قوه قضاییه اعلام كرد

محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری آمریکا در پرونده حمله طبس

محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری آمریکا در پرونده حمله طبس به گزارش آی وکیل، قوه قضاییه اعلام نمود که دولت آمریکا به خاطر جنایات صورت گرفته در جریان تجاوز به خاک ایران در صحرای طبس، به پرداخت ۴۲۰ میلیون دلار محکوم شده است.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضاییه در اینباره به شرح زیر است:

در پی شکایت ورثه و بازماندگان جنایت تروریستی طبس در سال ۱۳۵۹ که در جریان تجاوز نیروهای آمریکایی به خاک ایران درعملیات معروف به «پنجه عقاب» منجر به قتل عام افراد بیگناه شد، شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین الملل تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین المللی) رای به محکومیت دولت آمریکا و پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواستار های این پرونده صادر کرد.

در اقدام تجاوزکارانه نیروهای آمریکایی به صحرای طبس ‏، آنها به مسافرین عادی اتوبوس و راننده های خودرو های درحال عبور بدون دلیل حمله کردند.

بر همین اساس، ۱۳ نفر از بازماندگان جنایت ارتش آمریکا و همینطور یک نفر از افراد گروگان گرفته شده توسط نیروهای آمریکایی در اقدام جنایتکارانه و تروریستی در صحرای طبس طی دادخواستی ضد دولت ایالات متحده اقامه دعوی کردند.

بر این اساس شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین الملل، از باب اقدام متقابل و بر مبنای قانون صلاحیت محاکم جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۰ ‏، در مورد خسارات مادی و معنوی وارده، حکم به محکومیت خوانده به نحو تضامنی به پرداخت مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار (معادل ده میلیون دلار برای هر خواهان) صادر کرد.

همینطور شعبه مورد نظر از باب خسارات تنبیهی هم دولت آمریکا را به پرداخت دو برابر خسارات مادی و معنوی وارده یعنی مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار و هم پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای الی روز اجرای رای صادر کرده است.

در پرونده یاد شده دولت آمریکا مجموعا ۴۲۰ میلیون دلار محکوم شده است که این مبلغ با پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای تا روز اجرای رای همراه خواهد بود.

رای صادره به منظور طی مراحل ابلاغ و اجرای آن به نفع محکوم له های ایرانی به مراجع مربوطه ارسال شده است.

منبع:

1402/08/05
17:09:13
0.0 / 5
202
تگهای خبر: پرونده , حقوق , دادگاه , دعوی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری