خضریان:

مرکز وکلای قوه قضاییه هرچه زودتر نتایج آزمون وکالت را منتشر کند

مرکز وکلای قوه قضاییه هرچه زودتر نتایج آزمون وکالت را منتشر کند به گزارش آی وکیل، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اعلام نشدن نتایج آزمون وکالت را ظلم به حقوق داوطلبان دانست و اظهار داشت: مطابق با نظر رئیس قوه قضاییه، باید مرکز وکلای قوه قضاییه هر چه سریعتر نتایج را مطابق با مر قانون منتشر نموده و بیشتر از این داوطلبان آزمون را در بلاتکلیفی باقی نگذارد.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، علی خضریان ضمن اشاره به تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این قانون به مثابه به انتها رسیدن انحصار ۶۰ ساله حوزه وکالت بود و خیلی از کارشناسان اقتصادی و فارغ التحصیلان رشته های حقوق، این اقدام را نویدبخش آینده روشن بازار خدمات حقوقی می دانستند.
وی در مورد نتایج آزمون کارآموزی وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه اظهار داشت: این آزمون به جبران کم کاری سایر متولیان صنفی این عرصه به صورت فوق العاده برگزار شد، اما همچنان نتایج آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.
خضریان با تاکید این که تاخیر این مرکز در اجرای قانون بلاوجه است، اضافه کرد: متاسفانه علیرغم حمایت ها و تشکرهایی که در مورد اقدام داوطلبانه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه داشتیم، این مرکز حقوق داوطلبان آزمون را نادیده گرفته و تابحال با بیان نکردن نتایج در حق آنها ظلم کرده است.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در تشریح دلیل اصلی توقف فرایند اعلام نتایج آزمون، اظهار داشت: بر مبنای صحبتی که در جلسه مشترک کمیسیون های سه گانه جهش تولید، اصل نود و حقوقی بیان شد، ظاهرا در قوه قضاییه بعضی از اعضای هیئت نظارت مرکز وکلا به علل غیرموجهی همچون کمبود امکانات پذیرش و آموزش کارآموزان، پذیرش افراد دارای دانش ناکافی اصرار دارند تا تفسیر شخصی خود از قانون را حاکم کنند. فلسفه تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، برچیده شدن همین تصمیمات و نظرات سلیقه ای و حاکم شدن مر قانون بود که متاسفانه بعضی از مدیران دستگاه قضا همچنان اصرار به مداخله در اجرای قانون دارند.
خضریان با رد ادعاهای متولیان صنفی، افزود: معلوم نیست که متولیان صنفی با چه استدلالی اصرار دارند که نمره همان درصد است در حالیکه گذشته از مستنداتی که در مشروح مذاکرات مجلس آمده اولا همواره در کارنامه های آزمون های سراسری و پر جمعیت که سازمان سنجش برگزار می نماید همچون همین آزمون وکالت سال ۹۹ کانون های وکلا، در ذیل عبارت نمره داوطلب، نمره تراز ذکر شده است. ثانیا سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به استعلام کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در زمان بررسی قانون تسهیل در صحن علنی اعلام نموده بود که نمی توان با استفاده از نمرات خام دروس مختلف، افراد را با یکدیگر مقایسه کرد؛ لذا، بحث تبدیل نمرات خام به نمرات تراز مطرح می شود که این امر با استفاده از روش های آماری انجام می گیرد.
خضریان در ادامه ضمن اشاره به موضع رسمی معاون اول قوه قضاییه، اظهار داشت: معاون اول قوه قضاییه هم به این نکته اشاره نمود که مرجع تخصصی برگزاری و اعلام نتایج آزمون وکالت، سازمان سنجش آموزش کشور است. ما هم در دو مرحله هم در زمان بررسی قانون تسهیل در صحن علنی و هم پس از حواشی اخیر از سازمان سنجش استعلامات لازم را دریافت کردیم. جالب است که این سازمان اعلام نموده که بر مبنای نمرات خام یا درصدهای داوطلبان نمی توان آنها را با هم مقایسه کرد و حتما باید از نمرات تراز استفاده نمود. همینطور این سازمان تاکید کرده که در آزمون های سالهای گذشته کانون وکلا هم مبنا نمره تراز بوده که به روش آزمون سراسری محاسبه می شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس در انتها با تکیه بر موضع رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: حجت الاسلام محسنی اژه‎ ای صراحتا اعلام نمود که در این خصوص باید به مر قانون عمل شود. با این وجود اما به تازگی بعضی از ذی نفعان انحصار تلاش کردند از این موضع سوءاستفاده کرده و صحبت ایشان را هم تفسیر به رای کنند تا شاید بتوانند با سوءاستفاده از جایگاه ایشان منافع انحصاری خویش را حفظ نمایند. لازم می دانم ضمن تاکید بر مواضع قبلی رئیس دستگاه قضا در مورد ضرورت رفع انحصار، از موضع آقای اژه ای در این مساله اخیر هم قدردانی کنم. امید است که مطابق با نظر ایشان مرکز وکلای قوه قضاییه هر چه سریعتر نتایج را مطابق با مر قانون منتشر نموده و بیشتر از این داوطلبان آزمون را در بلاتکلیفی باقی نگذارد.1401/05/24
21:30:59
0.0 / 5
176
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده