تفاهم دانشگاه شیراز با پژوهشگاه قوه قضائیه

تفاهم دانشگاه شیراز با پژوهشگاه قوه قضائیه آی وکیل: فارس طی نشستی مجازی با حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه شیراز و رئیس و تعدادی از مسئولان پژوهشگاه قوه قضائیه یک تفاهمنامه همکاری امضا و مبادله شد.


طی نشستی مجازی به میزبانی دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز با حضور دکتر نادگران، رئیس، اعضای هیئت رئیسه و مدیران دانشگاه شیراز و دکتر علم الهدی، رئیس و تعدادی از مدیران پژوهشگاه قوه قضائیه، تفاهم نامه ی همکارهای مشترک میان دانشگاه شیراز و پژوهشگاه قوه ی قضائیه، امضاء شد.
رئیس دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز در این نشست به بیان تاریخچه و اقدامات این دانشکده پرداخت و از آمادگی این دانشکده، برای همکاری ها با قوه ی قضائیه آگاهی داد.
به گزارش آی وکیل به نقل از دانشگاه شیراز، دکتر ابراهیم عباسی با اشاره دیگر تفاهم نامه های دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه و همین طور همکاریهای پیشین دانشگاه شیراز با دادگستری فارس، از انعقاد این تفاهم نامه برای خدمت بیش تر و حل مسائل جامعه ابراز امیدواری کرد.
دانشگاه شیراز به دنبال بین المللی سازی علوم انسانی
رئیس دانشگاه شیراز نیز، با اشاره به تاریخچه ی این دانشگاه و بیان ظرفیت های آن اظهار داشت: دانشگاه شیراز، بعنوان یکی از دانشگاه های جامع و برتر کشور، با سابقه ی بیش از هفتاد سال فعالیت ؛ باتوجه به وسعت و گستردگی، دارای ظرفیت های بسیاری است که می تواند منشا خدمات بسیار مؤثری درسطح کلان کشور باشد.
دکتر حمید نادگران اضافه کرد: دانشگاه شیراز از دیرباز، به خصوص در چندسال اخیر، علاوه بر رسالت های آموزشی و پژوهشی، بطور جدی رسالت اجتماعی و ایفای نقش در حل مسائل جامعه را که یکی از اهداف دانشگاه های نسل سوم و چهام (دانشگاه های کارآفرین و جامعه محور) است؛ در اولویت قرار داده و در این راه برنامه ریزی های گوناگون داشته است.
رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به ضرورت بین المللی سازی علوم انسانی، اظهار داشت: در دانشکده های ادبیات و علوم انسانی و حقوق و علوم سیاسی، به دنبال این هستیم که نتایج فعالیت ها در مجامع بین المللی مطرح شود؛ درواقع به دنبال بین المللی سازی علوم انسانی هستیم و برای دستیابی به این مهم، در دانشگاه شیراز برنامه ریزی های زیربنایی صورت گرفته است.
نادگران با اعلان اینکه دانشگاه شیراز با رویکرد درهم تنیدگی دانشگاه و جامعه، هماره خواهان جدی تعامل این دو طرف بوده است، اعلام نمود: در این راه، دانشگاه طالب بهره مندی از قضات محترم و دانشمندان حوزه ی قضاست و امید است با انعقاد این تفاهم نامه؛ قوه ی قضائیه نیز، بیش از پیش محل رفت وآمد دانشگاهیان شود.
استفاده از ظرفیت علمی و نخبگانی کشور در جهت پیشبرد امور قوه قضائیه
در ادامه ی این جلسه، دکتر بهادری، قائم مقام پژوهشگاه قوه ی قضائیه، به معرفی اجمالی این پژوهشگاه و بعضی از کارهای آن پرداخت و سپس دکتر سید حجت الله علم الهدی، رئیس پژوهشگاه قوه ی قضائیه، به ایراد سخن پرداخت.
علم الهدی با بیان این مقدمه که این پژوهشگاه، به لحاظ مدیریتی سابقه و کادر جوانی دارد؛ اظهار داشت: پژوهشگاه، مرکز تصمیم سازی قوه ی قضائیه است و با توجه به این که قوه ی قضائیه بعنوان یکی از سه قوه کشور، نقش مهمی در سلامت، پیشرفت و پیشبرد امور دارد؛ اگر کار خودرا درست انجام دهد، قوای دیگر کارشان روی ریل و سلامت خواهد افتاد.
رئیس پژوهشگاه قوه ی قضائیه با اشاره اینکه این پژوهشگاه، نقش موثری در حل چالش ها و ارائه مشاوره به مسئولان دستگاه قضایی دارد؛ استفاده از ظرفیت علمی و نخبگانی کشور در جهت پیشبرد امور قوه قضائیه را از وظایف پژوهشگاه دانست و اظهار داشت: ما موظف هستیم از تمام ظرفیت های علمی موجود در کشور برای حل مسائل قوه قضائیه استفاده نمائیم.
علم الهدی با تاکید بر اینکه نیاز قوه ی قضائیه تنها مربوط به رشته ی حقوق نیست، توضیح داد: نیازمندی های این قوه، نیازمندی هایی است که به فراخور پرونده های مختلف قضایی، شبکه ی نیازمندی این قوه را تشکیل می دهد؛ از همین رو باید از همه ی ظرفیت های دانشگاه ها بهره برد.
وی اضافه کرد: امروز ما در پژوهشگاه قوه قضائیه، شش پژوهشکده شامل حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق عمومی و بین الملل، پژوهشکده ی استخراج آرا، پژوهشکده ی آمار و فناوری اطلاعات و پژوهشکده ی آمار پایه داریم و پژوهشگاه می تواند واسطه ی خوبی برای ارتباط با مراکز دانشگاهی باشد؛ از همین رو باید ارتباط دوسویه ای برقرار شود.
رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه اظهار داشت: پژوهشگاه قوه ی قضائیه می تواند از طرح های پژوهشی و رساله ها و پایان نامه های دانشگاهی استفاده نماید و از نظرات دانشگاهیان در حل مسائل جامعه بهره مند شود و از آن طرف قوه ی قضائیه هم خدمات ویژه ای ازجمله بازدید از مراکز قضایی (پزشکی قانونی، دیوان عالی کشور، زندان ها و..) را برای دانشگاهیان فراهم آورد و با پیشنهاد موضوعات پژوهشی به اساتید و دانشجویان جهت بررسی مشکلات جامعه، برگزاری نشست های علمی، کارگاه های آموزشی برای آشنایی دانشجویان با رویه ی دادگاه با حضور قضات و... همکاری شایسته ای داشته باشد.
وی با انتقاد به اینکه، علوم انسانی به سبب ضعف ارتباط با جامعه و صنعت لطمه خورده و در یک فضای غیرکاربردی به سر می برد؛ خواهان بهره مندی بیش ازپیش دانشگاه و قوه ی قضائیه از یکدیگر شد و از مسئولان دانشگاه خواست تا دانشگاهیان، خصوصاً دانشجویان تحصیلات تکمیلی را برای انجام پژوهش های در رابطه با مشکلات و پرونده های مختلف قوه ی قضائیه سوق داده و تشویق کنند.
علم الهدی با ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم نامه بمنظور همکاریهای مشترک با دانشگاه شیراز اظهار داشت: امید است با انعقاد این تفاهم نامه، بتوان از ظرفیت هر دو نهاد دبرای عملیاتی سازی پژوهش ها و آموزش های دانشگاه کمک کرد.
منبع:

1399/10/14
01:07:09
0.0 / 5
490
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع
وکالت ماهر

دادگاه

دفاع

توکیل

دادگاه

بررسی وکیلها