اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت،

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه

آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه آی وکیل: اعلام آخرین وضعیت پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه و تایید لایحه شوراهای حل اختلاف از اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته بود.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، اخبار حقوقی هفته گذشته را می خوانید:

عملیات جبهه مقاومت در فلسطین یک مبدأ تاریخی را رقم زد


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه با اشاره به «عملیات ظفرمندانه و سلحشورانه رزمندگان فلسطینی مقابل اشغالگران صهیونیست، موسوم به عملیات طوفان الاقصی و تاکید بر این که عنایات و تفضلات آفریدگار متعال اصلی ترین عامل پیروزی رزمندگان سلحشور فلسطینی است» اظهار داشت: عملیات پیروزمندانه و افتخارآفرین جبهه مقاومت در فلسطین اشغالی یک مبدأ تاریخی را رقم زد و بار دیگر ثابت شد که طبق فرمایشات امامین انقلاب، راهبرد استقامت و مقاومت بهترین و بالاترین راهبرد در مقابل صهیونیست های سفاک و متجاوز و اشغالگر است؛ در این اثناء باید به ابعاد و زوایای اطلاعاتی و حفاظتی عملیات مقاومت مقابل دشمن اشغالگر که سبب غافلگیری صهیونیست ها شد نیز توجه ویژه ای شود؛ امروز اسرائیل غاصب که تاریخی مشحون از جنایتکاری دارد و مستظهر به تجهیزات ماهواره ای و انواع و اقسام دوربین ها و نفوذی هایی برای رصد مستمر تحرکات مقاومت فلسطین است، در کما و شوک به سر می برد؛ بدیهی است که همه مسلمانان و حتی آزادیخواهان و آزاداندیشان سراسر گیتی باید به طور مادی و معنوی یاریگر ملت مظلوم و مقاوم فلسطین باشند.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: تحقق عدالت فقط منحصر به صدور احکام عادلانه در محاکم نیست بلکه عدالت باید امری ساری و جاری در همه شئون و ساحت ها باشد و چنانچه عدالت در جامعه گسترش نیابد ممکنست به تبع آن، ناهنجاری هایی اجتماعی ایجاد شوند.

رژیم صهیونیستی رو به نابودی است


آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان با اشاره به عملیات طوفان الاقصی اظهار داشت: این عملیات ضعف های رژیم صهیونیستی را برملا کرد و نشان داد اسراییل یک رژیم رو به نابودی است که هر دولتی با او همراهی کند، در این نابودی با او شریک خواهد شد.

جلب رضایت مردم نتیجه همکاری ها و تعاملات بین دستگاهی است


حجت الاسلام موحدی دادستان کل کشور جلب رضایت مردم را نتیجه همکاری ها و تعاملات بین دستگاهی دانست و اظهار داشت: یکی از ثمرات بسیار عالی همکاری و همفکری بین دولت و دستگاه قضایی را می توان در عرصه گمرکات، بنادر و انبارهای سازمان اموال تملیکی مشاهده نمود که خروجی این همکاری صیانت بسیار عالی از حقوق مردم و بیت المال بوده است.
دادستان کل کشور همچین اظهار داشت: بحمدالله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک دگرگونی خوبی در عرصه تربیت و آموزش کشور صورت گرفت و نیروهای بسیار خوبی را این نظام مقدس تربیت کرده و رشد داده است.

قیام حماسی مردم غزه صهیونیست ها و دنیای استکبار را در بُهت و حیرت قرار داد


حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به عملیات طوفان الاقصی اظهار داشت: با این اقدام جهادی، دنیا به خوبی فهمید که رژیم غاصب صهیونیستی همان خانه سست عنکبوتی است که بقا و دوامی نداشته و نخواهد داشت و وعده خداوند بر حق است.

پرونده فرزندان معاون اول قوه قضاییه در مرحله تحقیقات است


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره ی این که شما در جلسه پیش از تشکیل پرونده برای فرزندان یکی از مقامات خبر دادید و مشخص شد که مربوط به آقای مصدق بوده، ایا ابهامات در مورد شخص آقای مصدق برطرف شده است؟ اظهار داشت: همانطور که اعلام گردید پرونده ای تشکیل شده و این پرونده در رابطه با دو فرزند ایشان مطرح است و در مرحله تحقیقات مقدماتی است که بمحض این که این پرونده اقتضای اطلاع رسانی پیدا کند، اطلاع رسانی می شود.
وی در پاسخ به ایسنا دریاره این که بتازگی بحث بلاتکلیف ماندن طرح الزام ثبت اسناد رسمی و اعتبارزدایی از اسناد غیررسمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام باردیگر مطرح گردیده است. نظر کارشناسی قوه قضاییه در این زمینه چیست و چه تعاملی با مجمع تشخیص مصلحت داشته است؟ اظهار داشت: این طرح بلاتکلیف نمانده و قوه قضاییه ارتباط تنگاتنگی با مجمع تشخیص دارد و در عین حال قوه قضاییه در جلسات کارشناسی شرکت دارد و در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور مستمر دارد.
بهرام حسن زاده مدیرکل آموزش و پژوهش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در پاسخ به ابهامات و اظهار نظرهای غیر کارشناسی مطرح شده پیرامون طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با بیان اینکه «تا زیرساخت های لازم در این خصوص تهیه و ایجاد نشود و شش ماه از اجرای آزمایشی این زیرساخت ها نگذرد این قانون اجرائی نمی شود» اظهار داشت: آنگونه که متأسفانه برخی عنوان کرده اند که این طرح یکدفعه اجرا می شود نیست و مواعد مناسبی برای آن در نظر گرفته شده است. بر این اساس، کلیه اسناد عادی که پیش از لازم الاجرا شدن این طرح تنظیم شده اند، پایش شده و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه به سند رسمی تبدیل می شوند و در این جهت کلیه موانع غیرضروری صدور سند برای اراضی فاقد سند رسمی برداشته می شود.

تلاش دولت و دستگاه قضایی کمک به رفع مشکلات و داشتن پلیسی مقتدر و سلامت است


امین حسین رحیمی وزیر دادگستری اظهار داشت: پلیس به لحاظ امکانات، بودجه و ابزار کشف حقیقت در مضیقه است و کمبودهایی وجود دارد، باید کوشش کرد این کمبودها جبران شود، تلاش دولت و دستگاه قضایی کمک به رفع مشکلات و داشتن پلیسی مقتدر و سلامت است.
رحیمی همین طور استفاده از تکنولوژی های جدید را بهترین ابزار برای پرورش و شکوفایی استعدادهای کودکان در دوران کوتاه کودکی عنوان نمود.
وزیر دادگستری راه اندازی مجتمع های شوق زندگی در آینده نزدیک را در امتداد اجرائی شدن بخشنامه و شیوه نامه قانون پشتیبانی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست عنوان نمود و اظهار داشت: مجتمع های شوق زندگی در مناطق مختلف کشور تحت مدیریت و نظارت بهزیستی و با حضور همه دستگاه های ذیربط راه اندازی و هدف از آن تلاشی موثر برای بهتر شدن شرایط زندگی کودکان جامعه هدف است.

سامانه پنجره واحد زمین از تخلفات و تصرفات می کاهد


علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: بوسیله سامانه پنجره واحد زمین انحرافات، لغزش ها، تخلفات، تصرفات، تغییرکاربری ها و واگذاری ها کم می شود.

ورود دادستانی تهران به موضوع جعل اسناد و واردات کالاهای تقلبی
دادستانی تهران معضل جعل اسناد را همچون دلیلهای اصلی سلب اعتماد عمومی، بی نظمی در نظام اقتصادی کشور و همین طور یکی از فاکتورهای مهم ناکارآمدی های اجتماعی در جامعه دانست.
دادستانی تهران همین طور اعلام نمود: شرکت تپسی مکلف شد ظرف یک هفته مشکلات سرویس مدارس را رفع کند و در صورت انصراف خانواده ها از دریافت خدمات سرویس، وجوه دریافتی را بلا فاصله مسترد دارد.

راه اندازی «سامانه گزارشگران فساد» با هدف بهره مندی از ظرفیتهای مردمی در مقابله با فساد


ذبیح الله خدائیان رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به راه اندازی «سامانه گزارشگران فساد» با هدف بهره مندی از ظرفیتهای مردمی در مقابله با جریان های فساد اظهار داشت: این امکان فراهم شده تا شهروندان، فساد را الکترونیکی گزارش کنند که این اتفاق مهم با راه اندازی ربات هوشمند تلفنی صورت می گیرد.
رییس سازمان بازرسی کشور همین طور اظهار داشت: ما علل و عوامل ایجاد گلوگاه های فساد را احصاء و راهکارهای رفع آنها را پیش بینی و اجرای آنها را در دستور کار قرار داده ایم؛ به نحوی که انسداد ۱۰۳ گلوگاه فساد طی سال جاری در دستور کار برنامه های امسال سازمان بازرسی قرار گرفته است.
در هفته گذشته همین طور سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه ای به مدیران عامل تعدادی از بانکها نسبت به عدم اجرای تکالیف قانونی آنها در پرداخت تسهیلات قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت (ازدواج، فرزند آوری و ودیعه، خرید یا ساخت مسکن) هشدار داد.

ضعف تشکیلاتی کار سامانه پنجره واحد زمین را با اختلال روبرو می کند


اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار داشت: سامانه پنجره واحد زمین زمانی واقعی و دقیق به وظایف می رسد که پرونده های قضایی کم شود. همه دستگاه های قضایی و اجرائی باید تلاش کنند نظارتشان را با پیشگیری های پیشینی جایگزین کنند، پیشگیری های پسینی رافع مشکلات نیست.

لایحه شوراهای حل اختلاف تایید شد


هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری اظهار داشت: لایحه شوراهای حل اختلاف از سال ۹۹ تا حالا در رفت و آمد بود و نهایتاً ایرادات و ابهامات باقی مانده این لایحه برطرف شد و لایحه شوراهای حل اختلاف خلاف موازین شرع شناخته نشد.
وی همین طور اظهار داشت: قلوب ما و تمام آزادگان جهان امروز با مردم مظلوم غزه و فلسطین است.

حق دفاع مشروع متعلق به مردم فلسطین است


عباسعلی کدخدایی رییس پژوهشکده شورای نگهبان در توییتر نوشت: غربی ها مدعی هستند صهیونیست ها، حق دفاع از خود دارند. باید اظهار داشت که حق دفاع مشروع به علت تقدم حضور مردمان فلسطین، (تنها) متعلق به آنان است و نه به اشغالگرانی که با زور و خلاف اصول و قواعد حقوق بین الملل، سرزمین مردم تحت ستم فلسطین را غصب کرده اند.

طوفان الاقصی نتیجه بیش از ۷ دهه اشغالگری و شهادت صدهزار فلسطینی بیگناه است
کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر ایران اظهار داشت: طوفان الاقصی نتیجه ی بیش از ۷ دهه اشغالگری، تجاوز، آوارگی و شهادت بیش از صد هزار فلسطینی بیگناه شامل زنان و کودکان است.
وی همین طور اظهار داشت: اقدام رژیم صهیونیستی در بستن آب شرب به روی مردم غزه، جنایت جنگی است.
وی درباره ی اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی شهروند ایرانی نیز اظهار داشت: جایزه صلح نوبل یک جایزه سیاسی است که بیشتر به یک حمایت مالی از اقدامات غیرقانونی برخی برندگان آن تبدیل گشته است.

تاکید مسجدی بر آموزش و ارتقای سطح مهارت کارشناسان پزشکی قانونی
عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تکیه بر این که برخورد فعالانه با موضوعات از ضروریات حوزه آموزش است، اظهار داشت: نیازهای احصا شده برای سازمان باید در عرصه آموزش و پژوهش مورد چاره اندیشی قرار گیرد و فعالانه برخورد کردن با موضوعات در واحد آموزش، سرمایه گذاری ارزشمندی برای سازمان شمرده می شود.

فرایند صدور جواز دفن در پزشکی قانونی


پریچهر خزعلی مدیرکل امور تشریح و بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور با تکیه بر لزوم همکاری خانواده ها و بستگان با پزشکی قانونی در تسریع رسیدگی و پاسخ دهی به پرونده ها، درباب پروسه صدور جواز دفن در پزشکی قانونی اظهار داشت: بطور کلی تمامی مرگ های مشکوک، قتل، خودکشی، مرگ هایی که درباب آن شکایتی وجود داشته باشد در قالب موارد ۱۹ گانه (مانند موارد مرگ بر اثر تصادفات و انواع حوادث مثل سقوط از بلندی یا غرق شدگی و...، مرگ های ناگهانی و بدون سابقه قابل توجیه، مرگ با احتمال مصرف مواد مخدر و یا هر نوع مسمومیت و... ) به پزشکی قانونی ارجاع و در این سازمان بررسی و تعیین علت می شود.

مرکز وکلا در حوزه علم حقوق و کارشناسی موثر است
حسن عبدلیان پور رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه اظهار داشت: هدفی که امروز مرکز وکلای قوه قضاییه دنبال می کند، علمی سازی و نخبه سازی و کمک به جریانات تصمیم گیر مثل شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

توافق سازمان ثبت و شرکت پست برای جمع آوری متمرکز اسناد و مدارک زارعین


حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر جمع آوری متمرکز اسناد و مدارک زارعین بمنظور تسریع در صدور اسناد اراضی کشاورزی اصرار کرد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همین طور در دیدار با کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به لزوم جدیت سایر دستگاهها در شناسایی و حراست از اراضی و املاک در اختیار آنها و دریافت اسناد حدنگاری از سازمان ثبت، بر ضرورت تشکیل شورای عالی مدیریت زمین به جهت ساماندهی و جلوگیری از اقدامات موازی دستگاه های متولی امر زمین تاکید کرد.
بابایی همین طور اظهار داشت: امیدواریم تا شش ماه آتی تمام واحدهای صنعتی بدون معارض را سنددار نماییم.

رونمایی از سامانه استعلام سوابق و اصالت خودرو


در هفته گذشته سامانه استعلام سوابق و اصالت خودرو رونمایی گردید. این سامانه پیش از انجام معامله اطلاعات لازم را در اختیار طرفین معامله قرار می دهد و از ایجاد اختلاف و دعوی بین فروشنده و خریدار جلوگیری می کند و سهم مهمی در کاهش دعاوی مربوط به معاملات وسایل نقلیه موتوری دارد.

معرفی اعضای هیئت منصفه دادگاه مطبوعات و سیاسی تهران
ناصر سراج نماینده رییس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیئت منصفه مطبوعات سراسر کشور با اشاره به اینکه روز سه شنبه ۱۸ مهرماه برمبنای قانون، اعضای هیئت منصفه در تهران از صنوف مختلف انتخاب شدند، اظهار داشت: اعضا به ترتیب شامل: محمدحسن رحیمیان، علی اکبر کسائیان، علی اکبر اشعری، علیرضا سربخش، یوسف غروی، حمید مومنی راد، محمود خسروی وفا، حسن حمیدزاده، پروین سلیحی، حسن خجسته باقرزاده، رمضان موسوی مقدم، اکبر نصرالهی، محمدعلی امانی، علیرضا محجوب، امیر خوراکیان، حبیب احمدزاده، محمد خدادی، الهام امین زاده، عبدالحسین روح الامینی، محمدرضا خردمند و مرتضی آخوندی هستند.

۶۰۰ دفتر جدید به ۱۲۰۰ دفتر قدیمی خدمات الکترونیک قضایی اضافه می شود


محمد کاظمی فرد درباره ی برگزاری آزمون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و اضافه شدن دفاتر اظهار داشت: هم اکنون ۱۲۰۰ دفتر خدمات الکترونیک قضایی در سراسر کشور وجود دارد و با هدف افزایش این دفاتر یک آزمون با نظارت سازمان سنجش انجام شد و هم اکنون اقدامات لازم برای مجوز به افراد پذیرفته شده در حال انجام می باشد و پیش بینی می شود نزدیک به ۶۰۰ دفتر جدید به ۱۲۰۰ دفتر قدیمی اضافه شود.

فعالیت سامانه تسهیم برای حل مشکل وراث دارندگان سهام عدالت
حسن روحانی نیا مدیرعامل کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی درباره ی فعالیت سامانه تسهیم (تسهیم سهام عدالت متوفیان بین وراث) اظهار داشت: این سامانه که با هدف اجرای یکی از عناوین تعرفه سال 1402 دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای رفع اشکال وراث حدود سه و نیم میلیون ایرانیِ صاحب سهامِ عدالت فوت شده، به وجود آمده است، حاصل تلاش مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای توسعه صلاحیت دفاتر و رفع اشکال میلیونها هموطن ایرانی است.
منبع:

1402/07/21
14:24:04
0.0 / 5
214
تگهای خبر: ابزار , اثر , اسناد رسمی , اموال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده