آخرین وضعیت پرونده سیف از زبان محسنی اژه ای

آخرین وضعیت پرونده سیف از زبان محسنی اژه ای به گزارش آی وكیل سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده رییس كل سابق بانك مركزی توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری امروز خود، در مورد سخنان رییس ستاد قاچاق كالا و ارز در خصوص وجود ۲۰۰ پرونده قدیمی در ارتباط با قاچاق كالا، اظهار نمود: قرار شد ایشان را بخواهند و در این رابطه توضیح دهند و دادستان كل كشور در این مورد وارد شده كه اگر ایشان دلیل و مدركی دارد ارائه كند.

وی اضافه كرد: گفته قبلی ایشان در خصوص ۱۴ پرونده از سال ۹۴ بوده كه این ۱۴ پرونده در حال رسیدگی است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با "آخرین وضعیت پرونده های قضایی سیف و معاونان وی كه در بازداشت هستند"، اظهار نمود: پرونده ای كه به دادگاه رفته هنوز تعیین وقت نشده و دادگاه آغاز به دادرسی نكرده است. در مورد دو پرونده كه در دادسرا مطرح بوده هنوز منجر به كیفرخواست نشده و در مورد یكی از مدیران بانك مركزی هم هنوز كیفرخواست پرونده اش صادر نشده است.

محسنی اژه ای اضافه كرد: در مورد پرونده دیوان محاسبات اعلام جرمی نشده و در مورد حكمی كه داده بودند انفصال را دیده ام و تجدیدنظر هم آنرا قطعی كرده است.

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با حادثه تروریستی اهواز و چابهار و این كه آیا پرونده ای تشكیل شده و چقدر مبحث به عوامل خارج از كشور مربوط می شود، اظهار داشت: طبق آخرین اطلاعاتی كه دارم در مورد حادثه چابهار چهار نفر بازداشت هستند كه این افراد ایرانی الاصل بودند و یك نفر از آنها ساكن خارج از كشور بوده است.

وی اظهار داشت: این كه از بیرون حمایت می شوند ۱۰۰ درصد اینگونه است و این كه آیا از اتباع بیگانه در این خصوص بازداشت شده اند اطلاعی ندارم.

محسنی اژه ای در پاسخ به این سوال كه آیا قوه قضاییه برنامه ای در مورد استفاده از ظرفیت وكلا دارد یا خیر، افزود: اعتقادم بر این است كه باید اطلاعات حقوقی مردم بالا برود تا كمتر به وكیل نیاز داشته باشند، ازاین رو باید برای كسانی كه می خواهند از وكیل استفاده كنند تسهیلات بیشتری فراهم گردد كه در گذشته تسهیلات خوبی اجرایی شد.

وی در ارتباط با قیمت دستمزد وكلا اظهار داشت: معتقدم كه قیمت كارشناسی بالا است و یك عده از وكلای خاص كه پرونده های ویژه ای به آنها داده می شود دستمزد بالایی می گیرند. مثلا در پرونده بابك زنجانی شاكی چهار وكیل گرفته بود. دادگاه ۲۶ جلسه طول كشید كه در بعضی جلسات هم وكلا حضور پیدا نكردند و برای این جلسات نزدیك به یك میلیارد و ۴۰۰ میلیون دستمزد گرفتند.

سخنگوی دستگاه قضا خاطرنشان كرد: امكان دارد بعضی از این وكلا از رانت استفاده كنند و باید این رانت ها ادامه پیدا نكند كه بر این اساس بخشنامه كردیم و مقرر شده كه وكلا میزان دستمزد خود در پرونده ها را اعلام كنند.

وی در مورد برگزار نشدن آزمون وكالت از جانب مركز مشاوران هم اظهار داشت: بستگی دارد كه بررسی نماییم كه آیا وكیل كم داریم یا نه.
محسنی اژه ای در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده عظیم خودرو و نحوه بازپس گیری مبالغ مالباختگان اظهار داشت: هم اكنون فردی است كه خودروهای خارجی را پیش فروش كرده و بیشتر از مجوز فروش كرده كه پس از گران شدن نتوانسته به تعهدات خود عمل كند. در مواردی كه وارد كرده و در گمرك است دولت باید ترتیباتی انجام دهد كه بتواند با تفاوت قیمتی كه از مالك می گیرد و اعلام می كند قوه قضاییه بتواند آنها را آزاد می كند.
وی در ارتباط با این كه آیا كاركنان قوه قضاییه هم مشمول قانون منع به كارگیری بازنشستگان شده اند، افزود: به منابع انسانی قوه قضاییه گفته شده كه این قانون را در مورد كسانی كه شامل آن می شوند شامل كارمند یا غیركارمند را رعایت كند و درمورد اجرای این قانون فرد در رابطه با قوه قضاییه یا غیرقوه نداریم.
سخنگوی دستگاه قضا در مورد اظهارات دو خانم بازیگر در خصوص وجود هنجارشكنی در سینما كه آیا قوه قضاییه در این مورد ورود می كند یا خیر، اظهار نمود: مواردی كه مخفی است را قوه قضاییه ورود نمی كند و در صورتیكه شاكی خصوصی داشته باشد قوه قضاییه ورود می كند.
وی ادامه داد: ما دو مسئولیت داریم یكی پیشگیری وقوع جرم و دیگری این كه اگر جرمی صورت گرفت و جنبه عمومی داشته باشد مدعی العموم وارد می گردد و غیر از این باید شاكی خصوصی داشته باشد.1397/09/19
14:28:43