آشنایی با قوانین،

شوراها در قانون اساسی

شوراها در قانون اساسی به گزارش آی وکیل، فصل هفتم قانون اساسی به مبحث «شوراها» پرداخته است.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، فصل هفتم قانون اساسی از اصل ۱۰۰ تا ۱۰۶ به شرح زیر است:

فصل هفتم- شوراها

اصل یکصدم: برای پیشبرد سریع برنامه‏ های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از راه همکاری مردم با عنایت به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‏گیرد که اعضای آنرا مردم همان محل انتخاب می‏کنند. شرایط انتخاب‏ کنندگان و انتخاب ‏شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین می‏کند.

اصل یکصد و یکم: به منظور پیشگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه‏ های عمرانی و رفاهی استان‏ها و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها، شورایعالی استان‏ها مرکب از نمایندگان شوراهای استان‏ها تشکیل می‏ شود. نحوه تشکیل و وظایف این شورا را قانون معین می ‏کند.

اصل یکصد و دوم: شورایعالی استان‏ها حق دارد در حدود وظایف خود طرح‏هایی تهیه و مستقیماً یا از راه دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند. این طرح‏ها باید در مجلس بررسی شود.

اصل یکصد و سوم: استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از سوی دولت تعیین می‏شوند، در حدود اختیارات شورا‏ها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند.

اصل یکصد و چهارم: به منظور تأمین قسط اسلامی و همکاری در تهیه برنامه‏ ها و ایجاد هماهنگی در پیشرفت امور در واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی، شوراهایی مرکب از نمایندگان کارگران و دهقانان و دیگر کارکنان و مدیران، و در واحدهای آموزشی، اداری، خدماتی و مانند اینها شوراهایی مرکب از نمایندگان اعضای این واحد‏ها تشکیل می‏شود. چگونگی تشکیل این شورا‏ها و حدود وظایف و اختیارات آنها را قانون معین می‏کند.

اصل یکصد و پنجم: تصمیمات شورا‏ها نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد.

اصل یکصد و ششم: انحلال شورا‏ها جز در صورت انحراف از وظایف قانونی ممکن نیست. مرجع تشخیص انحراف و ترتیب انحلال شورا‏ها و طرز تشکیل مجدد آنها را قانون معین می‏کند. شورا در صورت اعتراض به انحلال حق دارد به دادگاه صالح شکایت کند و دادگاه موظف است خارج از نوبت به آن رسیدگی کند.

منبع:

1402/01/07
21:45:26
0.0 / 5
333
تگهای خبر: خدمات , دادگاه , شكایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

وکالت ماهر
حقوقدان

آگهی رایگان وکالت

وکیل قانونی

وکیل

کانون وکلا