رئیس جمهور در جلسه هیات دولت:

یارانه ها باید هدفمند، مشروط و موقت باشند، وزرا و مسئولین گزارش های شفاف به مردم ارائه نمایند

یارانه ها باید هدفمند، مشروط و موقت باشند، وزرا و مسئولین گزارش های شفاف به مردم ارائه نمایند آی وكیل: رئیس جمهور، احداث استواری و اصلاح ساختارهای اقتصادی را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: باید در اقتصاد اقداماتی را انجام داده و راهی را در پیش بگیریم كه با زلزله تحریم، فشار و توطئه دشمنان، ساختمان و ساختار آن لطمه نبیند و این كار با همكاری و هماهنگی همه قوا و مشاركت مردم شدنی است.


به گزارش آی وكیل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت، تصریح كرد: در زلزله سال قبل كرمانشاه خیلی از ساختمان ها و زیربناهای شهر تخریب شد، اما با بازسازی هایی كه انجام شده بود با زلزله ای كه امسال رخ داد، آنچه كه از پارینه تولید شده بود، در مقابل زلزله هیچ گونه آسیبی ندیده و مقاومت كرده است و امروز باید در اقتصاد باز راهی را در پیش بگیریم كه با زلزله تحریم و فشار دشمنان، آسیبی نبیند و در این راستا هر آنچه لازم باشد در دولت و سایر قوا و شورای هماهنگی، تصمیم گیری خواهیم كرد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه به رغم شرایط سخت فشار و تحریم خارجی، توانستیم بودجه را در زمان معین بررسی و آماده تقدیم به مجلس شورای اسلامی نماییم، اظهارداشت: حتی چند روز پیش از 15 آذر كه زمان معین برای ارائه لایحه بودجه بود، دولت آنرا آماده كرده بود، در همان ایام، نكاتی باز مورد نظر مقام معظم رهبری بود كه آنها را هم در اسرع وقت مد نظر قرار داده و در لایحه اعمال كردیم.
روحانی با اشاره به اینكه لایحه بودجه در هدف اول بهبود معیشت و زندگی مردم را مورد توجه جدی قرار داده است، اظهار داشت: باید تلاش نماییم كه رنج مردم در فشار تحریم كاسته شود. البته تا زمانی كه تحریم برقرار است، نمی توان به صورت صد در صد مشكلات آنرا برطرف كرد، اما با اقدامات خود می توانیم تبعات ناشی از فشار تحریم را كاهش دهیم و این كاری است كه دولت با هماهنگی سایر قوا، فعالان اقتصادی و مردم می تواند انجام دهد.
رئیس جمهور افزود: باید تلاش نماییم قیمت اجناسی كه در اختیار مردم قرار می گیرد، كم شود و در حد لازم كنترل صورت بگیرد و در این راستا همه دستگاه ها همچون ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات فعال تر باشد و آیین نامه ها و چارچوب هایی كه در دولت تصویب میگردد این موارد مورد توجه قرار بگیرد.
روحانی خطاب به مردم گفت: دولت تلاش خواهدنمود كه یارانه ای كه در خدمات وجود دارد یا كاهش ندهد و یا مقدار كاهش آن اندك باشد. دولت در بخش آب، برق، نفت، بنزین، گازوئیل، خدمات آموزشی و بهداشتی، یارانه های بسیار بالایی پرداخت می كند و قصد ندارد آنها را حذف كند.
رئیس جمهور تصریح كرد: 900 هزار میلیارد تومان مبلغ یارانه ها است و برای سال آینده برای كالاهای اساسی 60 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت خواهیم كرد البته بایستی در بلندمدت به گونه ای مدیریت شود كه یارانه ها به صورت حساب شده و هدفمند پرداخت گردد.
روحانی ضرورت تقویت دولت الكترونیك را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: امروز در این حوزه ضعیف هستیم و اطلاعات دقیق درباب دهك های پایین جامعه وجود ندارد. البته بر روی كاغذ تقسیم بندی هایی در این زمینه وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد كه آمار و ارقام آن نمی تواند دقیق باشد، پس یكی از وظایف مهم وزارت رفاه توجه به این مساله می باشد.
رئیس جمهور اشاره كرد: یارانه همیشه باید پرداخت گردد، منتها بایستی این یارانه ها، هدفمند، مشروط و موقت باشند. برای سال آینده شرایط بهداشت و درمان و تحول سلامت را ادامه داده و حقوق كاركنان، شاغلین، مستمری بگیران و بازنشستگان را حدود 20 درصد افزایش خواهیم داد.
روحانی وزرا و مسئولین را به ارائه گزارش شفاف از اقدامات و فعالیت های خود به مردم سفارش كرد و اظهار داشت: وزرا بایستی اقداماتی را كه قصد دارند در حوزه های مختلف مسئولیت خود در سال آینده انجام دهند، با شفافیت و وضوح و طی هفته های آتی به مردم گزارش دهند. همچون وزارت دفاع اعلام نموده كه در خیلی از زمینه ها می تواند مشكل خودروسازان را برطرف كند و كشورمان را بی نیاز سازد. لازم است اینگونه موارد هم عملیاتی شده و به مردم گفته شود.
رئیس جمهور تصریح كرد: مردم باید با دیدن اقدامات و خدماتی كه در كشور انجام می شود، احساس امید به آینده و نشاط داشته باشند.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر اینكه باید در سیاست خارجی گام های مهمی برداشته شود، اظهار داشت: در این راستا همه وزارتخانه هایی كه از ارتباط و تبادلات خارجی برخوردار می باشند، باید وارد عرصه شوند و روابط خارجی را هر چه بیشتر گسترش دهند چونكه روابط خارجی غیر از سیاست خارجی است و در عرصه سیاست خارجی باز وزارت خارجه سیاست گذاری های لازم را انجام می دهند.
رئیس جمهور اشاره كرد: در شرایط فعلی باید اولویت را به برقراری روابط نزدیك و راهبردی با همسایگان قایل شویم و در این زمینه ظرفیت های خوبی وجود دارد و اگر روابط صمیمی و گسترده ای با كشورهای همسایه برقرار نماییم به راحتی می توانیم از مشكلات عبور نماییم.
روحانی گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید تلاش ها را مضاعف و ارتباطات خودرا صمیمی تر نماییم.
رئیس جمهور ضرورت تقویت بخش خصوصی و واگذار امور به آنها را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: دولت سهام و مالكیت های فراوانی در اختیار دارد كه باید به مردم واگذار شود و در این راستا بانك ها و وزارتخانه های مختلف باید پیش قدم باشند.
روحانی تصریح كرد: باید با تلاش مضاعف و هماهنگی با مردم عزیز سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را با نشاط و سرافرازی برگزار نماییم و به فضل الهی سال آینده نیز، سال خوبی برای مردم خواهد بود.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت رحلت آیت الله هاشمی شاهرودی اظهار داشت: ایشان از فقها و علمای نواندیش و از شاگردان نزدیك شهید آیت الله صدر بود كه ایشان جزو علمای نوآور در تفكر اسلامی، مسایل فلسفی و اقتصادی بشمار می رفت و همچون مبارزین در مقابل رژیم استبدادی صدام محسوب می شد كه در نهایت جان خودرا در این مسیر فدا كرد و برادران آیت الله شاهرودی باز از یاران و دوستان شهید صدر بودند و چه بسا اگر آیت الله شاهرودی باز از عراق خارج نمی شد برای ایشان هم خطر جانی وجود داشت.
روحانی تصریح كرد: آیت الله شاهرودی تلاش های فراوانی در حوزه علمیه قم و در حوزه فقه و اصول، تحقیقات بسیار ارزشمندی دارند و لیست بسیار مهمی را در كتاب بسیار مهم جواهر نگاشته است به نحوی كه مورد استفاده فقها، مدرسان و محققان قرار می گرفت. آیت الله شاهرودی در كارهای اجرایی و مدیریتی همچون خبرگان رهبری، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و هماهنگی بین قوای سه گانه تلاش های فراوانی داشتند و ارتحال ایشان را به خانواده محترم، شاگردان، دوستداران و مردم ایران تسلیت می گویم.
رئیس جمهور در ادامه حادثه واژگونی اتوبوس در واحد مركز علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی را بسیار دلخراش و متأثركننده توصیف كرد و گفت: كمتر تصور میگردد كه بخاطر اهمال و بی احتیاطی در داخل دانشگاه جان جوانان دانشجو به خطر بیفتد. این حادثه را به همه خانواده عزیزان دانشجو تسلیت گفته و برای مصدومان شفای عاجل مسألت دارم. اینگونه مسایل از موضوعاتی است كه حتماً باید مورد رسیدگی قرار بگیرد و نباید بگذاریم كه چنین حوادثی تكرار شود.
روحانی اشاره كرد: آنهایی كه در این حادثه قصور و تقصیری داشتند باید مشخص و به مردم اعلام گردد چونكه حادثه بسیار دردناكی برای همه مردم بخصوص دانشگاهیان بود و به همه اعلام می نماییم كه در غم و درد آنها شریك هستیم و دولت به سهم خود تلاش می كند كه این قبیل حوادث اتفاق نیفتد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تبریك ایام میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) و شروع سال جدید میلادی طی روزهای آتی، اظهار داشت: حضرت عیسی مسیح(ع) به تحمل، صبر، ایثار، ازخودگذشتگی، مهربانی و محبت و همزیستی مسالمت آمیز در بین مردم معروف بودند و این روز را به همه علاقمندان كه راه و رسم پیامبران الهی و همه آنهایی كه به دنبال صلح و همزیستی و مهر و محبت هستند تبریك می گویم.
روحانی اشاره كرد: امروز روزی است كه همه جهان بیشتر از گذشته نیاز دارد كه از چنین راه و رسمی پیروی كند و شرایط در سطح منطقه و جهان به گونه ای است كه بدون تحمل، صبر و بردباری و روابط دوستانه، ادامه زندگی دشوار است، پس باید در راه صلح و ثبات حركت نماییم.1397/10/05
17:48:16
5.0 / 5
159
تگهای خبر: جامعه , حقوق , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

آگهی رایگان وکالت

تنظیم وکالت

توکیل

کانون وکلای ایران

توکیل

وکیل مدافع

وکالت قانونی