آیا تصادف بدون گواهینامه قتل عمد است؟

آیا تصادف بدون گواهینامه قتل عمد است؟ به گزارش آی وکیل، مهر نوشت: رانندگان در صورت تصادف بدون گواهینامه باید جریمه بپردازند و در صورت تصادف منجر به فوت برخلاف باور جامعه هیچ قتل عمدی رخ نداده است.برای رانندگی در سطح شهر و جاده باید حتما مجوزی قانونی تحت عنوان گواهینامه رانندگی داشت و برابر با ماده ۲۶ آیین نامه راهنمایی و رانندگی، هر کس بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی رانندگی نماید باید گواهی نامه متناسب رانندگی با آن وسیله نقلیه را دارا باشد با متخلفان برابر قوانین و مقررات رفتار می شود.

در خبری که چند روز گذشته در این خبرگزاری منتشر گردید به مجازات رانندگی بدون گواهینامه پرداختیم و اینجا به دنبال بررسی این مورد هستیم که در صورت تصادف بدون گواهینامه فرد خاطی چه مجازات و جریمه ای را باید بپردازد.

برابر با ماده ۳۳ آیین نامه راهنمایی و رانندگی، هر کس رانندگی تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی در راه ها و شهرها را برعهده داشته باشد باید مجوز لازم را در شهرها از شهرداری و در جاده ها از وزارت راه دریافت کند.

در صورت وقوع حادثه اگر یکی از طرفین تصادف، فاقد گواهینامه باشد، افسر کارشناس راهنمایی و رانندگی کروکی را به صورت غیر سازشی ترسیم می کند و راننده ای که فاقد گواهینامه است به مراجع قضایی معرفی می شود.

در صورتی که راننده، غیر مقصر، فاقد گواهینامه باشد بعد از سیر مراحل قضایی در مورد نداشتن گواهینامه به شرکت بیمه رجوع می کند و خسارت خویش را از شخص مقصر دریافت می کند اما اگر مقصر حادثه فاقد گواهینامه راهنمایی و رانندگی، باشد خسارت از راه بیمه وی به فرد غیر مقصر پرداخت می شود و بعد از آن شرکتهای بیمه می توانند به فرد مقصر فاقد گواهینامه مراجعه نموده و هزینه هایی که به زیان دیده پرداخت کرده اند را از مقصر حادثه دریافت نمایند.

اما گاهی اوقات هم امکان دارد بر اثر تصادف فردی جان خویش را از دست بدهد و فوت کند و در صورت تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه برخلاف باور جامعه هیچ قتل عمدی رخ نداده است.

در توضیح باید گفت برخلاف آن چه در جامعه رایج شده است تصادف منجر به فوت در صورت نداشتن گواهینامه، قتل عمد نیست و متأسفانه این فرهنگ غلط در میان افراد جامعه رواج پیدا کرده است که هر فردی بدون گواهینامه تصادف کند و شخص در تصادف فوت کند مرتکب قتل عمد شده است اما باید گفت اگر به علت نداشتن گواهینامه تصادفی رخ دهد و شخص مقابل فوت کند فرد مقصر از ۶ ماه تا ۳ سال حبس و پرداخت دیه محکوم می شود که در این صورت بیمه دیه را پرداخت و سپس از راننده مقصر آنرا دریافت می کند همینطور دادگاه می تواند فرد مقصر را تا ۵ سال از رانندگی محروم کند.
بیشتر بخوانید: مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟
۲۳۳۲۳۶منبع:

1402/06/27
10:10:49
0.0 / 5
378
تگهای خبر: اثر , بیمه , تخلف , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری