جایگزین سفته برای کارگران چیست؟

جایگزین سفته برای کارگران چیست؟ به گزارش آی وکیل، تسنیم نوشت: از آغاز سال 1402 سفته های گرفته شده توسط کارفرما دیگر وجاهت قانونی ندارند و در صورت استفاده کارفرما و طرح شکایت در دادگاه عمومی قرار رد دعوا صادر می شود.همین چند ماه پیش بود که حسین علی رعیتی فرد، معاون روابط کار وزارت کار اعلام نمود: اصلاح تعدادی از مواد قانون کار با هدف تامین امنیت شغلی کارگران به مجلس ارائه شده است، در این جهت کارفرمایان دیگر حق گرفتن سفته و چک از کارگران را ندارند.
حسین رعیتی فرد اضافه کرد: اصلاح بندهایی از قانون کار در کارگروه امنیت شغلی و ساماندهی قراردادهای مدت موقت نهایی شده که می تواند قسمتی از مشکلات کارگران را خصوصا در حوزه امنیت شغلی رفع کند.

نیما پرتوی، کارشناس ارشد روابط کار در این خصوص اظهار داشت: همانطور که قبلاً هم گفته شد از شروع سال ۱۴۰۲ سفته های گرفته شده توسط کارفرما دیگر وجاهت قانونی ندارند و در صورت استفاده کارفرما و طرح شکایت در دادگاه عمومی قرار رد دعوا صادر می شود.

* جایگزین سفته استخدام کارگر مشخص شد

با وجود سند پشتیبان، جای نگرانی وجود ندارد و کارفرمایان می توانند از همین حالا به آسانی سند پشتیبان را جایگزین چک و سفته نمایند.

در حال حاضر خیلی از کارفرمایان بابت اموال و دارایی هایی که نزد کارکنان خود دارند، از آنان اسناد تضمین (مثل چک و سفته) دریافت می کنند و چنانچه این روند متوقف شود، مدیران با چالش روبرو خواهند شد. لیکن با وجود سند پشتیبان، جای نگرانی وجود ندارد و کارفرمایان می توانند از همین حالا به آسانی سند پشتیبان را جایگزین چک و سفته نمایند.

البته سند پشتیبان، سندی است که می بایستی برای هر کسب وکار، باتوجه به شرایط حاکم بر آن بنگاه اقتصادی، به طور اختصاصی طراحی گردد اما این امکان وجود دارد که تمام تعهدات قانونی کارکنان در قبال کارفرما، بطور شفاف و با ضمانت قانونی، در آن گنجانده شود.

مزایای داشتن سند پشتیبان برای کارفرما چیست؟ مزیت سند پشتیبان این است که اولاً تعهدات کارکنان در قبال کارفرما، به طور واضح در این سند درج می گردد و کارکنان با درک صحیح از تعهدات خود، آنرا امضاء می کنند.

ثانیاً به سبب ضمانت اجرائی قانونی، کارکنان با امضا این سند خودرا در قبال تعهداتی که می سپرند، مسئول می دانند.ثالثاً در صورت خلف وعده از طرف متعهد (کارگر)، این سند با سرعت بسیار بالا اجرا می گردد. و در آخر، این سند، سبب تحکیم رابطه پایدار و منطقی بین کارکنان و کارفرمایان خواهد شد.

۴۷۲۳۶منبع:

1402/06/28
21:40:21
0.0 / 5
235
تگهای خبر: اموال , دادگاه , سند , شكایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

خانواده

وکالت قانونی

بررسی وکیلها

تنظیم وکالت

توکیل

موکل

محکمه