دادستان كل كشور:

هم پوشانی نیروی انتظامی و قوه قضاییه از ملزومات تامین امنیت است

هم پوشانی نیروی انتظامی و قوه قضاییه از ملزومات تامین امنیت است به گزارش آی وکیل دادستان کل کشور اظهار داشت: یکی از ملزومات تامین امنیت در کشور این است که نیروی انتظامی و قوه قضاییه با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در دهمین گردهمایی موسسات حفاظتی و مراقبتی مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا که به مناسبت گرامیداشت هفته نیروی انتظامی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار نمود: هفته نیروی انتظامی را به همه عزیزان که در رده های مختلف آن درحال خدمت به کشور می باشند تبریک و تهنیت گفته و همین طور فرا رسیدن ماه شریف ربیع الاول را خدمت همه شما عزیزان تبریک عرض می کنم، ان شاءالله که خداوند توسلات و عزاداری های همه را قبول نماید و خروجی این قبیل گردهمایی ها به نفع مردم و در امتداد ارتقای امنیت زندگی مردم باشد.

وی اظهار داشت: اهمیت امنیت برای جامعه و مردم یک موضوع غیر قابل تردید است که جای بحث فراوان دارد بطوریکه می توانیم بگوییم بطور قطع یکی از ارکان پیشرفت برای سایر زمینه ها تامین امنیت است.

دادستان کل کشور اظهار داشت: امنیت در همه عرصه های زندگی حرف اول را می زند و اگر امنیت نباشد اقتصاد، علم، دانش، آسایش و دیگر بخش های زندگی تحت تأثیر قرار می گیرد.

منتظری ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت جمع کثیری از مردم افغانستان در حادثه روز اخیر اظهار نمود: یکی از نمونه های پراهمیت که جایگاه امنیت را برای هر کشوری نشان میدهد همین حادثه افغانستان است که می بینیم آمریکا چگونه ۲۰ سال برای مردم مظلوم افغانستان قتل و کشتار و تخریب به ارمغان آورد و بعد از ۲۰ سال مجبور شد این کشور را با هزاران گرفتاری رها کند.

دادستان کل کشور اظهار داشت: پس باید قدردان امنیتِ کشور خود باشیم و متوجه باشیم که اگر توسعه در هر عرصه ای می خواهیم شرط اول آن توسعه، داشتن امنیت است.

وی اظهار داشت: داشتن یک جامعه امن دارای شاخص هایی است که باید تقویت شوند و باید فاکتورهای ضدامنیت را هم شناسایی کرده و از بین برد.

منتظری با اعلان اینکه موضوع امنیت یک موضوع فرادستگاهی است، اظهار داشت: یکی از مهم ترین مسائلی که هم متوجه دستگاه قضایی است و هم دستگاه های دیگری همچون ناجا در آن نقش دارند بحث تامین امنیت و نیز پیش گیری از وقوع جرم است. پیش گیری از جرم و تخلفات موضوعی است که هم جزو وظایف قوه قضاییه است و هم نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی بعنوان ضابط دستگاه قضایی باید به آن بپردازند.

دادستان کل کشور با بیان باید در مورد سرقت لطمه شناسی بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد، افزود: برای حل این مشکل باید به پیش زمینه های آن توجه بیشتری شود که یکی از دلیلهای اصلی آن مسئله بیکاری است و تا آن زمان که نتوانیم قسمتی از مشکل بیکاری را مرتفع نماییم با این دست قبیل پرونده ها روبرو خواهیم بود، البته ما از مشکلات شما عزیزان و کمبودهایی که درباب عِده و عُده و امکانات دارید باخبر هستیم، اما باید این تلاش ها بیشتر شده تا بتوانیم جامعه امنی داشته باشیم.

دادستان کل کشور اظهار داشت: درباب پلیس یاران که اشاره گردید که حدود ۶۰ هزار نیروی پلیس یار وجود دارد باید یک ساماندهی صورت گرفته و مبنای قانونی کار آنها تبیین گردد و اگر در جایی نیازمند قانون هستیم به دنبال آن باشیم.

وی اظهار داشت: ما در زمینه دستگاه قضایی از هیچ کمکی به نیروی انتظامی دریغ نخواهیم کرد و برای این منظور یکی از دغدغه های ما این است که نیروی انتظامی که در خدمت دستگاه قضایی است باید کارت ضابطیت داشته باشند که البته این صراحت قانونی می باشد و قانون به ما می گوید که ضابط باید کارت داشته و آموزش هم دیده باشد.

منتظری اظهار داشت: یکی از بسترهایی که لازم است در آن امنیت وجود داشته باشد فضای مجازی است این فضا امروز جزو لاینفک زندگی مردم شده است و ما موظف هستیم در این فضا هم به فکر تامین امنیت مردم باشیم.

وی اظهار داشت: در کشور پرونده های زیادی داریم که وقتی ریشه یابی می نماییم متوجه می شویم که منشأ تشکیل آن پرونده همین فضای مجازی است.

دادستان کل کشور اظهار داشت: خوشبختانه پلیس فتا به این فضا ورود کرده و اقدامات خوبی هم داشته است که البته باید بیشتر شود، استفاده از فناوری های روز خوشبختانه در قوه قضاییه درحال رشد و توسعه است و پلیس هم در این عرصه اقدامات خوبی داشته است و یکی از ملزومات تامین امنیت در کشور این است که نیروی انتظامی و قوه قضاییه با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند.

وی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که مسئولان ناجا یک گروه را برای این کار تعیین کنند تا بتوانیم هم ما خدماتی به نیروی انتظامی بدهیم و هم خدماتی بگیریم که منافع آن در نهایت برای مردم است.

منتظری در ادامه به موضوع پلیس یاران هم اشاره نمود و اظهار داشت: نکته دیگر این است که باید برای پلیس یاران آموزش هایی تدارک دیده شود و باید آنها با آموزش به میدان کار بیایند و اگر آموزش می بینند این آموزش ها دو برابر گردد.

دادستان کل کشور در سفارش ای به نیروی انتظامی و پلیس یاران اظهار داشت: مسئله دیگر این است که اهتمام کنید هر مسئله ای که رخ می دهد آنرا مستندسازی کنید و برای اقدامات خود دلیل داشته باشید.

منتظری اظهار داشت: برای تقویت پلیس یار و این که بتوانیم آنها را تقویت نماییم لازم است از ظرفیت کشوری استفاده نمائیم و امنیت را مردم محور نماییم و برای تحقق امنیت مردم محور باید برنامه حساب شده علمی و کاربردی داشت.

دادستان کل کشور اظهار داشت: پیشنهاد می شود برای تحقق این امر کارگروهی مرکب از نیروی انتظامی، قوه قضاییه و دیگر بخش ها تشکیل گردد و یک برنامه جامع و کامل در این خصوص تهیه گردد و اگر نیازمند قانون هستیم از مجلس کمک بخواهیم.

وی اظهار داشت: ما هم در دستگاه قضایی آماده هستیم تا در این عرصه کمک حال نیروی انتظامی باشیم تا در انجام وظایف خود موفق باشند.

منبع:

1400/07/19
10:33:55
0.0 / 5
98
تگهای خبر: آسایش , پرونده , تخلف , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده