در دیدار با همتای تركیه ای مطرح شد؛

پیشنهاددرویشیان به آمبودزمان كشورهای اسلامی

پیشنهاددرویشیان به آمبودزمان كشورهای اسلامی به گزارش آی وكیل رئیس سازمان بازرسی كل كشور اقدام دولت های امارات و بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی و همینطور حمایت دولت فرانسه از نشریه فرانسوی هتاك به ساحت مقدس پیامبر اكرم(ص) را محكوم نمود.


به گزارش آی وکیل به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس آمبودزمان جمهوری اسلامی ایران در این گفت وگوی ویدئوکنفرانسی ضمن محکومیت اقدام دولت های امارات و بحرین در برقراری روابط با رژیم اشغالگر قدس اظهار داشت: ما از مواضع صریح آمبودزمان و مقامات کشور ترکیه مخصوصاً جناب رئیس جمهور در محکومیت اقدام امارات و بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی قدردانی می نماییم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: معتقدیم هیچ توافق دوجانبه و چندجانبه ای ماهیت رژیم صهیونیستی را تغییر نمی دهد و تنها راه برون رفت از این بحران و پیشگیری از جنایات رژیم اشغالگر قدس، برگزاری انتخابات آزاد برای مردم فلسطین است.
وی اقدام دولت های امارات متحده عربی و بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی را در جهت طراحی ایالات متحده آمریکا برای تکمیل طرح ننگین معروف به معامله قرن دانست و اظهار داشت: طرح معامله قرن اهداف شومی ازجمله مشروعیت بخشی به رژیم منحوس صهیونیستی و فراموشی آرمان قدس شریف و تضعیف جبهه مقاومت و بسترسازی برای تشکیل خاورمیانه جدید را دنبال می کند که ما معتقدیم باطل از بین رفتنی است و حتما به این اهداف ننگین نخواهند رسید.
درویشیان که در ارتباط ویدئوکنفرانسی با رئیس انجمن آمبودزمان کشورهای اسلامی گفتگو می کرد، تاکید کرد: ما به کشورهای اسلامی خصوصاً حاکمان عربی سفارش می نماییم که برای قوام و ماندن در مسند قدرت و حکمرانی به طناب پوسیده ای که آمریکایی ها و صهیونیست ها بوجود آورده اند چنگ نزنند و با این خطاهای استراتژیک زمینه سقوط و نابودی خویش را فراهم نکنند و از سرنوشت حکامی که به آرمان فلسطین خیانت کرده اند، عبرت بگیرند.
نایب رئیس انجمن آمبودزمان کشورهای اسلامی با محکومیت اقدام نشریه فرانسوی شارلی ابدو در اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) اضافه کرد: این اقدام موهن نشانه درماندگی استکبار در مقابله با گفتمان بیداری اسلامی است. توهین به مقدسات اسلامی و جسارت به ساحت پیامبر (ص) و قرآن کریم یک اقدام اتفاقی، انفرادی و مربوط به یک زمان خاص نیست. بلکه موضوعی است که مدت ها به صورت یک جریان نظام مند از جانب استکبار جهانی و جهان غرب برنامه ریزی شده و اجرا می شود و حتما باید از جانب جامعه بزرگ اسلامی مقابله جدی و برخورد لازم صورت بگیرد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تقبیح حمایت رئیس جمهور فرانسه از اقدام موهن نشریه فرانسوی اظهار داشت: رئیس جمهور فرانسه که کشور خویش را مهد آزادی و تمدن می داند این اقدام توهین آمیز را به آزادی بیان و عقیده در فرانسه مرتبط دانسته و این در شرایطی است که در این کشور به اصطلاح آزاد و دموکراتیک برای کوچک ترین اظهارنظر راجع به پدیده های تاریخی مانند هولوکاست مجازات سنگین و حتی حبس در نظر گرفته شده که فریبکارانه و خلاف انسانیت است.
وی بابیان اینکه «به هیچ وجه بی تفاوتی در این خصوص به بهانه آزادی بیان از جانب هیچ کشور و دولتی پذیرفته نیست»، تصریح کرد: این وظیفه همه مسلمانان و آمبودزمان های مختلف خصوصاً آمبودزمان کشورهای اسلامی است که ضمن محکومیت توجیه نابخردانه و غیراخلاقی رؤسای دولت برخی کشورهای غربی همچون فرانسه از همه ظرفیت های حقوقی و قانونی آمبودزمانی همچون هشدارهای جدی و طرح مبحث در مجامع بین المللی استفاده نماید و این اقدام موهن را محکوم کنند.
درویشیان با طرح این پیشنهاد که آمبودزمان کشورهای اسلامی به دولت های خود سفارش کنند تا در واکنش به حمایت ماکرون به دولت فرانسه اعتراض رسمی کنند، اظهار داشت: ما باید از همه ظرفیت ها برای محکومیت این جسارت که سازمان یافته است استفاده نماییم و از دولت های بین المللی و مجامع درخواست نماییم که این اقدام را محکوم کنند و از ظرفیت کشورهای اسلامی بخصوص ترکیه و ایران در جهت تسری این محکومیت استفاده نماییم.
شریف مالکوچ رئیس آمبودزمان جمهوری ترکیه هم در این گفت وگوی ویدئوکنفرانسی با تائید مواضع ایران در قبال مساله فلسطین اظهار داشت: همان گونه که شما به درستی اشاره داشته اید، مساله فلسطین محور اصلی تمام جامعه اسلامی است و تا این مساله حل نشود در جهان اسلام و کل دنیا آرامشی حاکم نخواهد شد.
وی اقدام دولت های امارات و بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی را خیانت به آرمان فلسطین دانست و اظهار داشت: این دولت ها هر کاری که انجام بدهند، نهایتاً این حق است که غالب خواهد شد و فلسطینیان در جایگاهی که استحقاق آنرا دارند خواهند ایستاد و دولت مستقل خویش را تشکیل خواهند داد. غرور و حیثیت انسانی و تمام مصوبات سازمان ملل هم این را ایجاب می کند.
رئیس آمبودزمان ترکیه افزود: در مساله فلسطین مهم این است که در آمبودزمان کشورهای اسلامی چه کاری باید انجام دهیم و دولت های ما چه کاری انجام خواهند داد. امروز ما وظیفه خطیری بر عهده داریم و آن به حرکت واداشتن دولت هایمان در محکومیت این مساله است.
رئیس انجمن آمبودزمان کشورهای اسلامی همینطور با محکومیت توهین نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: متأسفانه توهین به پیامبر اکرم (ص) یک مبحث ادامه داری است و هر انسانی مخصوصاً ما بعنوان مسلمان نمی توانیم در مقابل این اقدام ساکت بنشینیم و همه ما باید در حد و اندازه و ظرفیت های خود با این اقدام زشت مقابله نماییم.
مالکوچ افزود: این اقدام در یکسری کشورهای اروپایی مانند نروژ، فرانسه و بلژیک مشاهده می شود. آمبودزمان ترکیه با مسؤلان جمهوری ترکیه در این خصوص در ارتباط می باشد تا هم از ظرفیت دولت و هم از ظرفیت شهروندان ترک ساکن در آن کشورها استفاده نماییم و تلاش می نماییم به صورت دموکراتیک و حقوقی این اقدام را محکوم کرده و اعتراض خویش را نشان دهیم.
رئیس آمبودزمان کشورهای اسلامی خاطرنشان کرد: آمبودزمان ترکیه با آمبودزمان کشورهای نروژ و سوئیس در ارتباط می باشد و آنها هم مخالف این اقدامات هستند. همان گونه که استحضار دارید برخی در سوئیس قصد سوزاندن قرآن را داشتند که با فشار این گروه ها از این کار ممانعت به عمل آمد.
وی بابیان اینکه کشور فرانسه در قبال مقدسات سیاست دوگانه دارد اظهار داشت: اظهارات و حمایت رئیس جمهور فرانسه از توهین به ساحت پیامبر (ص) آشکارا نشان داد که او عملاً دشمن اسلام است. مسئولین کشورهای اسلامی همچون پاکستان، اندونزی، ایران و ترکیه باید به صورت شفاهی و هم در ملاقات دوجانبه نسبت به این سیاست دولت فرانسه اعتراض کنند.
رئیس آمبودزمان ترکیه با اشاره به جمعیت ۵۰ میلیونی مسلمانان اروپا اظهار داشت: می توانیم از این ظرفیت در جهت ممانعت توهین به مقدسات اسلامی در نشریات اروپایی استفاده نماییم. ما بعنوان آمبودزمان ترکیه در هشت سال قبل به خیلی از کشورهای اروپایی سفر کرده و با خیلی از سازمان های مردم نهاد این کشورها ملاقات داشته و با برگزاری سمینارهای آموزشی حق وحقوق آنان را تبیین کرده ایم و گفته ایم که باید از باور و فرهنگ و ایمانی که دارند دفاع کنند. امروز با بیشتر از ۵۰۰ تشکل مردم نهاد در کشورهای اروپایی در ارتباط هستیم.
وی تاکید کرد: باید در چهارچوب حقوق بشر به مساله فلسطین و هم هجمه ضد پیامبر (ص) و اسلام بپردازیم و کار مشترکی انجام دهیم و مسائلی که در این دیدار مطرح شده را به یک متن تبدیل نماییم.
بر اساس این گزارش در این دیدار قرار شد پیش نویس متنی درباره محکومیت اقدام دولت های امارات و بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی و همینطور اقدام دولت فرانسه در پشتیبانی از نشریه هتاک فرانسوی توسط دو کشور تهیه و در نشست هیأت مدیره آمبودزمان کشورهای اسلامی مطرح شود.
همچنین رئیس آمبودزمان ترکیه در پاسخ به پیشنهاد حجت الاسلام درویشیان در خصوص برگزاری برخط جلسه هیأت مدیره انجمن آمبودزمان اسلامی، جلسه هیأت مدیره انجمن آمبودزمان آسیایی و برگزاری نخستین دوره آموزشی آکادمی آمبودزمان آسیایی که مسئولیت آن به سازمان بازرسی کل کشور سپرده شده تصریح کرد تا با رایزنی از راه آمبودزمان کشورهای عضو این مورد پیگیری شود.
در این دیدار همینطور درمورد ویروس کرونا موضوعاتی عنوان شد و رئیس آمبودزمان ترکیه از همتای ایرانی خود خواست تا تجربیات کسب شده در مبارزه با این ویروس در اختیار ترکیه قرار گیرد.
بر اساس این گزارش، آمبودزمان به نهادی گفته می شود که شکایت های شهروندان راجع به تصمیم ها، اعمال یا قصورهای مدیریت عمومی را مورد رسیدگی قرار می دهد که خصوصیت این نوع رسیدگی غیر قضائی بودن آن است. در ایران سازمان بازرسی کل کشور بعنوان نهاد آمبودزمان ایران فعالیت می کند. ایران در سال ۱۳۸۶ به عضویت دائم و بعنوان یکی از مؤسسین انجمن آسیایی آمبودزمان درآمد. آکادمی آمبودزمان آسیایی در ساختمان سازمان بازرسی کل کشور تأسیس شده که مقرر است بزودی اولین دوره آموزشی آن برگزار گردد. همینطور در سال ۹۸ آمبودزمان کشورهای اسلامی تأسیس شد که سازمان بازرسی کل کشور بعنوان نایب رییس انجمن آمبودزمان کشورهای اسلامی انتخاب گردید.

1399/06/26
11:16:24
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: آرامش , جامعه , حقوق , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

دادگاه

وکالتی

قیمت روز وکیل

وکیل ماهر

وکالت قانونی

وکالت خانوادگی

توکیل