یك وكیل دادگستری:

نظارت بر كار دولت و مطالبه حقوق ملت از وظایف شهروندان است

نظارت بر كار دولت و مطالبه حقوق ملت از وظایف شهروندان است آی وكیل: یك وكیل دادگستری اظهار داشت: از آنجائیكه دولت نماینده اراده عمومی شهروندان است، نظارت بر كار دولت، پیگیری و مطالبه حقوق اساسی ملت از وظایف شهروندان شمرده می شود.


كامران آقایی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با لزوم تعریف و تبیین حقوق شهروندی و رعایت آن از طرف افراد جامعه، اظهار نمود: محور حقوق شهروندی در جهان مدرن، حق مداری است و بر فرد مستقلی اشتمال می یابد كه با تفكر عقلانی با مسائل اجتماعی و همچون حاكمیت و اداره جامعه برخورد می كند، بدین سبب حقوق شهروندی به معنای پذیرش مسئولیت اجتماعی در مقابل دیگر شهروندان و حكومت است و این مسئولیت پر اهمیت ترین ركن حقوق شهروندی به حساب می آید.

وی اضافه كرد: از آنجائیكه دولت نماینده اراده عمومی شهروندان است، نظارت بر كار دولت، پیگیری و مطالبه حقوق اساسی ملت از وظایف شهروندان شمرده می شود. با توصیف بالا معلوم است كه ارجاع كلیه امور به دولت به معنای آن است كه شهروندان صلاحیت آزادی را كه روی دیگر سكه پذیرش مسئولیت است، ندارند برای اینكه عقلانیت و مسئولیت و آزادی اركان یك جامعه شهروندمدار را بنیاد می گذارد.

این وكیل دادگستری درباب فرهنگ سازی در ارتباط با رعایت حقوق شهروندی در جامعه اشاره كرد: فرهنگ سازی به این معنا است كه حقوق شهروندی در فرهنگ جامعه شریان یابد و بخشی از مطالبات ملت باشد. جلب نظر افكار عمومی یكی از روش های مناسب برای فرهنگ سازی است با این توضیح كه با تبیین شاخصه های حقوق شهروندی برای ملت، آنان را با این حقوق آشنا نماییم و با كمك رسانه های ارتباطی و تشویق نهادهای مردمی و تبیین جایگاه آن حق مذكور را عمومیت بخشیم.

آقایی تصریح كرد: درباب فرهنگ سازی در ارتباط با رعایت حقوق شهروندی در جامعه ما كارهایی انجام شده، اما این فعالیت ها هماهنگ نیست و باید تمام اجزا حاكمیت و نهادهای مختلف اولویت آنرا درك كنند.

وی با اشاره به نقش آموزش و پرورش در فرهنگ سازی در حوزه حقوق شهروندی اشاره كرد: در این باره نقش آموزش و پرورش بسیار پراهمیت است. آموزش از دوران خردسالی آموخته ها را با جان در می آمیزد و فقدان و ناكارآمدی آن در بین كشورها یكی از بنیادی ترین تفاوت ها میان ملت های پیشرفته و جهان پیرامونی را شكل می دهد.

این استاد دانشگاه افزود: بدیهی است اگر جامعه كودكان را حق محور و مسئولیت پذیر بار آورد و اگر نظام آموزشی آزادی را بزرگ ترین دستاورد تمدن انسانی بداند، از همان آغاز نسلی پرورش می یابد كه این مفاهیم را در نهایت استقامت پاسداری خواهدنمود.

آقایی درانتها اظهار داشت: سازمان های بزرگی چون صداوسیما كه مخاطبان فراوانی دارند و تشكل های مردمی می توانند نقش بسیار مهمی را در گسترش حقوق شهروندان ایفا كنند.
1397/11/06
14:38:18
5.0 / 5
2981
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده