قانون گذرنامه چیست؟

قانون گذرنامه چیست؟ آی وکیل: گذرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از طرف دولت ها برای شهروندانشان صادر می شود. گذرنامه از یک سو مجوز خروج فردی است که دارای تابعیت سیاست داخلی آن کشور است و از طرفی، تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها به مدلول پذیرش آن از طرف کشور مبدأ است.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، قانون «گذرنامه» برای اطلاع از نحوه دریافت گذرنامه و مقررات خروج از کشور و هم همینطور انواع گذرنامه و موارد ممنوع الخروجی در سال ۱۳۵۱ تصویب گردید و در سال ۱۳۷۰ بند ۱ ماده ۱۸ آن اصلاح گردید.

طبق این قانون، «گذرنامه» سندی است که از سوی مأموران صلاحیتدار دولت جمهوری اسلامی ایران مذکور در این قانون برای مسافرت اتباع ایران به خارج و یا اقامت در خارج و یا مسافرت از خارج به ایران داده می شود و اتباع ایران برای خروج از کشور و یا اقامت در خارج و یا مسافرت از خارج به ایران باید گذرنامه بگیرند که صدور آن منوط به عرضه اسنادی است که هویت و تابعیت ایرانی تقاضاکننده را ثابت کند. علاوه بر این خروج از کشور بدون عرضه گذرنامه یا مدارک مسافرت مذکور در این قانون ممنوع می باشد.

در این قانون ذکر شده که گذرنامه بر سه قسم است: الف - گذرنامه سیاسی. ب - گذرنامه خدمت ( شامل فردی یا جمعی). ج - گذرنامه عادی ( شامل فردی یا جمعی).

برای شخصیت های سیاسی مثل رهبر، رئیس جمهور، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضاییه، معاون اول رئیس جمهور، اعضای شورای نگهبان، تولیت آستان قدس رضوی، وزرای دولت جمهوری اسلامی ایران و معاونان رئیس جمهور و بسیاری دیگر از شخصیت های سیاسی که به شکل مفصل در این قانون آمده گذرنامه های سیاسی صادر می شود هم چنین همسران شخصیت هایی که در این بند ذکر شد مثل همسر رهبر، رئیس جمهور و... می توانند از گذرنامه سیاسی جداگانه استفاده نمایند.

برای اشخاص زیر هم گذرنامه خدمت صادر می گردد:
۱ - اشخاصی که بعنوان همراه با رهبر یا یکی از اعضای شورای رهبری به خارج از کشور مسافرت می کنند.
۲ - اشخاصی که بعنوان همراه در ارتباط با مأموریت با رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور به خارج از کشور با معرفی مقام مربوط سفر می کنند.
۳ - اشخاصی که به باعث تصویب نامه هیأت وزیران برای انجام مأموریت به خارج از کشور با معرفی دفتر هیأت دولت اعزام می شوند.
۴ - کارمندان وزارت خانه ها و سازمان ها و ارگان های وابسته به دولت و ارگان های نظامی که به خارج از کشور با معرفی وزیر مربوطه و ذکر علت مأموریت اعزام می شوند.
۵ - مأموران اداری و فنی وزارت امور خارجه و همسران آنها با موافقت وزیر امور خارجه.

صدور گذرنامه های سیاسی و خدمت به عهده وزارت امور خارجه است و مدت اعتبار گذرنامه سیاسی و خدمت یک سال است مگر در مورد مأموران ثابت دولت در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که اعتبار گذرنامه تا خاتمه مدت مأموریت آنان خواهد بود.

در قانون گذرنامه آمده که به اشخاص زیر هیچ نوع گذرنامه برای خروج از کشور داده نمی گردد.
۱ - کسانی که به باعث اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را ندارند.
۲ - کسانی که در خارج از ایران به جهت تکدی و یا ولگردی و یا ارتکاب سرقت و کلاهبرداری و یا بعنوان دیگر دارای سوء شهرت باشند.
۳ - کسانی که مسافرت آنها به خارج کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران باشد.

رسیدگی و تشخیص افرادی که به آنها گذرنامه داده نمی گردد به عهده کمیسیونی مرکب از نمایندگان: وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری، وزارت کشور، شهربانی جمهوری اسلامی، وزارت اطلاعات که به دعوت وزارت کشور تشکیل خواهد شد است.

صدور گذرنامه عادی در ایران به عهده شهربانی کل کشور و در خارج از ایران با مأمورین کنسولی کشور یا مأموران سیاسی عهده دار امور کنسولی خواهد بود.
محصلینی که برای تحصیل عازم خارج از کشور هستند با رعایت قانون وظیفه عمومی در مورد تحصیلات غیر دانشگاهی از سوی وزارت آموزش و پرورش و در مورد تحصیلات دانشگاهی از سوی وزارت علوم و آموزش عالی به شهربانی کل کشور معرفی می گردند. شغل آنها در گذرنامه محصل ذکر می شود و از پرداخت کلیه وجوه در ارتباط با صدور گذرنامه معاف می گردند.

گذرنامه ها برای مسافرت به کلیه کشورها اعتبار دارد مگر به کشورهایی که دولت در موارد مقتضی مسافرت اتباع ایران را به آن کشورها ممنوع و یا محدود کرده باشد. در صورتیکه پس از صدور گذرنامه محدودیتی مقرر شود وجوه پرداختی کسانی که از مسافرت محروم شوند به آنها مسترد می گردد.

گذرنامه های جمعی هم گذرنامه هایی هستند که به نام رئیس گروه صادر و نام و مشخصات همراهان در برگ ضمیمه آن درج می شود. این گذرنامه ها برای افراد زیر صادر می شود:
۱ - افسران - درجه داران - افراد و به صورت کلی کارکنان مشمول قانون استخدام نیروهای مسلح که به صورت جمعی و به منظور انجام مأموریت عازم خارج از کشور باشند.
۲ - گروههای ورزشی که با معرفی سازمان تربیت بدنی به منظور انجام مسابقات عازم خارج می باشند.
۳ - گروههای پیشاهنگی به معرفی سازمان پیشاهنگی ایران.
۴ - دانشجویان و دانش آموزان و معلمان و استادان که برای مطالعات آموزشی و فرهنگی به معرفی وزارت خانه های در ارتباط با خارج می روند.
۵ - گروههای هنری که توسط وزارت فرهنگ و هنر یا وزارت اطلاعات معرفی می گردند.
۶ - گروههای معرفی شده از سوی سازمانهای دولتی و یا وابسته به دولت.
۷ - گروههای کارگری برای کارآموزی یا کسب مهارت فنی که با تأیید و معرفی وزارت کار و امور اجتماعی به خارج می روند.

منبع:

1401/01/04
15:19:20
0.0 / 5
322
تگهای خبر: حقوق , دادگستری , دانش , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها