رئیس قوه قضاییه:

مبارزه با فساد باید اصلاح گرایانه باشد

مبارزه با فساد باید اصلاح گرایانه باشد به گزارش آی وکیل، رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: باید نسبت به حفظ حرمت و حیثیت و آبروی افراد اهتمام ویژه داشته باشیم و دقت کنیم که دشمن از مواردی که منجر به لکه دار شدن آبروی افراد می شود، نهایت بهره برداری را می کند.به گزارش آی وکیل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای امروز سه شنبه (۱۸ بهمن) طی سخنانی در آیین افتتاح ۲۲ پروژه عمرانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ضمن تبریک اعیاد رجبیه و دهه فجر اظهار داشت: خدمت رساندن به مردم از بالاترین عبادت هاست؛ پس ما نیز در این ایام فرخنده و مبارک اعیاد دینی و ملی باید همت خودرا در امتداد خدمت رسانی به مردم مضاعف گردانیم.

رئیس قوه قضاییه با تبیین و تشریح وقایع منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: حضرت امام خمینی (ره) با اتکاء به خداوند و اعتماد به مردم، این انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند و تثبیت کردند و امروز در گوشه و کنار دنیا، انقلاب اسلامی نفوذ کرده است.

رئیس دستگاه قضا اشاره کرد: امام خمینی، اسلام ناب را احیاء کردند و از زمان نهضت حضرت امام به این سو، گرایش به اسلام ناب در سراسر دنیا گسترش یافته است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اقدامات تحولی انجام شده در سازمان ثبت اظهار داشت: سازمان ثبت مرتباً درحال پیشرفت و تحول است و مستمراً شاهد بروز نوآوری در این سازمان در امتداد خدمت رسانی به مردم هستیم. در این سازمان روحیه جهادی و مردمی حاکم است و این امر بسیار مقوله مهمی است.

وی در ادامه بیان داشت: با توجه به این که حدودا همه خانوارهای کشور به نحوی از انحاء با سازمان ثبت سروکار دارند، پس کارآمدی این سازمان و دقت و سرعت و صحت پیشبرد امور در این سازمان، در افزایش رضایتمندی مردم بسیار مؤثر است.

محسنی اژه ای همین طور بر بهره گیری هرچه بیش از تکنولوژی های جدید جهت پیشبرد امور ثبتی و تسهیل خدمت رسانی به مردم از این طریق تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه ضمن قدردانی از پیگیری و حساسیت رییس سازمان ثبت اسناد و املاک در مقوله تکمیل حدنگاری اراضی اظهار داشت: رییس سازمان ثبت قول داده که تا پایان امسال حدنگاری اراضی را به یک نقطه قابل قبولی برساند؛ من نیز باید تاکید کنم که پیگیری و تکمیل مقوله حدنگاری، نیاز به همت مضاعف دارد چونکه تکمیل و به سرانجام رساندن این موضوع، بسیار زمان برده است.

محسنی اژه ای افزود: در امتداد تکمیل و به سرانجام رساندن حدنگاری اراضی، بخش های مختلف قوه قضاییه باید به سازمان ثبت کمک کنند و چنانچه سایر دستگاه های مسئول در قضیه حدنگار، وظایف خودرا به نحو مطلوب انجام نمی دهند، سازمان ثبت باید این مساله را بوسیله سازمان بازرسی و سایر بخش های ذی ربط در قوه قضاییه پیگیری کند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله تکریم ارباب رجوع گقت: ما در همه بخش ها و مراکز قوه قضاییه باید در امتداد تکریم ارباب رجوع تلاش نماییم و در برخورد با مردم و مراجعان به دستگاه قضایی، صبر و حوصله و تدبیر به خرج دهیم و به رضایتمندی مردم عنایت ویژه داشته باشیم.

محسنی اژه ای در ادامه با اشاره به مقوله مهم صیانت و صیانت از مجموعه و کارکنان آن اظهار داشت: در برخورد با گزارشاتی که ناظر بر تخلف یا لغزش نیروهای زیرمجموعه به ما واصل می شود، باید به این نکته دقت کنیم که هر گزارشی لزوماً صحیح و درست نیست و ما نباید به صرف مندرجات یک گزارش، در قبال نیروی زیرمجموعه خود رویکرد سلبی اتخاذ کنیم؛ از آن طرف نیز نباید به کلی نسبت به آن گزارش واصله بی تفاوت باشیم؛ بلکه باید درباب گزاره ها و مندرجات آن گزارش بصورت مبسوط و کامل تحقیق نماییم.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: با کمال تأسف بعضاً در جامعه شاهد می باشیم که با دروغ ها و تحریف ها و خلاف گویی هایی که به انجام می رسد فرد یا افرادی در گزینش یا انتخابات یا تصدی مسئولیت ها مردود می شوند.

محسنی اژه ای با اشاره به اهمیت حفظ حرمت افراد بیان داشت: باید نسبت به حفظ حرمت و حیثیت و آبروی افراد اهتمام ویژه داشته باشیم و دقت کنیم که دشمن از مواردی که منجر به لکه دار شدن آبروی افراد می شود، نهایت بهره برداری را می کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: فرض کنید فردی گرفتار لغزش شد؛ آیا راه درست و صحیح آنست که این لغزش او را بر سر مناره فریاد بزنیم؟ یا مطلوب آنست که در خفا به او تنبّه دهیم؟ بدون تردید با بردن حیثیت و آبروی افراد ولو فرد خطاکار، شرایطی را فراهم می آوریم که بازگشت او به جامعه سخت می شود و جامعه از وجود یک نیروی مؤثر محروم می گردد و چنانچه آن نیرو ظرفیت لازم را نداشته باشد از ناحیه شیطان صفتان جذب می شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت مقوله مبارزه با فساد اظهار داشت: باید به طور قطع با فساد برخورد نماییم و توجه داشته باشیم که فسادی مُسری است و اگر جلوی آنرا نگیریم، از یک بخش به بخش های دیگر سرایت می کند؛ اما مبحث مهم دیگر در این قضیه آنست که این مبارزه با فساد باید اصلاح گرایانه باشد نه انتقام گرایانه و تخریبی؛ روش های برخورد با فساد مقوله بسیار مهمی است و باید به آنها توجه ویژه داشت.

رئیس قوه قضاییه در آخر بر اهمیت توجه و عنایت کارکنان و مدیران دستگاه قضایی نسبت به خانواده هایشان تاکید کرد.

پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک طی سخنانی اظهار داشت: امروز ما در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر آن هستیم تا با اقدامات جهادی و خستگی ناپذیر با وجود مشکلات فراوان اقتصادی، این سازمان را به یک مرجع مردمی و خدمت رسان تبدیل نماییم.

وی با اشاره به حرکت سازمان ثبت اسناد و املاک از ثبت سنتی به ثبت نوین، از ارائه ۹۰ میلیون و ۹۶۰ هزار و ۵۰۴ خدمت ثبتی الکترونیک در ۱۰ ماهه سال جاری آگاهی داد که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزایش داشته است.
بابایی ضمن اشاره به حدنگاری ۹۸ درصدی منابع طبیعی و اقدامات جهشی در حدنگاری اراضی زراعی، عنوان کرد: صدور اسناد کشاورزی در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۲۶۳ درصدی داشته و امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۲ حدنگاری اراضی زراعی را به نقطه مطلوبی برسانیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک همین طور از صدور سند برای بیش از ۷۰ درصد بافت های روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر آگاهی داد.
وی با اشاره به رشد ۳۲۴ درصدی صدور اسناد مالکیت به نام دولت در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته، اظهار داشت: با وجود برخی مقاومت های سرسختانه، امروز بیش از ۹۰ درصد جزایر، تالاب ها و جنگل های کشور دارای اسناد حدنگاری هستند.

بابایی اضافه کرد: طی دو ماه گذشته با عملیاتی کردن نهضت خدمت رسانی به شهرستان های محروم و اعزام مدیران ستادی سازمان ثبت اسناد و املاک به این مناطق، خیلی از مشکلات ثبتی در استانهای اردبیل، بوشهر و کرمان مرتفع شد.

وی اشاره کرد: از شروع سال جاری تا به امروز ۳۴ واحد ثبتی به بهره برداری رسیده و به فضل الهی تا پایان اسفندماه با اضافه شدن ۱۶ واحد ثبتی دیگر، مجموع واحدهای ثبتی راه اندازی شده از طرف سازمان ثبت در سال ۱۴۰۱ به ۵۰ واحد خواهد رسید.

همچنین در این مراسم روسای کل دادگستری استانهای بوشهر و ایلام ضمن ارائه آماری از اقدامات و فعالیت. های ثبتی در این دو استان، مطالب و نقطه نظرات خودرا در بای برخی موضوعات ثبتی و قضایی مطرح نمودند.

در جریان این مراسم ۱۹ پروژه عمرانی و ۳ پروژه فناوری اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک در استانهای خراسان رضوی، آذربایجان غربی، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قزوین، قم، کرمانشاه، گیلان، گلستان، مازندران، لرستان و همدان به بهره برداری رسید.

عملیات اجرائی ۱۹ پروژه از پروژه های سازمان ثبت اسناد و املاک که امروز به بهره برداری رسیدند، در سال ۱۴۰۰ و عملیات اجرائی ۳ پروژه دیگر نیز از سال ۱۳۹۹ کلید خورده بود.

منبع:

1401/11/19
11:08:11
0.0 / 5
434
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها