شکایت از اصغر فرهادی و تازه ترین واکنش ها

شکایت از اصغر فرهادی و تازه ترین واکنش ها آی وکیل: هالیوود ریپورتر گزارش داده که دادگاهی در ایران، اصغر فرهادی را به سبب استفاده از ایده یک مستند در ساخت فیلم «قهرمان» مجرم شناخت و از طرف وکیل این فیلم ساز متنی منتشر نموده و آگاهی داده است که ˮقرار صادره به منزله حکم نهایی دادگاه نیست و قسمتی از روند رسیدگی محسوب و در ادامه ی پروسه رسیدگی، پرونده ابتدا در دادگاه کیفری دو و سپس در دادگاه تجدیدنظر مورد رسیدگی مجدد قرار می گیرد، امید است در طول رسیدگی پرونده در مراحل بالاتر، با ارجاع موضوع به کارشناسی و جلب نظر تخصصیِ اساتید و خبرگان حوزه حقوق مولف، قرار موصوف نیز نقض گردد.ˮ


به گزارش آی وکیل به نقل از هالیوود ریپورتر، دادگاهی در ایران، اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی برنده دو جایزه اسکار را به سبب استفاده از ایده مستند «دوسر برد، دوسر باخت» ساخته آزاده مسیح زاده در ساخت فیلم سینمایی «قهرمان» مجرم شناخت.
این دادگاه فرهادی را به سبب نقض حق کپی رایت و استفاده از عناصر کلیدی مستند «دوسر برد، دوسر باخت» برای فیلمش بدون ذکر نام مسیح زاده مجرم شناخته است.
این حکم لازم الاجرا بوده و قابل تجدیدنظر نیست. حالا قاضی دوم مجازات فرهادی را تعیین خواهدنمود. در بدترین حالت ممکنست کارگردان مجبور شود «کلیه درآمدی را که از نمایش فیلم در سینما یا بصورت آنلاین کسب شده را به مسیح زاده واگذار کند و حتی به زندان محکوم شود.»
فیلم «قهرمان» سال قبل در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و جایزه بزرگ هیات داوران را از آن خود کرد. این فیلم تا به امروز حدود ۲.۵ میلیون دلار در سینماها در سراسر جهان فروش داشته و کمپانی آمازون حق پخش این فیلم را در آمریکا در اختیار دارد.
فرهادی قبل از این اعتراف کرده بود که فیلمش که در آن مردی در مرخصی از زندان، کیسه ای سکه های طلا را پیدا می کند و تصمیم می گیرد آنها را به صاحب واقعی شان برگرداند، برمبنای همان داستان واقعی تولید شده که مستند «دوسر برد، دوسر باخت» ساخته آزاده مسیح زاده نیز برگرفته از آنست، مستندی مسیح زاده بعنوان دانشجو در کارگاه مستندسازی فرهادی ساخته بود، اما فرهادی این ایده را متعلق به مسیح زاده نمی داند و مدعی است که مستقلاً در مورد داستان تحقیق کرده است.
اصغر فرهادی نیز از مسیح زاده به سبب افترا شکایت نمود و مسیح زاده با ادعای این که فرهادی اثر اصلی او را سرقت ادبی کرده از فرهادی شکایت کرده بود اما در نهایت این هفته، دادگاه رای هر دو پرونده را به نفع مسیح زاده صادر کرد، پرونده افترا را نیز رد کرد و فرهادی را به جرم سرقت ادبی مجرم شناخت.
هالیوود ریپورتر بوسیله وکیل فرهادی در فرانسه که وکالت کمپانی فرانسوی ممنتوپیکچرز را بر عهده دارد، برای اظهار نظر با فرهادی تماس گرفته است اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.
اما کاوه راد وکیل اصر فرهادی در ایران در واکنش به رای اعلام شده توضیحاتی را منتشر نموده است:
"به نام آفریدگار یکتا
«در پی انتشار برخی اخبار درباب پرونده حقوقی فیلم «قهرمان»، چند نکته را جهت استحضار افکار عمومی به اطلاع می رسانم:
به دنبال طرح سه شکایت مقابل فیلم « قهرمان» با عنوان نقض حقوق مؤلف و ادعای سهیم شدن در کلیه درآمدهای داخلی و خارجی فیلم از طرف خانم مسیح زاده و همین طور شکایت زندانی شیرازی با این ادعا که داستان فیلم قهرمان به حیثیت ایشان لطمه وارد کرده است، دادیار محترم پرونده در قرار صادره مورخ ۲۳ اسفند سال ۱۴۰۰ شکایت خانم مسیح زاده درباب سهیم شدن در درآمدهای فیلم و همین طور شکایت زندانی شیرازی را نپذیرفته و در این خصوص قرار منع تعقیب صادر و هر دو شکایت را رد کرده است.
در خصوص بهتان «نقض حقوق مولف»، همچنان که در لوایح دفاعیه و با ذکر مستندات و ارائه نظرات اساتید برجسته دانشگاه در زمینه حقوق مؤلف و نظر کارشناسی کانون کارگردانان در مورد این پرونده و نمونه های پرشمار مشابه داخلی و خارجی مطرح گردید، آن میزان از ابعاد زندگی زندانی شیرازی که در فیلم قهرمان با برداشتی آزاد مورد استفاده قرار گرفته، دارای وصف « افشاشدگی» بوده و به سبب انتشار اخبار آن در رسانه های جمعی (به عنوان نمونه دو لینک خبر مربوط به این رخداد واقعی در پی نوشت این مطلب قرار داده شده که مربوط به دو سال پیش از ساخت مستند است. ) در مالکیت عمومی (Public Domain) قرار داشته و هیچکس نمی تواند مدعی مالکیت آن باشد. اما باوجود تاکید ماده ۱۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری و رویه قضایی دادسرای فرهنگ و رسانه در پرونده های مشابه، که به جهت رسیدگی های فنی، دعاوی تخصصی حوزه فرهنگ و سینما به کارشناسان متخصص این حوزه ارجاع می گردد، دادیار محترم، با تلقیِ سینما بعنوان موضوعی «عرفی» و نه تخصصی، پرونده را به کارشناسی ارجاع نداده و بدون جلب نظر کارشناسان حوزه سینما و حقوق مولف، راساً مبادرت به صدور قرار نموده اند.
باتوجه به آن که قرار صادره به منزله حکم نهایی دادگاه نیست و قسمتی از روند رسیدگی محسوب و در ادامه ی پروسه رسیدگی، پرونده ابتدا در دادگاه کیفری دو و سپس در دادگاه تجدیدنظر مورد رسیدگی مجدد قرار می گیرد، امید است در طول رسیدگی پرونده در مراحل بالاتر، با ارجاع موضوع به کارشناسی و جلب نظر تخصصیِ اساتید و خبرگان حوزه حقوق مولف، قرار موصوف نیز نقض گردد.
https: //www.magiran.com/article/2486125
روزنامه جام جم/خبر تاریخ سوم اردیبهشت ۱۳۹۱
.
http: //www.titronline.ir/vdcf.tdjiw6dtxgiaw.html?txt
سایت خبری تیترآنلاین/خبر تاریخ سوم اردیبهشت ۱۳۹۱

با احترام
کاوه راد
وکیل اصغر فرهادی"»

منبع:

1401/01/16
20:56:41
0.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری