محمد جواد لاریجانی :

ایران علیه متون حقوق بشری تحریم شد

ایران علیه متون حقوق بشری تحریم شد آی وكیل: محمد جواد لاریجانی با اشاره به اینكه امریكا همیشه طلبكار باقی می ماند و برجام را قبول نمی كند، گفت كه امریكا از برجام خارج نمی شود بلكه فقط با غر زدن تلاش در این دارد كه به تعهدات خود عمل نكند.


به گزارش آی وكیل به نقل از صداوسیما، محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در برنامه تلویزیونی تیتر امشب اظهار داشت: حقوق بشر یك مفهوم بدشانسی است چون جنایكارانی مثل امریكا در این زمینه پرونده بدی دارند. بازجویی های غیر متعارف برای آنها قانونی است. در امریكا نژادپرستی غوغا می كند. دست آنها به خون مردمی در كشورهایی مثل یمن، بحرین، عراق، سوریه آغشته است و آنها پرچمدار حقوق بشر شده اند كه بسیار خنده دار است.

وی ادامه داد: ما در جمهوری اسلامی ایران مبنای روشنی داریم. در حقوق بشر باید پاسداری از كرامت انسانی رعایت شود چون كرامت انسانی هبه الهی است چون نه كسی می تواند بگیرد نه كسی صدقه داده است. ما در این زمینه مبنای مشخصی داریم و در صحنه بین المللی حق خویش را از دست نخواهیم داد. نسل اول كه منشور حقوق بشر را گفته است. نسل دوم راهكارها را گفته و نسل سوم كه هم اكنون اجرا می گردد باید جمهوری اسلامی این قضیه را به چالش بگذارد تا رشد فرهنگ ها صورت گیرد و اجازه ندهیم حق اصلی از مردم گرفته نشود.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: آن چیزی كه غربی ها ما را متهم می كنند خودشان به آن آلوده هستند. حقوق بشر یك معنای عمیق دارد. اتهامات آنها به ما مبنا ندارد و آن ها بارها در این زمینه رسوا شده اند.

وی اظهار داشت: مثلا، گزارشگری كه هنوز وارد كار نشده است و با بی بی سی مصاحبه می كند و گزارش می دهد قابل قبول نیست. ما برای آمدن گزارشگر به ایران مشكلی نداریم اما اجازه نمی دهیم به اسم گزارشگر حقوق بشر در كشور ما فساد انجام شود. در سال 88 همین مدعیان حقوق بشر كشور را شلوغ كردند و باعث مشكلات شدند. جمهوری اسلامی حقوق بشر را میدان وسیع می داند.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه اظهار داشت: ستاد حقوق بشر به قوه قضائیه تعلق ندارد بلكه رئیس آن رئیس قوه قضائیه است و 5 وزیر رئیس نیروی انتظامی و رئیس مجلس و دیگر اركان درآن وجود دارد كه از سال 84 تشكیل شده است.

ما در حقوق بشر دو لایحه داریم یكی لایحه احتجاج كه همانطور كه غربی ها به ما ایراد می گیرند ما هم در رعایت نشدن حقوق بشر در كشورهای غربی به آنها ایراد می گیریم و با آنها مذاكره می كنیم. بحث دیگر تبیین راهكارهاست مثلا با ایتالیایی ها رهنمودی راه اندازی كردیم كه از فرمایشات رهبری در این امور كمك گرفتیم. با آنها در موضوعات مختلف مثل حقوق متهم و... مذاكره داشتیم. مجموعه حقوق كیفری متهم در كشورمان با كشور آنها را مقایسه كردیم كه مشخص شد قوانین ما كامل تراست. در مورد انبعاث قوانین آنها از فقه هم بحث وگفتگو شد و آنها قانع شدند كه عقلانیت اسلامی در كشور ما بسیار پذیرفته است و قبول كردند كه در بحث ها شركت كنند.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: تحریم، حقوق مردم را ضایع می كند. امریكا به خاطر اینكه كشوری را دوست ندارند مورد تحریم های بین المللی قرار می دهند. تحریم هایی كه علیه ایران بكار می برند قاطعانه علیه چندین متن حقوق بشری است.

او در ادامه درباره اتهامات امریكا علیه ایران اظهار داشت: ما به جهت اینكه استراتژی امریكا را خوب تشخیص دهیم نباید گول حرف های ترامپ را بخوریم. او استاد چانه زنی است و فكر كرده صحنه سیاسی شبیه صحنه خرید ملك است و به خالی بندی هم مشهور شده است. او درباره كره شمالی اظهار داشت: ما شما را نابود می كنیم بعد به واسطه چین به التماس افتاده كه ما در فكر نابودی نیستیم و درصدد گفتگوهستیم. ترامپ آدم چرتكه انداز است و می خواهد زود به پول برسد و عجله هم دارد كه در همین چهارسال به مقصود برسد. درباره كشورهای حاشیه خلیج فارس گفته كه این كشورها كشور نیستند و اگر ما سه روز حمایت خویش را از این كشورها دریغ كنیم نابود می شوند.

او اضافه كرد: ما باید طرف مقابل را خوب بشناسیم و توجهی به حرف های ترامپ نداشته باشیم. او آدم بی كلاسی در ادبیات است البته بوش پسر هم تا نزدیكی ایران آمد و ما را محور شرارت قرار داد ازاین رو سیاست امریكا نسبت به ما جوری نیست كه با ادبیات عوض شود. تمام مسائل درباره ایران به این دلیل است كه دید آنها نسبت به ایران مثل عربستان بود كه می خواستند از ایران استفاده كنند چون ایران روی پای خود ایستاد و سیاست استقلالی را در پیش گرفت مورد توجه قرار گرفته است چون نمی خواهند ما استقلال داشته باشیم.

او در ادامه درباره فشار بر اروپا برای تحت فشار قرار دادن ایران در برجام اظهار داشت: كشورهای عمده اروپا در مخالفت با سیاست ما نیاز به تحریك امریكا ندارند، آنها خود كارنامه خوبی ندارند و ما باید در رابطه با آنها دقت كنیم. در برجام سیاست 1+4 وجود نخواهد داشت چون اگر خروج باشد دیگر برجام قابل قبول نیست. اروپا باید بداند اگر امریكا به تعهدات خود عمل نكند دیگر برجام موضوعیت نخواهد داشت. آنها هم تحت تاثیر امریكا قرار خواهند گرفت چون از امریكا می ترسند. اروپایی ها به اندازه امریكا غیر اطمینان هستند.

نكته اساسی این است كه تحریم های ما برچسبی نیست بلكه واقعی است. در تحریم تگ نداریم این مساله مهم است اگر تحریم بیاورند نمی تواند تحریمی باشد كه در برجام برداشته شده است. ما اصلا نباید از مكانیزم ماشه بترسیم. ما باید به غربی ها نشان دهیم از تحریم نمی ترسیم و راه آن این است كه دولت تحریم را بازسازی كند یعنی اگر امریكا بخواهد در ایران سرمایه گذاری كند ما خودمان قبول نكنیم چون نباید فقط واردات باشیم. بودجه هم بر اساس بازسازی تحریم باشد چون اگر امریكا ما را بترساند ما هم بفهمانیم كه ما كلا دندان شما را دور انداخته ایم.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: امریكا همیشه طلبكار باقی می ماند و برجام را قبول نمی كند تا غل و زنجیری كه با استفاده از برجام بر پای ما بسته شده همچنان باقی بماند. ما پیش بینی نمی كنیم كه امریكا از برجام خارج شود بلكه فقط با غر زدن تلاش در این دارد كه به تعهدات خود عمل نكند.

او در ادامه اظهار داشت: مجلس می تواند مصوبه ای برای استقامت برجام عرضه دهد. در برجام تحریم ها حیثیتی نداریم. در برجام 1+4 نداریم. مكانیزم ماشه باید برداشته شود. مجلس می تواند به دولت كمك كند همانطور كه كنگره امریكا به دولت كمك می كند. این ها پیام های بسیار روشن به امریكاست. پیام های روشن باید عملی باشد. دولت باید نشان دهد كه معطل نیست وباید باور كنیم كه می توانیم جلوی آنها بایسیتم و می توانیم. تفكر تا وقتی واردات محور باشد موفق نخواهیم شد باید نسل جوان را باور كنیم. پیام های روشن ما برای امریكا فراتر از تحلیل مباحث خواهد بود.

لاریجانی درباره اجماع و همبستگی هم اظهار داشت: علی رغم اختلاف نظر با دولت، اما امریكا باید بداند كه ما هیچ مشكل اساسی در داخل نداریم. ما در مقابل امریكا و تعرضات امریكا و غرب و اروپا می ایستیم و توان ملی مارا در مقابل امریكا حفظ خواهد نمود. عزت ما به بركت تعالیم اسلام و به بركت حضور مردم است كه این نكته بسیار كلیدی است. امریكا نمی تواند با حرف بین صفوف ملت ما فاصله بیاندازند.

وی اظهار داشت: ملت ما و دولت و تمام اركان واحده در رویارویی با دشمن ید واحد است و امریكا به این باور رسیده است. ما به تجربه ای رسیدیم كه از طریق سخت بدست آوردیم. برجام برای ملت ما عبرت بسیار بزرگی داشت ما هیچگاه نباید برای منافع ملی خود كمترین سازش را داشته باشیم. انرژی هسته ای میدانی است كه چندین فنون را با خود بالا می برد.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: سپاه منافع امریكا را در منطقه به چالش كشیده است. نقشه های آنها در خاورمیانه، سوریه و یمن نا موفق بوده است این علت مخالفت آنها با سپاه است.

او در ادامه درباره اتهامات به قوه قضائیه هم اظهار داشت: قوه قضائیه نباید زیاد درگیر پاسخ دادن به ضد انقلاب باشد. باید مشی قانونی خویش را قاطعانه انجام دهد.
 

1396/08/03
18:43:54
5.0 / 5
5087
تگهای خبر: قانون , متهم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکالت

محکمه

وکالت

وکیل قانونی

آگهی وکیل

قضایی

استخدام وکالت