پرونده شهادت سردار سلیمانی در چه مرحله ای است؟

پرونده شهادت سردار سلیمانی در چه مرحله ای است؟ آی وکیل: دبیر ستاد حقوق بشر اصرار کرد که هیچ کس اجازه ندارد به خاطر مذاکرات هسته ای، روند پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی را متوقف نماید.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا کاظم غریب آبادی در بخشی از یک گفت وگو با بیان اینکه «در پرونده شهید سلیمانی دستگاه قضایی دیگر کار خودش را به اتمام رسانده است» اضافه کرد: البته پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی ابعاد مختلف دارد یعنی باید هم در عراق این پرونده مورد رسیدگی کیفری قرار بگیرد هم اتباع کشورهای دیگری به جز آمریکا درگیر هستند که باید اطلاعات راجع به آن افراد و مظنونین تکمیل بشود و اگر شد در محاکم آن کشورها و یا باز در محاکم ما و عراق محاکمه بشوند چون الان تمرکز بر اتباع آمریکایی هست و هم امکان پیگیری در محاکم بین المللی مثل دیوان بین المللی دادگستری است بوسیله کنوانسیون 1973.
وی افزود: تاخیرهایی متاسفانه در این حوزه در حوزه پرونده شهید سلیمانی بود ولی الان خدمت شما عرض می کنم که حداقل برای دستگاه قضا این اولویت یک ما است که هم در محکمه خودمان این کار محاکمه را سریع شروع نماییم بدون چشم پوشی و هر کسی که دخیل بوده و در هر سطحی که دخیل بوده این رسیدگی خواهد شد و همین طور در عراق و محاکم دیگر. آن چیزی که در ارتباط با دستگاه قضایی است الان ما آن کمیته مشترک تحقیق بین ایران و عراق شکل گرفته و کارهایش هم تمام شده و جلسه برگزار شده و درواقع چندین بیانیه هم صادر شده اسنادی هم بین دو طرف رد و بدل شده و الان دیگر آن آخرین اسنادی که کمتر از حدود یک ماه قبل بود، هیات ما در عراق بود بیش از 1000 صفحه سند ما باردیگر از عراقی ها گرفتیم. اینها مشغول ترجمه است و باید به مدارک پشتیبان کیفرخواست اضافه بشود. بمحض این که این مدارک و ان شالله کار ترجمه اش تمام بشود این کیفرخواست ما آماده است و از دادسرا به دادگستری تهران برای رسیدگی می رود. همزمان با دولت و بوسیله وزارت خارجه هم کار می نماییم که آنها هم ان شاءالله تسریع بکنند در پروسه رسیدگی بوسیله معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم داریم پیگیری می نماییم که آن بحث استفاده از ابزارها و فرصت های بین المللی هم داشته باشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر در مورد احتمال وقفه در روند پرونده شهادت شهید سلیمانی نیز با بیان اینکه «تاخیرهایی متاسفانه در حوزه پرونده شهید سلیمانی بود» تصریح کرد: ولی الان خدمت شما عرض می کنم که حداقل برای دستگاه قضا این اولویت یک ما است که هم در محکمه خودمان این کار محاکمه را سریع شروع نماییم بدون چشم پوشی و هر کسی که دخیل بوده و در هر سطحی که دخیل بوده این رسیدگی خواهد شد و همین طور در عراق و محاکم دیگر. حالا پرونده های دیگر تروریستی را ما داریم. الان منافقین که یک موضوع بسیار مهم می باشد. این به نظر من باید در دستور کار قرار بگیرد نه فقط در محاکم ما بلکه در محاکم کشورهای دیگر. مثل سوریه و عراق که آنها آنجا جنایت کردند و حتی در کشورهای اروپایی. این را هم خدمتتان بگویم که متاسفانه کشورهای اروپایی و دستگاه قضایی شان هم ضرورتا در بحث رسیدگی به چنین پرونده هایی همکاری نمی کنند و یک رهیافت سیاسی اتخاذ می کنند اما همین هم نباید مانع از این بشود که ما پرونده هایی را نزد محاکم قضایی آنها مطرح نکنیم. باید این دوگانگی و رهیافت دوگانه شان را باید به رخشان بکشیم که درواقع چگونه است که شما ادعای مبارزه با تروریسم و تروریست ها را دارید ولی دارید از اینها میزبانی می کنید؟ باید یک شدتی و در حقیقت سرعتی به اقدامات خودمان مقابل پرونده های تروریستی بدهیم.

وی اظهار داشت: ما تشویق می نماییم کسانی که قربانیان تحریم هستند و قربانیان تروریسم هستند. ایرانیانی که در خارج از کشور مورد اجحاف قرار گرفتند و حقشان توسط کشورهای دیگر نقض شده است. ایرانیانی که بصورت بیگناه دستگیر شده اند و در زندان افتاده اند، اینها در مجامع بین المللی شکایت کنند

وی خاطرنشان کرد: ما الان یک طرح جامع را در نظام قضایی تهیه کردیم. اولین نشست اش را با مسئولان قضایی ذی ربط در تهران داشتیم. من برداشتم این است که انشالله ما بتوانیم تا فروردین و اردیبهشت در رسیدگی نه فقط به پرونده های تروریستی بلکه حتی در زمینه تحریم کار را پیش ببریم. خب تحریم هم ما می توانیم مورد رسیدگی قضایی قرار بدهیم هم در داخل و هم در خارج از کشور هم مکانیزم های بین المللی که برخی مواردش استفاده شده است نزد آی سی جی. اینها را انشالله بتوانیم که ابعاد قضایی اش را پررنگ تر بکنیم. ضمن این که تمام مسئولیت باز به عهده ستاد حقوق بشر و در نظام قضایی نیست. هر دستگاهی و دولت و وزارت خارجه درواقع وظایف خودشان را دارند ولی داریم یک هم افزایی ایجاد می نماییم که بتوانیم این ظرفیت ها را هرچند دیر شده اما فعالش بکنیم.

غریب آبادی درباره ارتباط پرونده های اینچنینی با موضوع مذاکراتی که حالا در سطح سیاسی دارد انجام می شود به این معنا که بطورمثال فشارهای سیاسی در مورد حقوق این ها وارد بشود اظهار داشت: به هیچ وجه یعنی کسی این اختیار را ندارد و حتی این دستور را ندارد که بخواهد درواقع تعهدی بدهد که چنین پرونده هایی را ما رسیدگی نکنیم به صراحت آن چیزی که در حقیقت همه مسئولین ذی ربط ما در هر جایی دوجانبه چندجانبه گفتند، انتقال و اعتراض جدی به نگاههای درواقع تروریسم محور کشورهای اروپایی هست و این که دارند از این گروهک ها حمایت می کنند و این که مسئولند و باید پاسخگو باشند. در همین سفری که من حدود دو هفته قبل به ژنو داشتم در بخش عالی رتبه اجلاس شورای حقوق بشر صحبت کردم قسمتی از سخنرانی ام را در حقیقت به بحث گروهک های تروریستی و جنایت هایی که در حق ملت ایران کردند، اختصاص دادم و حتی طوماری که 12 هزار نفر از مردم و همین طور قسمتی از خانواده های قربانیان منافقین امضا کرده بودند، به کمیسر عالی حقوق بشر دادم. در حقیقت 12 هزار نفر شکایت کردند به کمیسر عالی حقوق بشر مقابل گروهک تروریستی منافقین و اعضای آن به خاطر جنایتی که در حق مردم ایران انجام دادند. این در دستور کار جدی است.
منبع:

1400/12/29
13:03:19
0.0 / 5
240
تگهای خبر: ابزار , پرونده , حقوق , دادسرا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده