رییس سازمان پزشكی قانونی كشور خبر داد

اجاع ۲ و نیم میلیون پرونده به پزشكی قانونی در سال

اجاع ۲ و نیم میلیون پرونده به پزشكی قانونی در سال رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: تعداد پرونده های ارجاعی سازمان در طول سال به حدود ۲.۵ میلیون پرونده در بخش های معاینات، آزمایشگاه، کمیسیون، تشریح و.... می رسد.به گزارش آی وکیل به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، عباس مسجدی بامداد امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در مراسمی که به منظور تجلیل از خیرین سازمان در سالن شماره یک حوزه ریاست برگزار شد، اظهار داشت: مراجعین پزشکی قانونی عموما افرادی دردمند و صدمه دیده هستند که فراهم بودن فضای مناسب و استاندارد می تواند زمینه عرضه خدمت بهتر با حفظ آرامش را برای آنان فراهم آورد.

وی با تکیه بر اینکه پزشکی قانونی سازمانی مستقل و زیر نظر قوه قضاییه است، عنوان کرد: پزشکی قانونی در تمام موضوعات در رابطه با نظام سلامت که جنبه قضایی و قانونی دارد اظهار نظر کارشناسی می کند و سالانه بیشتر از یک سوم پرونده های قضایی برای اظهار نظر به این سازمان ارجاع می شود.

مسجدی خاطرنشان کرد: پزشکان و کارشناسان خدوم سازمان در جهت اجرای عدالت و صدور رأی عادلانه قضات در پرونده ها اظهار نظر می کنند که تعداد پرونده های ارجاعی سازمان در طول سال به حدود ۲.۵ میلیون پرونده در بخش های معاینات، آزمایشگاه، کمیسیون، تشریح و.... می رسد.

رییس سازمان با تاکید مجدد بر نوع مراجعات سازمان اضافه کرد: بیشتر از ۸۵ درصد خدمات سازمان به حوزه معاینات بالینی مربوط می شود که از این تعداد حدود ۳۳ درصد پرونده ها در ارتباط با تصادفات و حوادث رانندگی و همین میزان هم در ارتباط با مراجعین نزاع است؛ همینطور علاوه بر بخش های کمیسیون و آزمایشگاه، ۷۰ هزار جسد هم سالانه در سازمان تعیین علت فوت می شود.

وی نوع مراجعات سازمان را نشاندهنده اهمیت آن دانست و عنوان کرد: افراد زیادی برای گرفتن خدمت در حوزه های مختلف به پزشکی قانونی رجوع می کنند و پزشکی قانونی هم بعنوان سازمانی کاملا فنی و تخصصی در نظام سلامت قضایی به مردم خدمت می دهد.

*۱۵۰ شهرستان فاقد پزشکی قانونی هستند

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه ضمن اشاره به وضعیت فضاهای عمرانی و ساختمان های فعال پزشکی قانونی در کشور اظهار داشت: الان ۳۸۵ مرکز پزشکی قانونی در کشور به مردم عرضه خدمت می کنند این درحالی است که ۱۵۰ شهرستان با وجود داشتن مرکز قضایی فاقد پزشکی قانونی هستند.

وی تصریح کرد: با وجود تلاشهای بسیار سازمان هنوز موفق به راه اندازی مرکز در این شهرستان ها نشده و اهالی این شهرها ناچارند برای دریافت خدمات پزشکی قانونی حداقل ۸۰ کیلومتر تا رسیدن به نخستین مرکز پزشکی قانونی طی کنند.

مسجدی انتخاب سازمان از جانب خیرین را اقدامی هوشمندانه برشمرد و اضافه کرد: خیرین گرانقدر در بعضی استان ها کمک های قابل توجهی به سازمان در بحث تأمین فضا و تجهیزات داشته اند اما سازمان به علت مشکلات مالی و کمبودهای موجود و همینطور به منظور خدمت رسانی بهتر به مردم و عدالت در دسترسی به خدمت، کماکان نیازمند کمک و حمایت خیرین عزیز در سرتاسر کشور است.

وی همینطور ضمن اشاره به اهمیت کار خیر و جایگاه ویژه خیرین و احادیث و سخنان نقل شده از نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع)، پرداختن به کار خیر را دارای آثار ماندگار معنوی، روانی و سلامت جسمانی توصیف کرد و اظهار داشت: بنا به به سخن مقام معظم رهبری در هر جا و در هر مشکل و بحرانی که از ظرفیت های مردمی استفاده شده و خیرین پای کار آمده اند بار به زمین مانده برداشته شده است.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در انتها با تشکر و قدردانی از خیرینی که با کمک های خود بخشی از مشکلات سازمان را مرتفع و زمینه خدمت رسانی بهتر و بیشتر به هموطنان عزیزمان را فراهم ساخته اند، ابراز امیدواری کرد که شاهد ادامه حمایت های خیرین نیک اندیش از پزشکی قانونی باشیم.

در این مراسم که با حضور مدیران کل و خیرین استان های مختلف کشور و از راه ارتباط ویدئوکنفرانسی برگزار شد، نمایندگانی از خیرین گرانقدر در سخنانی در مورد اقدامات خیرین استان و شهرستان و انگیزه های خود برای کمک به پزشکی قانونی و ضرورت تداوم این کمک ها مطالبی بیان نمودند.
1400/02/11
23:40:56
0.0 / 5
365
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده