مهمترین اخبار حقوقی در هفته ای كه گذشت

قتل محیط بان نجفی

قتل محیط بان نجفی به گزارش آی وکیل، قتل محیط بان برومند نجفی به دست پدرمقتول، برگزاری دادگاه تاج زاده، قطعیت حکم مهرشاد سهیلی، فوت وکیل پرونده سه هزار میلیاردی و آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی  از اهم اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته بود.


اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته ایسنا را در این گزارش می خوانید:

محیط بان برومند نجفی به دست پدرمقتول کشته شد


سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در گفت و گو با ایسنا در رابطه با کشته شدن محیط بان برومند نجفی در مقابل مجتمع قضایی کرمانشاه اظهار داشت: روز شنبه 22 مردادماه جلسه اعاده دادرسی این محیط بان در دادگاه کرمانشاه بود که او را از زندان برای بازجویی مجدد توسط قاضی پرونده به دادگاه آورده بودند. بعد از آخر جلسه پدر مقتول پیش از محیط بان از اتاق خارج شد و گویی از قبل هماهنگ شده باشد اسلحه کلاشینکف را گرفت و حدود ۱۰ تا ۱۵ تیر به محیط بان جلوی دادگاه شلیک کرد و او شهید شد.
محبت خانی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده «شهید نجفی» اظهار داشت که او به قصاص محکوم شده بود که ما اعتراض کردیم. اعتراض پذیرفته شده و در جلسه اعاده دادرسی در دست بررسی بود.
شهرام کرمی دادستان کرمانشاه هم در اینباره اظهار داشت: هم اکنون پدر مقتول و کسی که او را در این ماجرای خونین همراهی کرده است، متواری شده اند و دستورات لازم جهت دستگیری متهمان صادر و تحت تعقیب قرار دارند.
۱۴ مرداد سال ۱۳۹۹ در جریان مواجهه نیروهای اجرایی یگان حفاظت محیط زیست با سرنشینان یک دستگاه خودرو پراید یک نفر از سرنشینان این خودرو به علت تیراندازی که صورت گرفته جان خویش را از دست داد. این اتفاق در منطقه حفاظت شده بیستون و در حد فاصل روستای "سه چک" و پادگان حاجی آباد رخ داد و محیط بان برومند نجفی به افترا قتل زندانی و آبان ماه سالجاری به قصاص محکوم شد اما در اوایل سالجاری درخواست اعاده دادرسی او پذیرفته شد.

وکیل پرونده "سه هزار میلیاردی" درگذشت


غلامعلی ریاحی وکیل متهم اصلی پرونده معروف به فساد سه هزار میلیارد تومانی پس از گذراندن یک دوره بیماری درگذشت.

نتایج مرحله تشریحی آزمون قضاوت ۱۴۰۰ اعلام شد


معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در هفته گذشته در اطلاعیه ای از اعلام نتایج آزمون تشریحی جذب عمومی تصدی منصب قضاء قوه قضاییه سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.

اهمال و قصور در تعیین تکلیف کالاهای سریع الفساد و مورد نیاز مردم از مصادیق بارز ترک فعل است


علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه کوتاهی دیگران در گذشته رافع مسئولیت فعلی هیچ یک از ما نیست، اظهار داشت: هیچ توجیهی پذیرفته نیست که بعد از پنج سال کالای مورد نیاز مردم تعیین تکلیف نشده باشد.

بازدید رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور از ایسنا


دکتر عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در هفته گذشته ضمن بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با این که متولی بانک اطلاعات هویت ژنتیک کدام ارگان-پلیس یا سازمان پزشکی قانونی- است؟ اظهار داشت: فصل الخطاب ما قانون است و در برنامه توسعه پنجم این وظیفه شفاف و مشخصا برعهده پزشکی قانونی قرار داده شده و مشخص است که وظیفه کیست و چه مجموعه و سازمانی باید متولی گری این کار را داشته باشد و برپایه قانون، متولی آن سازمان پزشکی قانونی است؛ البته ما مذاکراتی با پلیس و فراجا انجام دادیم و توافقات خوبی هم انجام شد و جلسات خوبی هم در داستانی کل کشور تشکیل شده و الان هم افزایی را انجام می دهیم و دیتاهایی که ما داریم در اختیار عزیزان است و آنها هم دیتاهایی را که دارند در اختیار ماست و برپایه رده بندی، ظرفیت هایمان را اولویت بندی کردیم.

فرودگاه های کشور سنددار می شوند


حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: صدور سند برای تمامی فرودگاه های کشور را در دستور کار قرار می دهیم و در تفاهمنامه هم این مساله را قید می کنیم؛ همینطور در مورد بحث زمین خواری و جرایمی که در مورد زمین صورت می گیرد، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است که با همکاری دستگاه ها نسبت به مستندسازی صدور سند مخصوصاً اراضی دولتی اقدام نماید.

بازرسی از ۱۲۹ واحد لبنیاتی و شناسایی ۱۹ واحد متخلف


احمد اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ضمن اشاره به بازرسی از ۱۲۹ واحد لبنیاتی با مبحث رعایت ضوابط قیمت گذاری اظهار داشت: ۱۹ واحد لبنیاتی متخلف شناخته شدند و برای این واحدها تشکیل پرونده شد و از این ۱۹ واحد، ۱۰ واحد جمعا به ۱۵۶ میلیارد تومان محکوم شدند.

برگزاری دادگاه مصطفی تاج زاده با حضور وی/ پاسخگو نبودن تاجزاده درمورد اتهامات


تاج زاده به سه عنوان همچون تبانی ضد امنیت ملی متهم است که با عنایت به تفهیم افترا متهم و پاسخگو نبودن تاج زاده درمورد اتهاماتی که با ذکر مصادیق و مستندات به وی در دادگاه وارد گردیده، رئیس دادگاه ختم رسیدگی را اعلام نمود تا در مهلت قانونی مقرر نسبت به صدور رای اقدام نماید.

آغاز دوره های تخصصی برای وکلای دادگستری از هفته آینده


هوشنگ پوربابایی رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز جزئیات برگزاری دوره های تخصصی از جانب کانون وکلا در رشته های کیفری، حقوقی و بین الملل عمومی را شرح داد و اظهار داشت: پوربابایی اضافه کرد: امروز، روز اول دوره ثبت نام است و فقط وکلای دادگستری حق ثبت نام دارند. کلاس ها از هفته آینده آغاز می شود و طول دوره آنها حدود ۱۰۰ ساعت آموزشی است. علت برگزاری این دوره ها بر مبنای مشکلات و پرونده های عموم جامعه است. به صورت مثال جرائم سایبری و جرائم مالکیت فکری همچون دوره های تخصصی است.

محکومیت مهرشاد سهیلی قطعی شد


مهرشاد سهیلی در دادگاه بدوی به سه سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت و جزای نقدی و رد مال محکوم شده بود که بعد از برگزاری دادگاه تجدیدنظر این حکم حتمی شد.

در نظام اسلامی افراد پاک طینت رشد می کنند و معاویه صفت ها رسوا می شوند


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: خاصیت نظام اسلامی است که در آن، انسان های پاک طینت و نیکو سرشت، رشد و ارتقاء می یابند و افراد منافق و دارای باطن خبیث که معاویه صفت و یزید صفت هستند رسوا می شوند.
در هفته گذشته همینطور آئین نامه اجرایی دفاتر و کانون خدمات الکترونیک قضایی مصوب ۲۳ /۰۵ /۱۴۰۱ حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه، به این دفاتر در سرتاسر کشور ابلاغ گردید.


دادگاه ضارب ماموران انتظامی خیابان طالقانی تهران برگزار شد


دادگاه رسیدگی به پرونده ضارب ماموران انتظامی در خیابان طالقانی و قاتل نگهبانان شرکت کشتی رانی در شهریار در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد و بعد از دریافت دفاعیات متهم و وکیلش، قاضی با بیان ختم رسیدگی به پرونده، اعلام نمود حکم در مهلت قانونی صادر خواهد شد.

درخواست ابطال آئین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار رد شد


هیأت تخصصی اداری و امور عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۵ مردادماه سالجاری، یک شکایت نسبت به ابطال آئین نامه اجرایی تصدی سمت شهردار مورخ ۴ /۱۰/ ۱۳۹۷ را رد کرد.

نسبت به شناسایی اموال بابک زنجانی، حدود ۵۰۰ میلیون دلار به وزارت نفت واگذار شده است


ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی واجرای حکم این پرونده اظهار داشت: تکلیف اجرای حکم وی بر عهده دادستانی و واحد اجرای احکام دادسرای تهران است. تابحال نسبت به شناسایی اموال بابک زنجانی در داخل کشور و ارزیابی اموال و انتقال و استرداد اموال خارج از کشور این فرد اقدام جدی و گسترده صورت گرفته است و تابحال حدود ۵۰۰ میلیون دلار به وزارت نفت واگذار شده است. کل رد مال این فرد ۱ میلیارد و ۹۶۶ میلیون یورو است و در مورد الباقی طلب وزارت نفت با همکاری ضابطین و نظارت دادسرای تهران اقدامات خوبی انجام شده است. سرنخ های بسیار خوبی از اموال وی به دست آمده است و الان هم بابک زنجانی در زندان است.
سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با آخرین وضعیت اعلام نتایج آزمون وکالت که با تاخیر زیادی مواجه و هنوز اعلام نشده است، اظهار داشت که در ایام آینده از مجلس استفساریه دریافت می شود.

جلسه محاکمه متهمان یک پرونده کثیرالشاکی خودرویی برگزار شد


اولین نشست محاکمه متهمان یکی از پرونده های کثیرالشاکی مفاسد کلان اقتصادی ناظر بر شرکتهای خودرویی در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اختلال گران در نظام اقتصادی برگزار شد.
این پرونده بعد از اعلام شکایت بیشتر از ۲۰۰ نفر از متقاضیان خرید خودرو هیبریدی شامل راننده تاکسی و شخصی و اعلام جرم ضابطین ضد شرکت واردکننده خودرو های هیبریدی تشکیل شد و در ادامه اقدامات تعقیبی دادستان بعنوان مدعی العموم ضد شرکت مذکور، مدیران آن و شرکتهای مرتبط انجام شد.

احضار مدیرعامل هواپیمایی آتا به دادستانی تهران


علی صالحی دادستان تهران اظهار داشت: مدیرعامل شرکت هواپیمایی آتا احضار و از وی پیرامون تأخیر پرواز تهران – نجف توضیحاتی دریافت شد و گزارش آن جهت برخورد قانونی با این شرکت به سازمان هواپیمایی کشوری هم منعکس شد.
منبع:

1401/05/29
10:50:59
0.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری