با حضور معاون بین الملل ستاد حقوق بشر:

اعطای لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی به المنظری

اعطای لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی به المنظری در هجدهمین آیین پویش ره سلامت که با حضور معاون بین الملل ستاد حقوق بشر برگزار شد، لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی، به «احمد المنظری» مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی اهدا گردید.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سید مجید تفرشی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر، در مراسم هجدهمین آیین پویش سلامت و افتتاح پروژه بهداشتی در استان های مختلف کشور که با حضور معاون رئیس جمهور، وزیر بهداشت، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، معاونین و مدیران ارشد وزرات بهداشت و مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، درباب ماموریت و کارهای ستاد حقوق بشر و ارتباط مستقیم آن با حقوق غیر قابل انکار و غیر قابل نقضی چون حق بر سلامت و حق بر حیات توضیحاتی ارائه کرد.
وی ضمن تقدیر از کوشش های آقای احمد المنظری، مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی، خصوصا طی یک سال قبل و کمک به جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای منطقه در کارزار مبارزه با ویروس کرونا و صیانت از بهداشت و سلامت ملت های منطقه، شکل گیری اعلامیه جهانی حقوق بشر اسلامی موسوم به اعلامیه قاهره در سال ۱۹۹۰ میلادی و متعاقب آن تصمیم اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در تعیین روزی به نام حقوق بشر اسلامی را تبیین و تشریح نمود.
تفرشی در ادامه با جامع تر خواندن ادبیات اعلامیه حقوق بشر اسلامی در مقایسه با اعلامیه جهانی حقوق بشر ۱۹۴۸، اضافه کرد: امروز اهمیت و حساسیت ماموریت سازمان بهداشت جهانی خصوصا در حوزه تامین و دفاع از حقوق مسلم حق بر سلامت و حق بر بهداشت بر کسی پوشیده نیست؛ مولفه هایی که مستقیما بر صلح و امنیت بین المللی اثر گذار بوده فلذا می بایست در بالاترین حد ممکن مورد توجه و احترام قرار گیرند.
وی ضمن محکوم کردن برخی کشورهای مدعی غربی و نقض فاحش حقوق بشر از طرف آنها، اشاره کرد: در جهانی زندگی می نماییم که با وجود شیوع جهانی ویروس کرونا و بر خلاف سفارش های اکید سازمان بهداشت جهانی در ضرورت همگرایی بین المللی در این حوزه، تحریم ملت بزرگ ایران از طرف دول مدعی حقوق بشر به حوزه بهداشت کشیده شده و در طول یک سال قبل از دریافت ابتدایی ترین تجهیزات پزشکی و حتی ماسک محروم بودیم.
معاون بین الملل ستاد حقوق بشر، بیان کرد: هم اینک با وجود تمامی اقدامات ضد بشری فوق به اذعان سازمان بهداشت جهانی نه فقط ملت بزرگ ایران در مبارزه با ویروس کرونا یکی از کشورهای پیشتاز و موفق بوده بلکه بزودی واکسن بومی خودرا به جهانیان عرضه خواهد کرد؛ واکسنی که به سبب نگاه اسلامی ایران به حقوق بشر، امکان استفاده آن برای کلیه کشورهای جهان ولو دولت های ظالمی که از ارائه دارو به بیماران تالاسمی و پروانه ای کشورمان نیز استنکاف ورزیده اند، فراهم خواهد بود.
وی اشاره کرد: همانطور که کشورهای جهان سال ها قبل در آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان عدم سوء استفاده از این سازمان به بهانه کمک های مالی توسط برخی اعضا شدند، سازمان بهداشت جهانی نیز در ایفای مسئولیت خطیر خود هیچ گاه نباید تحت تاثیر دول بزرگ قرار گرفته و کمک و حمایت مالی آنها سبب به خطر افتادن ماموریتش و دخالت در اجرای سیاستهای حقوق بشر محور این سازمان شود.
ضرورت توجه و اولویت بخشی سازمان بهداشت جهانی به کشورهای لطمه پذیر در جریان مبارزه با ویروس کرونا و سایر چالش ها و تهدیدات بهداشتی و پاسداشت از کرامت انسان ها فارغ از ملیت و محل جغرافیایی و نهایتا ضرورت تلاش در سیاست زدایی از این حوزه از دیگر مطالب ارائه شده از طرف معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر در مراسم فوق بود.
در ادامه احمد المنظری مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی با اعلان اینکه بیماری کووید-۱۹ نشان داد که سیستم بهداشتی کشورها چقدر شکننده است، اضافه کرد: پاندمی اخیر فرصتی است تا نظام های بهداشتی در سراسر دنیا با ایجاد تغییراتی ساختاری، خودرا در مقابل اپیدمی های محتمل آتی مهیا سازند.
مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی با تاکید بر لزوم انتقال دانش و تجربیات ایران به سایر کشورهای منطقه خصوصا در حوزه های در رابطه با پاندمی کووید و بیماریهای غیرواگیر ابراز امیدواری کرد: با ایجاد شبکه های منطقه ای و جهانی از مراکز همکار در حوزه بیماریهای غیرواگیر بتوان تعاملات در این خصوص را وسعت داد. ایران شریک خوبی برای ما است برای اینکه عملکرد فوق العاده ای در سطح منطقه و حتی جهان داشته است.
در این مراسم سعید نمکی وزیر بهداشت، با اشاره به تحریم ها و ممانعت از واردات دارو به کشورمان، اظهار نمود: با وجود تمام مشکلات دستاوردی در جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با کووید-۱۹ به دست آمد که بسیار باارزش است و حتی یک بیمار هم پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. در همان ابتدای شیوع این بیماری ما توانستیم در مدت کوتاهی ۲۵۰۰ تخت آی سی یو و ۸۰ تخت آماده برای پشتیبانی تامین نماییم و پرستاران تبدیل به مدافعان خط مقدم جبهه شدند. با کمک بسیج و سپاه و نیروهای مسلح در اسفند و فروردین گذشته توانستیم به سرعت میزان مرگ و میر و بستری ها را کاهش دهیم.
وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر اینکه دنیا باید بفهمد، جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم ها، توانسته روی پای خود بایستد، اشاره کرد: طبق برآوردها در آن ایام باید روزی ۱۲۰۰ مرگ داشته باشیم اما در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی توانستیم در حدود ۴۰ روز تعداد فوتی ها را به حد دورقمی برسانیم و این دستاورد بزرگ تنها با تاکید بر همدلی و وفاق و اندیشه مدیریتی برای ایران سرافراز رقم خورد و آنها که بزرگترین و کهن ترین زیرساخت های نظام سلامت و برخوردارترین خزانه های جهان را داشتند، خود سرگردان شدند و متاسفانه هزاران مرگ را در روز شاهد بودند.
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش کادر بهداشت و درمان و گرامی داشت یاد و خاطره ۳۰۰ نفر از عزیزان کادر درمان که در این دوران جان خودرا از دست دادند، با اشاره به تولید واکسن در ایران گفت: واکسن کرونائی که در ایران در حال تولید است اساسا از تمام واکسن هایی که در دنیا تولید شده، کارآیی بیشتری خواهد داشت و طبق گقته وزیر بهداشت صادر کننده واکسن نیز خواهیم بود.
ایشان سپس با اشاره به کمک کوچک بانک جهانی به کشورمان پس از ۱۵ سال، اشاره کرد: ما از سازمان های جهانی گلایه مند هستیم که مدعی حقوق بشرند و جمهوری اسلامی را خطاب قرار می دهند اما برای تامین دارو و اقلام بیماران خصوصاً بیماران سرطانی در ایران کوچک ترین گامی برنمی دارند.
محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات وزارت بهداشت و مدافعان سلامت و تجلیل از مقام شهدای راه سلامت، گفت: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری همه امکانات کشور برای مقابله با بیماری کرونا در اختیار حوزه سلامت قرار گرفته است و با اختصاص ۳۳۰۰ میلیارد تومان در یک ماه از طرف سازمان برنامه و بودجه برای تجهیز و تقویت کادر درمان این وزارتخانه ماه های آتی ۱۱ هزار تخت در بیمارستان ها راه اندازی خواهد شد.
ایشان سپس با قدردانی از آقای المنظری، مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، به مسدود بودن میلیاردها دلار از پول ایران به صورت غیرقانونی در بعضی بانک ها و کشورها اشاره و ابراز امیدواری کرد همکاری ها برای رفع تحریم ها ادامه یابد.
در آخر مراسم نیز معاون بین الملل ستاد حقوق بشر ضمن قدردانی از کوشش های آقای المنظری، گزارشی کوتاه از تاریخچه و نحوه گزینش برندگان ششمین دوره ی اعطای لوح تقدیر و تندیس جایزه حقوق بشر اسلامی ارائه کرد.
همین طور اعطای لوح تقدیر و تندیس فوق که به سبب شیوع ویروس کرونا و عدم امکان سفر وی به کشورمان به تعویق افتاده بود، توسط وزیر بهداشت و معاون برنامه و بودجه رئیس جمهور به احمد المنظری، مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی اهدا گردید.1399/12/01
23:43:22
0.0 / 5
307
تگهای خبر: اثر , حقوق , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل ماهر

استخدام وکالت
تنظیم وکالت

مدافع

آگهی رایگان وکالت