آرام بند و انواع آن

آرام بند و انواع آن ما در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با انواع آرام بند ها آشنا کنیم، پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.


آرام بند

"آرام بند"در گذر زمان تغییراتی زیادی کرده است که این وسیله مکانیکی در سبک های مختلف برای مطابقت با نیاز های درب های ساختمان های مسکونی و تجاری موجود هستند.

آرام بند برای کنترل بسته شدن درب و برای بالا بردن امنیت مورد استفاده قرار می گیرند. این وسیله مکانیکی پس از باز شدن درب، آن را می بندد. آرام بند ها دارای فنرهای داخلی و روغن هیدرولیک با سیلندرها و سوپاپ هایی است که سرعت بسته شدن و قفل شدن درب را تنظیم می کند.

عملاً اکثر درب ها در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی توسط شخصی که از آن عبور می کند، توسط آرام بند بسته می شود که درب را همیشه بسته و تحت کنترل نگه می دارد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با انواع آرام بند ها آشنا کنیم، پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

آرام بند چیست؟

"جک آرام بند" وسیله ای مکانیکی است که دارای روغن هیدرولیکی است و هدف آن، بستن درب به صورت کنترل شده می باشد.

شاید برای شما این موضوع پیش آمده باشد که در ساختمانی زندگی می کنید که رفت و آمد در آن زیاد بوده که به همین علت درب های ورودی ساختمان و یا راهرو مداوم در حال باز و بسته شدن هستند. این باز و بسته شدن های مدام باعث ایجاد سر و صدا در فضای داخلی ساختمان خواهد شد که قطعاً افراد مختلف و به خصوص سالمندان به خاطر این صداهای ایجاد شده دچار مشکل خواهند شد.

همچنین موضوع دیگری که بسیاری مهم است، امنیت ساختمان است. ممکن است عده ای از افراد فراموش کنند که درب را ببندند که نبستن درب، باعث به خطر افتادن امنیت ساختمان و بالا رفتن احتمال سرقت خواهد شد.

با این تفاسیر جک آرام بند دو وظیفهٔ مهم را بر عهده دارد:

  • بستن قطعی درب
  • آرام بستن درب

آرام بند باعث می شود که درب به صورت قطعی و با ایجاد کمترین صدا بسته شود، که علاوه بر امنیت ساختمان، آرامش را برای اهالی ساختمان به ارمغان می آورد.

 

انواع آرام بند کدامند ؟

آرام بند بازویی:

بدون شک می توان گفت که نه فقط در بازار ایران، بلکه در سرتاسر دنیا، آرام بند بازویی پر استفاده ترین مدل جک آرام بند می باشد.

آرام بند بازویی از لحاظ ظاهری شبیه به آرنج دست انسان تعبیه شده است که در واقع دو بازو با زاویه ۹۰ درجه، نسبت به بدنه "آرام بند" بیرون زده اند. این بازو از یک طرف به قطعه اصلی متصل است و از طرف دیگر به منبع مکانیکی یا مخزن هیدرولیکی دارای روغن آرام بند در متصل است که با نیرویی که مخزن به بازو وارد می کند، باعث بسته شدن درب می شود.

جک آرام بند بازویی دارای ۲ مدل اصلی می باشد که هنگام خرید این آرام بند لازم است که با کارکرد آنها آشنا باشید. این مدل ها عبارتند از:

  • آرام بند دو مرحله ای یا آرام بند دو زمانه
  • آرام بند سه مرحله ای که به آن آرام بند سه سرعته ( سه مرحله ای ) یا آرام بند دارای ضربه آخر می گویند.

آرام بند دو مرحله ای همان آرام بند های معمول می باشد که درب را در دو مرحله می بندد؛ به این صورت که از زاویه ۹۰ درجه که درب کاملاً باز است، درب را تا زاویه ۲۰ تا ۳۰ درجه مانده که درب بسته شود می آورد و در آخر، باقی فاصله باقی مانده را با شدت بیشتری می کوبد تا درب به طور بسته شود.

آرام بند سه مرحله ای که با نام های آرام بند سه زمانه یا آرام بند دارای ضربه آخر نیز شناخته می شود، شبیه به آرام بند ۲ مرحله ای عمل می کند ولی با این تفاوت که درب را تا نزدیکی بسته شدن می آورد و ضربه نهایی را می زند و درب را می بندد. شدت بسته شدن درب در این آرام بند ها خیلی آرام است و باعث ایجاد سر و صدا نخواهد شد.

آرام بند ریلی:

آرام بند ریلی یکی دیگر مدل های اصلی این وسیله مکانیکی می باشد که به صورت تخت بر روی درب نصب می شود و ظاهر زیباتری نسبت به بقیه آرام بند ها دارد اما به علت قیمت بالایی که دارند، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

آرام بند ریلی معمولاً برای درب هایی استفاده می شود که فضای کافی برای نصب آرام بند بازویی وجود ندارد.

هنگام انتخاب یک آرام بند در، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود، از جمله : اندازه و وزن درب، نحوه نصب، کاربرد و ظاهر آرام بند. چندین اندازه فنر آرام بند برای قرار دادن بر روی درب ها و اندازه ها و وزن های مختلف و همچنین سازه های مختلف برای سازگاری با کاربرد های معماری، سازمانی و یا امنیتی در دسترس می باشد.

نمره بندی آرام بند :

آرام بند ها وزن های مختلف درب را پوشش می دهند که تولید کنندگان راهنمای انتخاب بر اساس وزن و عرض درب را دارند. اگر وزن و اندازه مناسب را انتخاب نکنید، آرام بند نمی تواند به خوبی عمل کند و درب را ببندد.

نمره بندی آرام بند ها به صورت زیر می باشد :

  • آرام بند نمره ۱ که مخصوص درب های با وزن تا ۴۵ کیلوگرم می باشد. درب هایی که دارای این وزن می باشند شامل درب های اتاق می باشد که معمولاً از جنسHDF  هستند که درب های اتاق دارای وزن های ۱۰ تا ۲۰ کیلوگرم می باشد. به این آرام بند ها، آرام بند سبک می گویند.
  • آرام بند نمره ۲ وزن درب های ۴۵ تا ۶۰ کیلوگرم را پوشش می دهد. درب های آپارتمان چوبی ( ضد سرقت نباشند ) در این بازه قرار می گیرند که این درب های آپارتمان حداکثر دارای وزن ۶۰ کیلوگرم می باشند.
  • آرام بند نمره ۳ که برای درب های ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم استفاده می شود. درب های ضد سرقت آپارتمان از این جک های آرام بند استفاده می کنند. به دلیل داشتن آهن آلات مخصوص برای بالاتر رفتن امنیت درب های ضد سرقت، آنها وزنی حدود ۸۰ کیلوگرم را دارند. به این آرام بند ها، آرام بند معمولی می گویند.
  • آرام بند نمره ۴ دارای بازهٔ وزنی ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم می باشد، البته که می توان در درب های تا ۱۲۰ کیلوگرم نیز استفاده کرد. درب های حیاطی یا همان درب های ورودی ساختمان که آهنی هستند، از این آرام بند استفاده می کنند. بسته به میزان آهن آلات، شیشه و موارد دیگر به کار رفته در این درب ها، وزن آن ها متفاوت است. برای درب های آهنی معمولاً از آرام بند نمره ۳ ، نمره ۴ و نمره ۵ استفاده می شود. به این جک ها، آرام بند درب آهنی می گویند.
  • آرام بند نمره ۵ درب های ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم را پشتیبانی می کند که به این آرام بندها، آرام بند سنگین یا جک آرام بند درب آهنی سنگین می گویند.

نکته : اکثر درب های موجود در ایران، دارای عرض استاندارد و مشخصی می باشند که خیلی موضوع مهمی در انتخاب آرام بند درب نمی باشد ولی لازم است که حتماً هنگام خرید آرام بند، وزن درب را تخمین بزنید. پر کاربرد ترین آرام بند، آرام بند نمره ۳ می باشد.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به استفاده از آرام بند داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

1401/04/13
19:30:37
0.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

وکالت ماهر
حقوقدان

آگهی رایگان وکالت

وکیل قانونی

وکیل

کانون وکلا