رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

زمین خواری به سبب ترک فعل برخی دستگاه های متولی رخ می دهد

زمین خواری به سبب ترک فعل برخی دستگاه های متولی رخ می دهد به گزارش آی وکیل، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: زمین خواری یک جرم سازمان یافته است و به سبب ترک فعل برخی دستگاه های متولی رخ می دهد.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، امروز سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ جلسه ای با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی عبداللهی رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، معاونان و مدیران کل ستادی سازمان ثبت اسناد، مدیران و معاونان ثبت اسناد استانها بصورت وبیناری انجام شد.

حسن بابایی در این نشست اظهار داشت: در دوران تحول و تعالی در سازمان ثبت اسناد و املاک اقدامات بسیار عالی و تحولی انجام شده است به صورتی که در بحث حدنگاری توفیقات بسیار خوبی حاصل و در جلسات شورای عالی قضایی گزارش ها ارائه شده است.

وی اضافه کرد: بیش از ۹۹.۵ درصد از عرصه های ملی و ۴۳ درصد از عرصه های کشاورزی حدنگاری شده است. در ۱۸ ماه گذشته فقط ۲ درصد از اراضی کشاورزی یعنی حدود ۳۰۰ هزار هکتار حدنگاری شده بود، ولی امروز از مرز حدنگاری ۷ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی گذشته ایم و در آستانه رسیدن به مرز ۸ میلیون هکتار هستیم.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در عرصه حدنگاری روستایی مرز ۷۰ درصد را گذرانده ایم و اراضی بیشتر رودخانه ها، جزایر، سواحل حدنگاری و تثبیت شده است. در عرصه اقدامات جهادی، آخرین مورد تکلیفی بود که رییس قوه قضاییه در استان فارس به سازمان ثبت اسناد محول کردند تا ظرف دو ماه بحث تثبیت و صدور اسناد آباده طشک صورت گیرد، خوشبختانه تیم ویژه ای را در شهرستان بختگان تشکیل دادیم و در فاصله زمانی ۲۰ روز هزار و ۹۰۰ قطعه سند مادر صادر شد که کاری جهادی بود.

بابایی بیان کرد: در تمام استانها کارها بصورت جهادی به انجام می رسد. پویش نذر خدمت در استانها به راه افتاده است و همکاران ثبتی در ایام تعطیل در واحدهای ثبتی حضور پیدا می کنند و مبادرت به ارائه خدمات می کنند.

وی در ادامه به یک لطمه ملی پرداخت و اظهار داشت: پدیده به اصطلاح عرفی زمین خواری در جامعه وجود دارد که اصطلاح حقوقی آن تصرفات غیرقانونی می باشد. تجربه ۲ ساله ام در ثبت نشان میدهد که بحث زمین خواری عمدتا به ترک فعل دستگاه های متولی زمین برمی گردد. به سبب توسعه و گسترش شهر و افزایش جمعیت، نقشه شهرها روز به روز تغییر پیدا می کند و بافت شهرها گسترش پیدا می کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: قسمتی از زمین ها منتهی به کوه و جزو اراضی منابع طبیعی هستند و یا بخشی در پهنه منابع طبیعی قرار دارند و اراضی ملی محسوب می شوند با تغییر حدود شهری داخل بافت شهری قرار گرفته اند و زمانی تغییر و تحول اتفاق می افتد با تشکیل یک جلسه در استانداری و تصویب یک صورتجلسه به متولیان شهری واگذار می شود و از تصرف منابع طبیعی خارج می شود.

بابایی اظهار داشت: متولیان مسکن و شهرسازی برای دریافت سند و تثبیت مالکیت هیچ اقدامی انجام نمی دهند که یک ترک فعل محرز است.

وی با اعلان اینکه زمین خواری یک جرم شبکه ای و سازمان یافته است، اظهار داشت: افرادی اطلاع پیدا می کنند که پهنه ای در داخل بافت شهر قرار گرفته، معارض ندارد و دستگاهی هم بدنبال دریافت سند برای آن نیست بدین سبب تصرف اراضی صورت می گیرد و ساخت وساز اولیه نیز به انجام می رسد.

وی اضافه کرد: در این مواقع معارض سوابق را بررسی نمی کند و سندسازی انجام و در نهایت پدیده زمین خواری شبکه ای به انجام می رسد. باید تعدادی از دستگاهها را از باب ترک فعل مواخذه نماییم.

بابایی بیان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اواخر سال قبل اقدامات خوبی را انجام داد بطوریکه در کمیسیون اصل ۹۰ یک مصوبه تهیه کردیم که برمبنای آن دستگاه های دولتی، سازمان ها و وزارتخانه ها مکلف شدند ظرف ۳ ماه برای اراضی و املاک تحت تولیت خود سند دریافت نمایند و اگر این اقدام را انجام ندهند از باب ترک فعل تحت تعقیب قرار می گرفتند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد اراضی و املاک قولنامه ای تثبیت و منجر به صدور سند نشده اند که دغدغه و نگرانی است باید متولیان بازخواست شوند. در پهنه ها و عرصه هایی که دولت متولی است، زمین خواری به انجام می رسد.

وی اضافه کرد: در سطح ملی شورای عالی مدیریت زمین را نیاز داریم تا زمین را مدیریت نماییم.
1402/07/05
23:36:27
0.0 / 5
216
تگهای خبر: جامعه , حقوق , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

استخدام وکیل

توکیل

خانواده

قانونی وکیل

وکالت ماهر

وکلا

وکیل قانونی