رئیس كل دادگستری تهران:

تمام پرونده های قصاص بازنگری می شوند

تمام پرونده های قصاص بازنگری می شوند رئیس کل دادگستری استان تهران با عنایت به تاکیدات رئیس قوه قضاییه نسبت به تعیین تکلیف محکومان قدیمی پرونده های قصاص اظهار داشت: در دادگستری تهران درحال پالایش و بازنگری تمام پرونده های در رابطه با قصاص هستیم.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، علی القاصی مهر در ارتباط با تاکید رئیس قضاییه نسبت به تعیین تکلیف محکومان قدیمی پرونده های قصاص، اظهار نمود: در دادگستری تهران درحال پالایش و بازنگری تمام پرونده های در رابطه با قصاص هستیم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال دریافت رضایت در پرونده های قصاص از اولیای دم هستیم، اظهار داشت: دسته ای از پرونده های قصاص که معطل مانده اند، مشمول ماده ۴۲۹ می شوند. در این پرونده ها اولیای دم حکم قصاص را اجرا نمی کنند و یا حاضر به پرداخت تفاضل دیه نیستند و مقتول را در وضعیت نامشخص رها کرده اند. در این پرونده ها فرصتی به اولیای دم داده می شود که پرونده را سریع تر تعیین تکلیف کنند.

رئیس کل دادگستری تهران بیان نمود: در این نوع پرونده ها اگر متهم پرونده در زندان بلاتکلیف مانده باشد به دادگاه اعلام می نماییم که موافقت کند تا فرد با وثیقه آزاد شود.

القاصی مهر افزود: مواردی هم وجود دارد که دسترسی به اولیای دم پرونده وجود ندارد. بعنوان مثال اولیای دم در کشور حضور نداشته باشند. در این موارد مقررشده دادگاه اقدامات لازم را برای دسترسی به اولیای دم و تعیین تکلیف پرونده انجام دهد.

وی در مورد اقدامات دادگستری تهران برای کاهش اطاله دادرسی تا آخر سال اظهار داشت: برنامه عملیاتی را در این حوزه به تمام شعب استان ابلاغ کرده ایم و همه همکاران قضایی در سرتاسر استان در تلاش هستند تا مدت زمان رسیدگی به پرونده ها کاهش پیدا کند. امیدواریم با همکاری نیروی ها سرعت رسیدگی به پرونده ها را افزایش دهیم تا بخشی از پرونده ها تا آخر سال بسته شوند.

رئیس کل دادگستری تهران در ارتباط با عدم پاسخگویی دستگاه ها و نهادها به استعلام های قضایی اظهار داشت: اگر دستگاهی به استعلام های دادگاه ها پاسخ ندهند به مفهوم استنکاف از دستور قضایی است و مشمول ماده ۵۷۶ قانون تعزیرات می شوند و دستور تعقیب کیفری برای آنها صادر خواهد شد.

محسنی اژه ای رئیس دستگاه قضا در نشست شورایعالی قوه قضاییه که ۱۳ دیماه برگزار شد به دادستان کل کشور مأموریت داد با همکاری سازمان زندان ها و شورای حل اختلاف حداکثر تا آخر سال جاری، نسبت به تعیین تکلیف محکومان قدیمی پرونده های قصاص که در مواردی حتی بیشتر از سه دهه هست در زندان به سر می برند، اقدام نماید.
1400/10/28
16:08:16
0.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده