مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟ به گزارش آی وکیل، مهر نوشت: برای رانندگی باید حتما گواهینامه داشت و در صورت رانندگی بدون گواهینامه فرد مرتکب جرم شده است.رانندگی همچون فعالیتهایی است که نیازمند مجوز است و مجوز آن هم با دریافت گواهینامه صادر می شود.

برای صدور گواهینامه هم باید کلاس های آیین نامه رانندگی و آموزش شهری طی شود و بعد از قبولی در این کلاس ها گواهینامه برای فرد صادر می شود.

اما عده ای هستند که قبل از دریافت گواهینامه رانندگی خود یا در زمان ابطال آن مبادرت به رانندگی می کنند که مطابق با قانون این کار جرم است و قانونگذار با هر فردی که بدون گواهینامه رانندگی کند برخورد خواهد نمود.

مطابق با ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی هر کس بدون گواهینامه رسمی مبادرت به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که نیازمند داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و همینطور هر کس به باعث حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد رانندگی کند برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد برای دومین بار به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

علاوه بر مجازات گفته شده در قانون مجازات اسلامی مجازات دیگری هم برای رانندگی بدون گواهینامه تعیین شده است و مطابق با ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتیکه راننده، بدون داشتن گواهینامه، رانندگی کند، وسیله نقلیه وی متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی می شود.

اما در پاسخ به این سؤال که اگر شخصی، گواهینامه خویش را تمدید نکرده باشد آنگاه مجازاتش چیست باید گفت حکم جرم رانندگی بدون تمدید گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه آن نیست و در صورت عدم تمدید گواهینامه، صرفا قانون گذار حکم به پرداخت جریمه داده است.

۴۷۲۳۶منبع:

1402/06/25
03:46:51
0.0 / 5
347
تگهای خبر: تخلف , دادگاه , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکالت ماهر

موکل
وکالت قانونی

وکالتی

وکالت ماهر

محکمه

کانون وکلا