مهر بررسی كرد؛

سفر قاضی القضات به قزوین و دغدغه هایی که بی پاسخ ماند

سفر قاضی القضات به قزوین و دغدغه هایی که بی پاسخ ماند سفر یک روزه رئیس قوه قضاییه در حالی انجام شد که بعد از گذشت یک روز از این سفر حواشی در ارتباط با آن و دغدغه های بی پاسخ مردم، سوالات زیادی را در ارتباط با دستاورد سفر بوجود آورده است.خبرگزاری مهر- گروه استان ها: سفر یک روزه حجت الاسلام محسنی اژه ای به قزوین (پنجشنبه ۸ مهر) در قامت ریاست قوه قضاییه در حالی به پایان رسید که در ۲۴ ساعت گذشته حواشی زیادی در ارتباط با این سفر در فضای مجازی دیده می شود.
روزهای پیش از این سفر، حرف و حدیث های زیادی در میان نیروهای جوان و انقلابی دیده می شد و همگان انتظار داشتند سفر یک روزه رئیس قوه قضاییه به استان قزوین که در ۱۵ سال گذشته سابقه نداشت فرصتی برای طرح مهم ترین مسائل و دغدغه های جوانان استان باشد.
زمین خواری هفت سنگان و وضعیت نامعلوم این پرونده، زمینهای نیاوران، تعاونی هایی همچون عظیمیه، وضعیت زندان چوبیندر، مشکل کارخانجات مهمی همچون فرنخ و مه نخ و کنتور سازی و خیلی از مسائل دیگر، همچون دغدغه های جوانان مؤمن و انقلابی بود که انتظار می رفت در این سفر در ارتباط با آنها بحث و حداقل پاسخی دریافت شود.
روند برگزاری جلسات و نحوه مدیریت مهمانان به حدی در این سفر یک روزه عجیب بود که حتی فاطمه محمدبیگی در دیدار اقشار مختلف مردم هم به این روند اعتراض کرد و خواهان تغییر شد. چیزی که تا آخر سفر هم محقق نشد.
اما در ۲۴ ساعت گذشته واکنش هایی متفاوت به این سفر در فضای مجازی وجود داشته است. این در شرایطی است که گزارش نهایی محسنی اژه ای به صداوسیما این واکنش ها را افزایش داده و نگرانی ها در ارتباط با دستاوردهای این سفر یک روزه را بیشتر کرد.
رئیس قوه قضاییه در گفتگویی که فقط با صداوسیمای مرکز استان انجام شد، مهم ترین دستاورد این سفر را تخصیص ۱۵۶ میلیارد تومان اعتبار به استان عنوان کرده که ۳۲ میلیارد تومان آن هم از محل استانداری تأمین خواهد شد.
بیان کلی دستاوردها بدون اشاره به جزئیات و همینطور بی پاسخ ماندن تمامی دغدغه های جوانان و مردم که حتی بخش اعظمی از آنها کارگران استان بودند نگرانی ها را افزایش داده است.
یکی از مطالبی که در ارتباط با طرح این دغدغه ها خیلی موردتوجه قرار گرفت واکنش زهرا عبداللهی سردبیر خبرگزاری ایسنا در قزوین وی بود.

وی با انتشار مطلبی در فضای مجازی اظهار داشت: دستاورد سفر رئیس قوه قضاییه به قزوین اختصاص ۱۵۶ میلیارد تومان به دادگستری و مجموعه های قضایی بود که ۳۲ میلیارد تومان آنرا استاندار حاتم بخشی کرد. چند جلسه برگزار شد که کارمندان دادگستری و قضات و بعدش نمایندگان دلالان ببخشید ببخشید فعالان اقتصادی آمدند و مطالباتشان را مطرح نمودند. تعدادی از مردم هم آمدند و نامه هایشان را به مسؤلان عالی دادند و درد دل کردند و رفتند. هفت سنگان و زمین خواری ها و مشکلات خصوصی سازی نادرست و فرنخ و مه نخ و کارگرانی که سفره شان خالی است هم که…اگر این سفر دستاورد ملموس دیگری داشت که بنده بعنوان خبرنگار در اتاق ایزوله بدون این که بتوانم بعنوان نماینده افکار عمومی مواجهه مستقیم با رئیس قوه داشته باشم، متوجه نشده بنده را آگاه کنید.
یکی از اشاره های دارای اهمیت عبداللهی توجه به عدم دیدار اصحاب رسانه با رئیس قوه بود تا جایی که تیم رسانه ای همراه کننده در این سفر نه تنها مصاحبه ای با رئیس قوه نداشتند، بلکه حتی از نزدیک موفق به دیدار با وی هم نشدند و در تمام طول این سفر در اتاقی به غیر از محل برگزاری برنامه نگه داری شدند.
تا کی مقرر است قوه در روایت درست برای افکار عمومی بازنده باشد؟
اما یکی دیگر از واکنش ها نسبت به این سفر در ارتباط با جابر خرم نیا مدیر خبرگزاری فارس و فعال رسانه ای و فرهنگی استان قزوین است.
وی با گلایه تلویحی نسبت به برنامه ای که نامش نشست خبری بود اظهار داشت: در برنامهٔ دیدارهای شما، نشست خبری پیشبینی شده بود، نشست خبری تنها با یک خبرنگار صداوسیما، یک پرسش و یک دوربین! نیک می دانیم این نشست خبری نیست بلکه ارائهٔ بیانات رئیس محترم قوه خطاب به مردم است!

این فعال فرهنگی با اشاره به اینکه با رفتن رئیس قوه قضاییه انبوه مسائل مورد انتظار افکار عمومی، در ذهن آنها مبهم و حل نشده باقی ماند بیان نمود: روشن نشدن این ابهامات در افکار عمومی سفر شما را بدون نتیجه نشان خواهد داد و این اصلاً خوب نیست.
وی با طرح برخی پرسش های به جامانده در ذهن افکار عمومی در این سفر یک روزه در یادداشت خود که در فضای مجازی انتشار یافته اظهار داشت: جناب قاضی القضات، اگر فرصت پرسشگری داشتم از شما می پرسیدم پرونده های هفت سنگان و نیاوران به چه سرانجامی رسیدند؟ آیا آنچه در پرونده رخ داده خودتان را برای تحقق عدالت قانع می کند؟ چه تضمینی برای عدم تکرار ویژه خواری ها و تبعیض ها آن هم توسط زورمندان همیشه طلبکار (که اشتیاق تملک زمینهای مرغوب استانم سیرابشان نمی کند) وجود دارد؟ تکلیف واحدهای تولیدی مشکل دار استان من مانند کنتور سازی ایران که زخم خوردهٔ واگذاری نادرست هستند چه می شود؟ تکلیف کارخانه هایی که زمین شان صاف شد چه می شود؟ مردم چوبیندر چه زمانی از عوارض قرارگیری زندان در محل زندگی شان راحت شده و انتقال زندان مرکزی قزوین را شاهد خواهند بود؟ پرونده های خاص و یکه تازی برخی چه سرانجامی پیدا می کند؟
خرم نیا اما تیزبینانه به نکته ای دیگر اشاره می کند. سؤالی که یک مرتبه برای همیشه باید به آن پاسخ داده شود و آن این است که تا کی مقرر است قوه در روایت درست برای افکار عمومی بازنده باشد؟
دانشجوها در این دیدار خیلی سهم نداشتند
اما یکی دیگر از انتقادات در ارتباط با برخی از فعالان دانشجویی استان بود. علیرضا یوسفی از فعالان دانشجویی هم با انتشار پستی در فضای مجازی با انتقاد از بی توجهی به دانشجویان و ندادن میز خطابه به جنبش های دانشجویی مطالبه گر در استان قزوین اظهار داشت: آیا دانشجویان در خط اول مطالبه و حل مشکلات مردم و فساد ستیزی در قالب انقلاب نبودند؟
فاطمه نصیری یکی دیگر از فعالان جنبش دانشجویی در استان قزوین ضمن اشاره به این که دانشجویان مدت ها منتظر این سفر و طرح مطالباتشان با رئیس قوه بودند اظهار داشت: قشر دانشجو بیشترین فعالیت و مطالبات در مورد مسائل و معضلات قزوین را داشتند و حداقل انتظار ما یک تریبون برای تشکل های مختلف دانشجویی بود که به هر دری زدیم و هر نوع پیگیری که می توانستیم کردیم ولی خب ظاهراً دانشجوها در این دیدار خیلی سهم نداشتند.
دیدارها اصلاً کاربردی نبود
رسول ملاحسنی فعال فرهنگی و اجتماعی استان قزوین هم با انتشار پستی در فضای مجازی نوشت: سفر رئیس محترم قوه قضاییه به قزوین حواشی زیادی داشت، از حذف دانشجویان در دیدارها تا پروتکل هایی که اجازه نداد حتی یک خبرنگار سؤالش را از جناب آقای محسنی اژه ای بپرسد.

از نظر این فعال فرهنگی اجتماعی بزرگ ترین حاشیه این سفر این بود که مشخص نشد این آمدن چه دردی از مردم دوا کرد و متأسفانه برنامه ریزی دیدارها اصلاً کاربردی نبود.
ملاحسنی در این پست خود بیان نمود: ما انتظار داشتیم قاضی القضات را درب زندان مرکزی که داخل بافت شهری افتاده ببینیم. انتظار داشتیم آقای رئیس سری به مه نخ فرنح یا کنتور سازی یا هفت سنگان بزند. جلسات کانالیزه شده با افراد خاص به مرور نگاه ما را به مشکلات واقعی خواهد بست.
دستاورد این سفر برای مردم استان چه چیزی بود وقتی نیازهای اصلی شنیده نشد؟
پایگاه خبری تحلیلی تیتر قزوین که متعلق به جریان اصلاحات در استان است هم با انتشار مطلبی به قلم سید مصطفی جعفری با عنوان «خبرنگارانی که از پشت درهای بسته اخبار سفر رئیس دستگاه قضا را پوشش دادند» نوشت: خبرنگارانی که مطالبات گوناگونی داشتند پشت درهای بسته و از یک اتاق که فقط صوت جلسات در آن پخش می شد اخبار را پوشش داده و حتی یک برخورد هم با رئیس دستگاه قضا نداشتند، رعایت پروتکلهای بهداشتی علت این نوع برخورد بود، که البته بهانه خوبی بود برای عدم رویارویی و مواجهه مستقیم با چالش ها و مشکلات استان قزوین از زبان خبرنگارانی که مردم استان به آنها چشم امید داشتند.
سید مصطفی جعفری مدیر مسئول این پایگاه در انتها تحلیل خود از دستاوردهای این سفر نوشته است: دستاورد این سفر برای مردم استان چه چیزی بود وقتی نیازهای اصلی شنیده نشد؟ اساسا شنیدن نیازها از تعداد محدودی که با آنها جلسه برگزار شد، شنیدن تمام نیازهای مردم استان نبود؛ البته این جلسات هم نیاز بود ولی کافی و در حد انتظار حداقلی مردم استان نبود.
به گزارش آی وکیل به نقل از مهر، بی پاسخ ماندن بخش اعظمی از سوالات در ارتباط با مشکلات قضایی موجود در استان قزوین امید مردم به این سفر را کمرنگ کرده و به نظر می آید دستگاه قضا در استان قزوین باید برای پاسخ به این سوالات چاره اندیشی کند.
شعبانی رئیس کل دادگستری در استان قزوین که هنوز هفته های اولین مدیریت خود در این مجموعه را پشت سر می گذارد بدون شک راهی سخت برای پاک کردن ناامیدی از اذهان عمومی قزوین دارد.


منبع:

1400/07/11
10:05:01
0.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده