سلیمی: آگاهی مردم به حقوق شهروندی از عوامل پیشرفت هر كشوری است

سلیمی: آگاهی مردم به حقوق شهروندی از عوامل پیشرفت هر كشوری است به گزارش آی وكیل یك عضو فراكسیون امید مجلس با اشاره به تاثیر آگاهی شهروندان از حقوق شهروندی و عمل به آن در حل مشكلات جامعه اظهار داشت: اگر هر شهروند به حقوق دیگری احترام بگذارد و برای آن ارزش قائل شود بطور قطع مطالبه گری از دولت و مجلس كاسته می شود.


اصغر سلیمی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به لزوم تبیین حقوق شهروندی در جامعه بیان كرد: یك جامعه متشكل از شهروندان است و اساسا اینكه ما در جامعه دولت را مورد انتقاد قرار می دهیم یا از یكدیگر انتقاد می نماییم در عمل این انتقاد به هریك از شهروندان بازمی گردد چراكه دولت و مسئولین و كارمندان ادارات از خود ما هستند و افرادی نیستند كه از خارج كشور آمده باشند.
سخنگوی كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در ادامه اظهار نمود: از طرف دیگر ما نمایندگان مجلس را انتخاب می نماییم تا برای اداره بهتر جامعه قوانین وضع كنند اما برخی از مردم انتظار دارند كه حتی خود نمایندگان قوانین وضع شده را زیر پا بگذارند.
وی ادامه داد: اگر در زندگی روزمره اجتماعی، هر یك از شهروندان وظیفه خودرا بشناسند و با تبعیت از قانون تعاملات اجتماعی داشته باشند اساسا خیلی از مشكلات جامعه كه از دولت مطالبه حل آنها را داریم حل خواهد شد.
نماینده مردم سمیرم در مجلس در ادامه اشاره كرد: امروز اگر ما به كشورهای توسعه یافته نگاه نماییم، می بینیم كه یكی از مهم ترین عوامل پیشرفت آنان آگاهی مردم به حقوق شهروندی و رعایت آن است. اگر هر شهروند به حقوق دیگری احترام بگذارد و برای آن ارزش قائل شود اساسا مطالبه گری از دولت و مجلس كاهش یافته و حتی اگر مطالبه به حقی هم وجود داشته باشد، مسیر صحیح خودرا طی می كند.
سلیمی در ادامه با بیان این كه «به اعتقاد بنده هر یك از شهروندان در گام اول باید حق دیگری را رعایت كند»، اشاره كرد: دین ما باز تاكید زیادی بر رعایت حق الناس دارد. دین ما بر حقوق هر شهروند، حقوق زن و مرد و حتی حقوق شهروندان تاكید دارد و بر ما واجب است كه برای حقوق یكدیگر ارزش قائل باشیم. امروز ما در مصرف آب، استفاده از جنگل ها و مراتع حق و انصاف را رعایت نمی نماییم و در روابط روزمره حقوق یكدیگر را زیرپا می گذاریم و صرفا از دولت و مجلس منتقد هستیم. این امر موجب میگردد تا حقوق شهروندی در حد شعار باقی بماند. برای تحقق حقوق شهروندی هر یك از ما باید تك به تك تغییر نماییم تا دولتمردان و مسئولان هم تغییر كنند.
این عضو فراكسیون امید مجلس در ادامه با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در زمینه حقوق شهروندی از طرف آموزش و پرورش و صدا و سیما، اظهار نمود: زیر بنای توسعه هر كشوری آموزش و پرورش است. هرچه ما بر روی آموزش و پرورش سرمایه گذاری نماییم نتیجه آنرا خواهیم دید؛ چراكه شالوده فكری هر شهروند در مدرسه است كه چیده میگردد. مدارس می توانند نقش موثری در تبیین حقوق شهروندی داشته باشند چراكه ذهن بچه ها در مدارس باز است و آموزش این مسائل در مدارس موجب نهادینه شدن آنها میگردد و بعنوان یك الگو در ذهن آنها ثبت میگردد.
سلیمی درانتها اظهار داشت: صدا و سیما باز درباب تبیین حقوق شهروندی خیلی بهتر می تواند كار كند. خیلی از مشكلات كشور با آموزش صحیح از طرف صدا و سیما و آموزش و پرورش قابل حل است.1397/10/14
14:46:26
5.0 / 5
115
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری