسال شده است.
بیشتر پرونده ها مربوط به عدم ایفای تعهدات و عدم تحویل خودرو بخصوص از جانب نمایندگی های خودروسازهای خارجی است و فقط در شهر تهران ۳۱۹ پرونده در حال رسیدگی است.

66 سال حبس برای اعضای بزرگترین شبكه ضرب وتوزیع سكه تقلبی
محكومیت قطعی به بیشتر از 66 سال حبس، ضبط تمامی اموال حاصل از جرم به نفع دولت و انتشار حكم محكومیت برای سردسته و اعضای باند یوسف كدیور، بزرگترین شبكه ضرب و توزیع سكه های تقلبی طلا با اتهاماتی چون تهیه و توزیع هزاران قطعه سكه تقلبی بهارآزادی، جعل پلمب، مهر و نشان طلافروشی ها، صرافی ها و بانك مركزی و تولید اختلال در بازار سكه صادر شد.
با گسترش چتر اطلاعاتی و بعد از یك ماه رصد تحركات و اقدامات متهمین مشخص شد، باند سازمان یافته ای در حاشیه شهر تهران در امر تهیه و توزیع سكه های تقلبی طلا در سراسر كشور فعالیت دارد و با استفاده از شبكه گسترده ای از طلافروشان، واسطه ها و عوامل خود به اختلال گسترده در بازار سكه مبادرت كرده است. بعد از شناسایی و دستگیری تعدادی از اعضای این باند، متهم اصلی این پرونده كه از بندرعباس به تهران گریخته بود تحت تعقیب قرار گرفت و بعد از شناسایی دیگر عوامل این باند و محل اختفاء آنان، به دستور مقام قضایی، اكیپ مجربی از مأموران پلیس امنیت عمومی استان هرمزگان به تهران اعزام و با همكاری مأموران پلیس امنیت عمومی ناجا در یك اقدام عملیاتی منسجم و گسترده 6 نفر از سرباندهای ضرب سكه های تقلبی را دستگیر كردند. در بازرسی از منازل، كارگاه ها و ضرابخانه های مختلف ساخت سكه های جعلی، بیشتر از هفت هزار سكه تقلبی آماده فروش، ۲ دستگاه پلمب سكه، ۷ دستگاه تراش برای ساخت مهر و ضرب سكه، ۱۵ كیلو ورقه مسی برای ساخت سكه تقلبی، ۳۵ عدد مهر تقلبی ضرب سكه، ۶ عدد مهر جعلی ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی، تعدادی برچسب تقلبی مربوط به سكه و پلمب آن، چندین هزار دلار و ۲ عدد كیس كامپیوتر كه مورد استفاده برای جعل مهرهای سكه بود، كشف و به همراه 7 دستگاه خودروی متعلق به این باند توقیف شد.

برخورد دادستانی با یك بدهكار بانكی به نام رستمی صفا
در پرونده بانك سرمایه فقط دو بدهكار بزرگ ۲۲۰۰ میلیارد تومان وام گرفته اند..
در بانك سرمایه كه حداقل ۸ هزار میلیارد از وجوه بانك از دست رفته است، اگر دادستانی ورود نمی كرد بازگشت وجوه بانك با موانع جدی روبرو می شد كه این گونه امور وضعیت بانك ها را شكننده كرده است.
خانمی با اعضای خانواده اش ۳۲ هزار سكه خرید كرده اند و در تحقیقات مشخص شد كه متهم زن در شركت های هرمی اوریف لیم نقش داشته است. وی دارای چندین پرونده قضایی در مشهد و تهران و شیراز بود كه همگی مختومه شده بود و با این پول ها سكه خریداری نموده است. در بازرسی از منزل این خانم ۲۴۵۰۰ عدد سكه در كولر منزل و ۱۰۸ كیلو طلا كشف شده است.
فرد دیگری كه از آن سوی مرزها به كشور آمده، ۱۲ هزار سكه خریداری نموده است كه مبحث در دست بررسی می باشد. در پرونده مربوط به خرید سكه تابحال ۳ نفر بازداشت شده اند.

توضیحی درباره وضعیت «دراویش» در زندان
اداره كل زندان های استان تهران، به انتشار اخباری در خصوص اعمال تبعیض تحمل حبس مددجویان موسوم به دراویش، واكنش نشان داد: در حوزه ی زندانبانی نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران، تمامی متهمین و مجرمین، بدون در نظرگرفتن نوع جرائم ارتكابی، در صورت رعایت كامل الزامات قانونی و مقرّرات ابلاغی در حین تحمل حبس، از شرایط مساوی برخوردار می باشند. با این وجود زندانیان فوق الاشاره همسان با سایر محبوسین، بدون هیچ گونه اعمال محدودیّتی از حقوق به رسمیت شناخته شده در آئین نامه اجرایی سازمان زندان ها من جمله ملاقات های كابینی (با بستگان درجه یك و وكلاء)، استفاده از هواخوری و امتیازاتی نظیر تلفن و… برخوردار می باشند. لیكن زندانیانی كه با اِعمال انگیزه های شخصی به منظورغوغا سالاری، امتیازطلبی و جَوسازی تبلیغاتی در رسانه های جمعی و شبكه های مجازی، از حضور دركابین ملاقات، بهره مندی از هواخوری و یا تماس تلفنی با خانواده های خود امتناع می نمایند؛ دال بر اعمال تبعیض یا غَرض ورزی در نحوه ی تحمل حبس آنان از جانب مسئولین مربوطه نبوده است. ضمناً خاطرنشان می سازد؛ این قبیل اقدامات زندانیان، به مراجع قضایی ذی ربط و خانواه های آنان، اطلاع رسانی گردیده است.

اولین جلسه محاكمه مدیرعامل یك شركت واردات موبایل با ارز دولتی
اولین جلسه رسیدگی به پرونده مدیرعامل یك شركت واردات موبایل به افترا اختلال در نظام توزیع نیازمندی های مردم با استفاده از گران فروشی به صورت كلان، در شعبه چهارم دادگاه های ویژه رسیدگی به پرونده های اقتصادی -موضوع نامه رییس قوه قضاییه به رهبری- برگزار گردید.
الف-پ مدیر عامل این شركت متهم است به اینكه "با دریافت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی ۱۸ هزار و ۱۴۴ گوشی تلفن همراه وارد كرده كه از این تعداد، ۱۳ هزار و ۹۱۶ عدد فروخته است. ۴ هزار و ۲۲۸ گوشی را در بازار احتكار كرده كه توقیف شده است. این فرد متهم است به اینكه از این طریق بیشتر از ۱۳ میلیارد تومان سود نامشروع تحصیل كرده است.

پرونده مشایی در دادگاه تجدید نظر
رئیس كل دادگستری استان تهران از ارسال پرونده مشایی در دادگاه تجدید نظر و تعیین شعبه رسیدگی به این پرونده اطلاع داد.

تایید حكم اعدام سلطان سكه و یك متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی كشور
پرونده وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم در دیوان عالی كشور مورد رسیدگی قرار گرفت و حكم اعدام آن ها تایید شد.

متهم پرونده ارزی در شیراز به ۱۵ سال حبس محكوم شد
دادگاه رسیدگی به جرائم مفسدان و اخلالگران نظام اقتصادی استان فارس، متهم ۲۸ ساله پرونده اختلال در بازار ارز را به تحمل ۱۵ سال حبس و جزای نقدی محكوم نمود.
چهارمین جلسه علنی رسیدگی به پرونده مفسدان و اخلالگران نظام اقتصادی، برای رسیدگی به پرونده یكی از متهمان پرونده اختلال در بازار ارز با استفاده از معاملات خارج از شبكه بانكی و صرافی های مجاز، به ریاست سید محمود ساداتی و مستشاری محسن رجایی نیا و علی فرهادی پور در شیراز برگزار گردید.

صدور كیفرخواست برای هشت مدیر دولتی به افترا تضییع اموال بیت المال
دادستان عمومی و انقلاب مركز استان كرمانشاه از صدور كیفرخواست برای هشت مدیر سابق یك شركت دولتی در این استان اطلاع داد.
به تازگی از جانب دادسرا برای هشت نفر از مدیرانی كه با اقدامات خود سبب تضییع اموال دولتی شده اند با صدور كیفرخواست تقاضای تعیین كیفر و جبران خسارت وارده، شده است. این افراد كه از مدیران سابق یك شركت دولتی هستند به دلیل عدم مطالعه كافی در مورد روش اجرای پروژه پیش از انعقاد قرارداد، اضافه پرداخت های مختلف و خارج از قرارداد به پیمانكار و تاخیر غیرمتعارف در بهره برداری رساندن پروژه مورد استنطاق قرار گرفته و بعد از تكمیل تحقیقات برای آنان به افترا تضییع اموال دولتی كیفرخواست صادر گردیده است. مدیر، ذیحساب و كارپرداز در نحوه هزینه كرد اعتبارات تخصیص یافته و ممیزی و پذیرش اسناد هزینه ملزم به رعایت دقیق مقررات قانونی هستند.


هفت پرونده اقتصادی كه كیفرخواست آن ها در دادسرای رسیدگی به جرایم پولی بانكی صادر شده است
* پرونده وحید مظلومین با 19 متهم و 14 هزار میلیارد تومان گردش مالی كه منجر به صدور حكم شده است.
* پرونده دیگری كه به دادگاه رفته و هنوز رسانه­ ای نشده است، دارای15 متهم به افترا اختلال در نظام اقتصادی می باشد.
* پرونده تعاونی البرز ایرانی ها با دستگیری دو نفر به افترا افساد فی­ الارض و هزار و 400 میلیارد تومان بدهی به مردم و 91 هزار مالباخته و بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد.
* صدور كیفرخواست ضد شش نفر در پرونده شركت كلاهبرداری دومان و توكان با 150 میلیارد تومان بدهی و 186 شاكی.
*پرونده تعاونی حافظ با 7 هزار مالباخته كه 27 نفر شكایت كرده اند.
* صدور كیفرخواست برای چهار نفر در پرونده گروه جابری با هزار و 200 میلیارد تومان گردش مالی.
* بخش اول پرونده بانك سرمایه با صدور كیفرخواست برای هشت نفر و هزار و 330 میلیارد تومان گردش مالی.

پرونده های پیش فروش خودرو
* پرونده نگین خودرو با 3 هزار و 519 شاكی، بدهی 40 میلیارد تومان دارد.
* پرونده پاسارگاد خودرو 635 شاكی، دو محكوم زندانی و 7 میلیارد بدهی دارد.
* شركت پارس خلیج خودرو سه نفر محكوم و 255 شاكی دارد
كه این سه به صدور حكم منتهی شده است.
* شركت آرمان پرشین پارس 9 متهم، 920 شاكی و صد میلیارد تومان بدهی دارد
* پرونده شركت عظیم خودرو 20 شاكی، 200 میلیارد تومان بدهی دارد.
* شركت داتیس خودرو، 82 شاكی.
* دنیز خودرو، 186 شاكی و ده میلیارد تومان بدهی.
* رامك خودرو، 3 متهم و 115 شاكی و حدود 6 هزار پیش فروش خودرو و دارای 119 میلیارد تومان بدهی.
* شركت مفتاح رهنورد مربوط به خودروهای وارداتی، تا كنون هزار و 267 نفر شكایت خویش را ثبت كرده اند.
* در پرونده پاكرو سبز قشم هزار و 170 دستگاه خودرو پیش فروش شده است.
* شركت كیمیا خودرو هزار نفر شاكی و11 میلیارد تومان بدهی دارد.
* پرونده مهرخودروی گسترطوس با 123 شاكی و 600 میلیارد تومان بدهی و دویست نفر از شكات در شركت های آركافاتح، شمیران خودرو و سورنا خودرو دو میلیارد تومان مطالبه دارند
تمام پرونده های فوق در دادسرای تهران در حال رسیدگی است. حداقل 8500 نفر در پرونده های پیش­ فروش خودرو شاكی هستند و 490 میلیارد تومان ادعای پول اتومبیل­ ها شده است.1397/08/05
14:14:28
5.0 / 5
3925
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده