اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت

اعدام اکبری

اعدام اکبری به گزارش آی وکیل، اعدام علیرضا اکبری، تکذیب آزادی با وثیقه «اکبر طبری»، آزادی «مهدی هاشمی»، صدور دستور جلب ملی پوش سابق والیبال در خارج از کشور همچون اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


با اهمیت ترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می خوانید:

نیروی انتظامی از مهم ترین ضابطین قوه قضاییه است


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه ضمن تبریک مجدد انتصاب سردار رادان به فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران، برای ایشان در ایفای این مسئولیت خطیر آرزوی موفقیت کرد و خطاب به او اظهار داشت: دستگاه قضایی آمادگی کاملی برای مساعدت با مجموعه انتظامی کشور در امتداد عمل به مسئولیت های قانونی و تحکیم امنیت و آسایش مردم بهبود خدمت رسانی به مردم و ارتقاء امنیت اجتماعی دارد.
رییس قوه قضاییه همین طور در جلسه شورای عالی قضایی هفته گذشته اظهار داشت: پهلوی اول و دوم به جهت آنکه متصل به خداوند نبودند و خودفروختگی و وابستگی به اجانب و بیگانگان به ویژه آمریکا و انگلیس داشتند، ظلم های فراوانی را به مردم و کشور ایران روا داشتند و عزت و شرف مردم ما را خدشه دار کردند و زمینه به یغما رفتن اموال مردم و ثروت ملی را پدید آوردند.
رییس قوه قضاییه اظهار داشت: چنانچه یک حکم قطعیت یافته توسط شعب اجرای احکام بموقع و دقیق اجرا نشود، آن حکم صادره، اثر مطلوب را نخواهد داشت؛ پس قوه قضائیه و سازمان تعزیرات باید تأخیرات در اجرای احکام را مرتفع کنند.
محسنی اژه ای اشاره کرد: ما در دستگاه قضایی به مناسبت در پیش بودن ایام پر خیر و برکت ماه رجب المرجب و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در فکر آن هستیم که مردم را خوشحال و مسرور نماییم.

تلاش برای مبارزه با فساد و برقراری امنیت در دستور کار دستگاه قضایی است


حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه با اعلان اینکه کوشش برای اجرای عدالت، مبارزه با فساد و برقراری امنیت در دستور دستگاه قضایی است، اشاره کرد: امروز قوه قضاییه با برنامه درحال حرکت است، بر طبق گزارش هایی که دریافت کردم کار تمام معاونت ها درحال پیشرفت است.
معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: برای حل معضلات دستگاه قضائی حتما از تجربه قضات و مدیران شاغل در صف قوه قضائیه یعنی دادسراها و محاکم استفاده نمائیم.

جزئیات آزادی و مرخصی زندانیان در پی دستور رئیس قوه قضاییه


آزادی، مرخصی، استفاده از پابند الکترونیک، تعلیق مجازات، اهدای سبدهای حمایتی، تخفیف در قرار تامین، تعلیق اجرای مجازات و بازدید گسترده مسئولان قضایی استانها از بندهای زنان زندان ها در سراسر کشور و گفت و گو و رسیدگی به درخواست های آنها، همچون اقداماتی است که در پی دستور رییس قوه قضاییه و به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) صورت گرفت. برهمین اساس، با اقدامات صورت گرفته، بیش از ۷۰ درصد از مددجویان زن از تسهیلات و ارفاقات قانونی که به مناسبت روز مادر با دستور رییس قوه قضاییه ارائه شد، بهره مند شدند.

۹۸ و نیم درصد بازداشتی های اخیر آزاد شده اند/ زنده بودن خدمه سانچی ادعا است


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری درباره ی اجرای حکم اعدام علیرضا اکبری در هفته گذشته اظهار داشت: واکنش های عصبی و شتابزده رژیم انگلیس به اجرای اعدام حکم یکی از جاسوسان برجسته آن در کشور از طرف قوه قضاییه نشانه دیگری از خباثت این دولت به مردم ایران است. انتظار این بود که با روسیاهی که نصیب دولت انگلیس شد حداقل بصورت رسمی از ملت ایران عذرخواهی می شد اما واکنش ها نشان داد که نفرتی که از این دولت وجود دارد ناشی از شناخت درست و عمیق ملت ایران از انگلیس است.
سخنگوی قوه قضاییه همین طور درباره ی کلیات اقدامات قوه قضاییه درباره ی ناآرامی های اخیر و این که چه آرایی صادر و نقض شده است؟ اظهار داشت: هر پرونده قضایی که تشکیل می شود با وصول گزارش ضابطین است و آنها مستندات لازم را ارائه می کنند. بطور کلی ۹۸ و نیم درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در استان تهران تا حالا آزاد شدند و در کل کشور هم بنظر می رسد به اینگونه باشد.
ستایشی درباره ی ادعای شرکت حقوقی در زنده بودن خدمه سانچی و آخرین وضعیت رسیدگی به این پرونده اظهار داشت: این ادعایی بدون پشتوانه و قصه پردازی رسانه های معاند است و قوه قضائیه محل رجوع هرگونه ادعایی با مدارک مستند و مستدل است. بعد از وقوع این حادثه پرونده ای با موضوع شکایت خانواده های خدمه این کشتی مقابل شرکت ملی نفتکش ایران و ادعای زنده بودن خدمه در دادسرای تهران تشکیل شد و بعد از انجام استعلامات، این پرونده منتهی به صدور قرار موقوفی تعقیب و منع تعقیب شد. با اعتراض شکات پرونده نسبت به تصمیم دادسرا، پرونده حسب مقررات شکلی قابل طرح در دادگاه کیفری تهران بود که مورد رسیدگی واقع شد و دادگاه اعتراض را وارد ندانست. تاریخ قرار نهایی پرونده سانچی در دادسرای تهران ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ و تاریخ تایید رای قراری که مورد اعتراض واقع شده ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ است. باید بگویم که انعکاس این داستان سرایی ها موجب ایجاد تشویش می شود.

قاضی پرونده هواپیمای اوکراینی: هیچ مطلبی از دید دادگاه مغفول نمی ماند


روز چهارشنبه ۲۸ دی ششمین جلسه رسیدگی به پرونده هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی با حضور متهمان، وکلای متهمان، شکات، خانواده جانباختگان، وکلای خانواده جانباختگان و نماینده دادستان به ریاست قاضی ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران انجام شد.


۶۳۵ نفر از زندانیان واجد شرایط به آغوش خانواده بازگشتند


علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: بعد از وصول دستور ریاست محترم قوه قضاییه، بررسی های لازم برای احصاء زندانیان واجد شرایط انجام شد و در نهایت تعداد ۶۳۵ نفر از زندانیان، واجد شرایط شناسایی شدند و بعد از آزادی، به آغوش خانواده خود بازگشتند.
وی همین طور ضمن ارائه ۲۲ سفارش به مدیران واحدها و حوزه های قضایی استان تهران، ضرورت «تسریع در تعیین تکلیف پرونده های کثیرالشاکی» را مورد تاکید قرار داد.

معرفی ۱۵۰ مدیر به مراجع قضایی و انضباطی


احمد رحمانیان قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: در یک سال قبل بیش از ۱۵۰ مدیر به سبب ترک فعل به مراجع قضایی و انضباطی عرضه شدند که تعداد قابل توجهی از کسانی که معرفی می گردند در پروسه رسیدگی محکوم می شوند. از مردم می خواهم که اگر کم کاری، تخلف و جرمی را در دستگاهها مشاهده می کنند بوسیله شماره ۱۳۶ با سازمان بازرسی در بین بگذارند.

دادستان تهران: یکی از لیدرهای اغتشاشات بازداشت شد


علی صالحی دادستان تهران اعلام نمود: یکی از لیدرهای اغتشاشات اخیر در کشور دستگیر شده است و متهم از لیدرهای اغتشاشات و از نزدیکان یکی سرکردگان ضد انقلاب خارج نشین بوده است. در قسمتی از اعترافات اولیه متهم، او به ارتباط مداوم با شبکه اینترنشنال سعودی یاد می کند.
دادستان تهران همین طور اظهار داشت: نظر به توهین فرهاد ظریف مقابل مقدسات، بلافاصله موضوع در دستور کار دادستانی تهران قرار گرفت و ضمن صدور دستور تعقیب قضایی مقابل وی، حکم جلب وی نیز صادر شد.
دادستان تهران با اشاره به مطالبات گسترده کارگران ساختمانی و تشکیلات صنفی حامی حقوق کار، اظهار داشت: لزوم اجرای کامل قانون بیمه کارگران ساختمانی از طرف سازمان تامین اجتماعی جزو اولویت های این دادستانی درباب پیگیری حقوق عامه است.
صالحی همین طور در هفته گذشته در ملاقات مردمی، به درخواست ها و مشکلات حقوقی و قضایی ۱۲۷ نفر از شهروندان رسیدگی کرد.

علیرضا اکبری اعدام شد


در هفته گذشته مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود که حکم علیرضا اکبری فرزند علی دارای تابعیت مضاعف ایرانی-انگلیسی که به بهتان افساد فی الارض و اقدام گسترده مقابل امنیت داخلی و خارجی کشور بوسیله جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد.

تکذیب آزادی با وثیقه «اکبر طبری»


در پی انتشار مطالبی در مورد آزادی با وثیقه اکبر طبری، مرکز رسانه قوه قضاییه ضمن تکذیب شایعات اعلام نمود که اکبر طبری اکنون در زندان و درحال گذراندن دوران محکومیتش است.
طبق اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه، پس از ارجاع پرونده اکبر طبری از دیوان عالی کشور به شعبه هم عرض این پرونده باردیگر رسیدگی و دادگاه، میزان قرار وثیقه قبلی که ۱۰۰ میلیارد تومان بود را افزایش و به ۳۰۰ میلیارد تومان تغییر داده است.
سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز در واکنش به برخی خبرها در خصوص آزادی و یا مرخصی «اکبر طبری» از زندان اعلام نمود: « هرگونه ارفاقات قانونی شامل آزادی و یا مرخصی زندانیان از زندان، باید به حکم مرجع قضایی صادر و بعد از وصول به زندان، عملیاتی گردد.»
پس از رسیدگی به قسمتی از پرونده "علی اکبر طبری پور" معاون پیشین امور اجرائی و فنی مهندسی حوزه ریاست رییس سابق قوه قضاییه با جرایم گوناگون اقتصادی در دادگاه، نهایتاً حکم ۳۱ سال حبس تعزیری وی در دیوان عالی کشور تایید شد.

مهدی هاشمی رفسنجانی آزاد شد


مهدی هاشمی که در ۱۸ مرداد سال ۱۳۹۴ از طرف شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به بهتان مشارکت در ارتشا، اختلاس، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم مقابل امنیت کشور به ۱۰ سال حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود، در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱ از زندان آزاد شد.

افزایش اعضای ستاد حقوق بشر


کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: اعضای ستاد حقوق بشر برابر پیشنهاد این ستاد در جلسه مورخ ۳ آبان ماه و تصویب شورای عالی امنیت ملی افزوده شد.
معاون امور بین الملل قوه قضائیه رفتار با حمید نوری را لکه ننگی در سابقه حقوقی، قضایی و حقوق بشری دولت سوئد دانست.

هیچ مانعی توجیه کننده حق مراجعین در رسیدگی به درخواست های آنان نیست


یحیی جعفری رییس کل محاکم تهران اظهار داشت: در امتداد فعالیت کمیته رفع اطاله دادرسی در دادگاه های عمومی و انقلاب تهران که بصورت فشرده در همه مجتمع های حقوقی تهران تشکیل می شود، عملکرد تمامی شعب قضایی به تفکیک بررسی و رتبه هر شعبه در مقایسه با شعب آن مجتمع و همین طور شعب تمامی دادگاه های تهران و حتی استان مشخص می شود.

معاون حقوقی قوه قضاییه: استقلال دستگاه قضایی را باید جدی بگیریم


بهزاد پورسید معاون جدید حقوقی قوه قضاییه با اعلان اینکه ظرفیت معاونت حقوقی را در کل کشور باید به کار بگیریم، اظهار داشت: در کنار این تعامل باید از ظرفیت ها برای قوه قضاییه استفاده نمائیم تا بتوانیم به آنها تحقق ببخشیم.

به دنبال بهبود پوشش بیمه ای وسایل نقلیه هستیم


امین حسین رحیمی وزیر دادگستری اظهار داشت: با اصلاح فرایندهای حوزه صنعت بیمه در صدد بهبود شرایط پوشش بیمه ای همه وسایل نقلیه هستیم.
وی در جلسه رئیس قوه قضاییه با مدیران تعزیراتی نیز اظهار داشت: سازمان تعزیرات حکومتی در نیمی از شهرستان های کشور فاقد اداره است.

میز خدمت سازمان تعزیرات به درگاه خدمات الکترونیکی دولت متصل شد


احمد اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت: با فراهم کردن زیرساخت های لازم و ایجاد میز خدمت الکترونیک، سازمان به درگاه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir متصل شد.
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در جلسه رئیس قوه قضاییه با مدیران تعزیرانی نیز اظهار داشت: بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی در ۹ ماهه ابتدایی امسال، ۳۵۱ هزار مورد بازرسی انجام دادند که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۰۲ درصد افزایش داشته است.

نامه رییس اسکودا به رییس دیوان عالی کشور درباره ی پذیرش وکلا در محاکم انقلاب


جعفر کوشا رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با ارسال نامه ای به رییس دیوان عالی کشور خواهان اجرای دقیق و کامل رویه های قانونی در شعب دادگاه های انقلاب اسلامی شد.

4 هزار زندانی در نیمه نخست امسال موفق به سوادآموزی شدند


غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان ها با اشاره به برخی اقدامات فرهنگی و آموزشی در زندان ها اظهار داشت: در شش ماهه اول سالجاری ۴۰۰۰ زندانی موفق به سوادآموزی شدند و بیش از ۱۰۰ هزار زندانی در دوره های مهارت آموزی شرکت کرده اند و صدها زندانی نیز طی دوران تحمل کیفر مشغول تحصیلات عالی دانشگاهی در زندان هستند و اخیراً نیز یکی از زندانیان در زندان بوسیله فضای مجازی نسبت به دفاع پایان نامه خود اقدام نموده است.

همه زندانیان دسترسی ۲۴ ساعته و رایگان به پزشک دارند
سازمان زندان ها عنوان کرد: هر مددجویی فارغ از جرم ارتکابی، از لحظه ورود تا تمام دوران حبس، «دسترسی» ۲۴ ساعته و «رایگان» به پزشکان عمومی و یا متخصص و نیز داروی تجویزی دارد که حتی نحوه «مصرف» دارو هم تحت نظارت تیم پزشکی است.1401/10/30
16:15:20
0.0 / 5
412
تگهای خبر: آسایش , اثر , اختلاس , اموال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده