برگزاری سومین جلسه محاكمه متهمان پرونده اختلاط گندم و خاك در شیراز

برگزاری سومین جلسه محاكمه متهمان پرونده اختلاط گندم و خاك در شیراز آی وكیل: سومین جلسه علنی دادگاه رسیدگی به پرونده 11 متهم اختلال در نظام اقتصادی با استفاده از اختلاط خاك با گندم و محتكران آرد در شعبه ویژه بررسی جرائم مفسدان و اخلالگران اقتصادی در دادگاه انقلاب شیراز برگزار گردید.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، بامداد سه شنبه 15 آبان سومین جلسه علنی دادگاه رسیدگی به اتهامات 11 متهم پرونده مخلوط كردن خاك و گندم و احتكار آرد، به ریاست قاضی سید محمود ساداتی و مستشاری محسن رجایی نیا و علی فرهادی پور برگزار گردید.
در این جلسه دادگاه پس از تلاوت آیاتی از كلام الله مجید، سید محمود ساداتی با اشاره به علنی بودن این جلسه، با استناد به مفاد قانون تصریح كرد كه انتشار نام و تصویر متهم فاقد ممنوعیت قانونی می باشد.
ساداتی تصریح كرد كه در این جلسه برای سومین بار به افترا 11 نفر به جرم اختلال در امر توزیع مایحتاج عمومی و كالای استراتژیك گندم با شن و ماسه و سایر ناخالصی ها دستگیر شده اند، رسیدگی خواهد شد.
كوروش زارعی، معاون دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی شیراز بعنوان نماینده دادستان به قرائت كیفرخواست پرداخت و در دفاع از كیفرخواست صادره ضد متهمان با اشاره به روند شناسایی و بررسی سیلوهای انبار گندم بیان كرد: هرساله شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران كه زیرمجموعه جهاد كشاورزی است، مبادرت به خرید تضمینی گندم می كند.
وی اظهار داشت: به استناد گزارش ها و تحقیقات انجام شده، اقدامات متهمان در این پرونده با استفاده از اختلال در توزیع آرد و گندم همراه با ناخالصی های سبب تضییع میلیاردها ریال در بخش های مختلف شده است.
در این پرونده به افترا 11 نفر به نام های منوچهر پورفرد فرزند عبدالله، اسمعیل نصراللهی فرزند حمزه، حسن مزارعی فرزند شاه میرزا، مهدی رضایی فرزند رمضان، محمدهادی محمدی فرزند عباس، ناصر حبیبی نسب، عسكر براتی معروف به افرا فرزند نادعلی، امیر كمالی سروستانی معروف به اشكان فرزند محمدحسین، محمد ثاقب پور فرزند احمد، حسن منصوری فرزند غلامحسین، محمود پورمند فرزند احمد كه به افترا اختلال در نظام اقتصادی كشور با استفاده از اختلال در امر توزیع مایحتاج عمومی كشور در شیرز دستگیر شده بودند، رسیدگی شد.
مهدی جمالی، نماینده اداره غله در این جلسه علاوه بر پخش فیلم تهیه شده از سیلوی خوشه طلایی سروستان، توضیحاتی را برای ریاست دادگاه بیان كرد و اظهار داشت: فیلم مذكور در تاریخ 16 بهمن 95 تهیه شد و از سیلوی خوشه طلایی سروستان گرفته شده و بارگیری شده و كامیون متعلق به همین سیلو و هولوگرام شركت خوشه طلایی سروستان روی آن نصب و مقصد آن كارخانه آرد سنبله شیراز بوده است.
وی افزود: این فیلم نشان از تخلیه حجم انبوهی خاك به جای گندم داررد.مسئول آزمایشگاه بررسی نموده 1160 كیلو خاك در كامیون اول و 850 كیلو ماسه در كامیون دوم مشاهده شده و مستندات به اداره اطلاعات در تاریخ 18 بهمن 95 ارسال شد و شماره كامیون هم ایران 83 – 393 ع 26 بوده است.
قاضی ساداتی از نماینده اداره غله خواست تا در مورد اقداماتی كه در برابر این تخلفات انجام داده اند توضیح دهد و نماینده اداره غله اظهار نمود: این تخلفات به شیوه خاصی انجام می شد و در مقابل ما نبوده كه با برخورد ما مواجه شود و فیلم بدون اطلاع آنها تهیه شده است. از افت محموله متوجه تخلف شدیم و آنرا پیگیری كردیم، هر دوی این كامیون ها به كارخانه آرد سنبله شیراز ارسال شد.
جمالی افزود: این سیلو گندم ها را از تعاونی روستایی دریافت و به سیلو منتقل می كند و برپایه قرارداد فی ما بین گندم ها را در سیلو ذخیره و اجاره دریافت می كنند و نماینده ما مستقر است و تحت كنترل ایشان تمام موارد مربوط به افت و غیره را بررسی و ثبت می كند.
جمالی تصریح كرد: در فیلم دیگری هم یك محموله از سیلوی خوشه طلایی سروستان بارگیری شده و در حال تخلیه در كارخانه آرد آسیا است.
جمالی همینطور در پاسخ به قاضی رجایی نیا كه پرسید شما برای نظارت و جلوگیری از این اقدامات چه كردید؟ اظهار داشت: رویكرد دولت این است كه اگر تعاونی و بخش خصوصی از روستاییان گندم نخرید ما باید این كار را انجام دهیم.
جمالی افزود: به بخش خصوصی اعتماد شد و قراردادی فی درخلال نوشته شد و حدود اختیارات ما این است كه ما زیر كندو را پلمپ می نماییم البته این كار پس از سال 95 انجام شد ولی اگر ظرفیت خالی داشته باشند، می توانند گندم با استفاده از سیستم وارد گندم ما كنند. من با معاون وزیر صحبت كردم و گفتم به بخش خصوصی گندم دادیم و این عارضه وجود دارد و یك مساله بخش حاكمیتی است كه نباید قراردادی بسته شود.
نماینده ستاد غله فارس اظهار نمود: زمانی كه می خواستند به سیلوهای خصوصی مجوز بدهند بنده نظر كارشناسی خویش را اعلام كردم كه مواخذه شدم و مخالف تحویل گندم به سیلوهای خصوصی بودم.
مسئول حراست شركت غله منطقه سه فارس و كهگیلویه و بویراحمد هم در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: سال 95 به ما اعلام نمودند سیلوی خوشه طلایی سروستان دچار مشكل است.شركت های خارج از استان گزارش ها را اعلام كردند، بر آن شدیم كه این مسئله را پیگیری نماییم. دو بحث پیگیری جاده ای و نظارت بر سیلو مطرح بود كه جاده ای كه به نتیجه نرسیدیم كه بخواهیم اسكورت نماییم و وقت گیر و سخت بود و اجازه نداشتیم، در مورد رصد سیلو هم وقتی به كارخانجات خودمان فرستادیم آنها هم اعلام نمودند گندم هایی كه از این سیلو خارج می گردد مشكل دارد.
او افزود: من این را به دستگاه های امنیتی گزارش كردم و دستگاه های نظارتی با هماهنگی روی این قضیه كار كردند و به دستور قضایی بنا شد انبارگردانی ها صورت گیرد.
قاضی ساداتی خطاب به مسئول حراست شركت غله منطقه سه بیان كرد: شما فرمودید ما از استان های دیگر گزارش دریافت كردیم كه گندم ها مشكل دارد و این نشان داده است شما نظارت دوره ای نداشتید.
مسئول حراست شركت غله منطقه 3 پاسخ داد: دستگاهی كه این آقایان اطلاعات را روی آن نصب كرده بودند، سیار بود و ناظر ما متوجه آن نشده است.
قاضی ساداتی تصریح كرد: اگر دستگاه های نظارتی ما به دقت به وظایف خود عمل می كردند، شاهد زندانی شدن برخی افراد و سایر مشكلات ناشی از آن نبودیم و قبول كنید كه نظارت نبوده و نباید توجیه نماییم اگر دستگاه های نظارتی كار خویش را در مجموعه غله انجام داده بودند، شاهد حضور این آقایان در مقابل میز دادگاه نبودیم.
عسكر براتی، صاحب ذرت خشك كنی و گندم و علوفه و جو كه به صورت دلالی كار می كند بعنوان یكی از متهمان در جایگاه قرار گرفت و قاضی ساداتی كیفرخواست صادره ضد وی را قرائت و افترا وی را اختلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی و گندم در استان فارس عنوان نمود و اظهار داشت: شما بعنوان دلال نقش فعال داشته و گندم های مازاد بر مصرف كشاورزان در منطقه فیروزآباد با ناخالصی ها خریداری و با ناخالصی ها به سیلوهای دیگر و كارخانه سپیدان تخلیه كرده و مبلغ زیادی هم به بیت المال طبق نظر كارشناس رسمی دادگستری خسارت وارد كرده اید.
متهم براتی در دفاع از خود بیان كرد: من از سال 87 تابحال گندم خریداری نموده و مراكز خرید دولتی و سیلوهای خصوصی در صورت سالم بودن گندم، آنرا از من تحویل می گرفتند.
قاضی ساداتی خاطرنشان كرد: گزارش ها حاكی از این است كه 3 میلیارد و 707 میلیون ریال خسارت به بیت المال خسارت وارد كردید.
براتی پاسخ داد: كارشناس سیلو و نماینده غله حضور داشتند، من بابت تحویل گندم پاداش هم گرفتم.
قاضی ساداتی مكالمات براتی با شركت غله را قرائت كرد كه در این مكالمات براتی اعلام نموده كه گندم ها ناخالصی دارد و انتظار داشته كه اداره غله پیش از بازرسی، زمان حضور بازرسان خویش را اعلام كند!
رئیس دادگاه خطاب به نماینده غله پرسید: آیا شما مجوزی برای دلالی ایشان در حوزه غله داده اید؟ ایشان شركت در حوزه مواد غذایی ثبت كرده است كه غیر از گندم است.
جمالی پاسخ داد: خیر آقای مزارعی مجوزی برای خرید و فروش گندم ندارد و شركت آرد هم مجوزی برای فروش گندم نداشته است.
قاضی ساداتی خطاب به متهم مزارعی بیان كرد: شما به چه حقی و با چه مجوزی مبادرت به خرید و فروش گندم كردید؟
متهم اظهار داشت: گندم خریداری شده آزاد بوده و من در تهران زندگی می كنم و تلفنی این معامله ها را انجام می دادم و آقای پورفرد را می شناختم.
قاضی ساداتی: شما گندم خریداری شده را دوباره وارد چرخه خرید و فروش تضمینی دولت كرده اید و باردیگر به دولت فروخته اید و 8 میلیارد به دولت ضربه وارد كرده اید؛ شما باوجود اینكه مهندس كشاورزی هستید و 10 سال در اداره غله كار كردید و كارخانه آرد حق ندارد گندم بفروشد چرا از كارخانه آرد، گندم خریداری كردید؟
مزارعی اظهار نمود: آن گندم متعلق به اداره آرد و آزاد بوده و نرخ بیرون و آزاد به من گندم را فروخته اند.
به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، در این جلسه برای سومین بار هر 11 متهم به همراه وكلای خود حضور داشتند و ضمن عرضه دفاعیات و مستندات خود در رد اتهامات وارده، خواهان صدور حكمی منصفانه از جانب مراجع قضایی شدند.
1397/08/18
22:31:51
5.0 / 5
493
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری