واکنش ستاد حقوق بشر به تمدید یکساله مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران

واکنش ستاد حقوق بشر به تمدید یکساله مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران به گزارش آی وکیل ستاد حقوق بشر در واکنش به تصمیم شورای حقوق بشر در تمدید یکساله مأموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، اطلاعیه ای صادر کرد.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن این بیانیه به شرح زیر است:
۱. جامعه بین المللی درحال تجربه شدیدترین مصادیق سیاسی کاری و سوءاستفاده ابزاری از سازوکارهای بین المللی در ارتباط با مبحث حقوق بشر می باشد؛ فرایندی که روز به روز از اعتبار این سازوکارها، بخصوص شورای حقوق بشر، کاسته و فعالان واقعی در این حوزه را ناامید کرده است.
۲. رای پایین به قطعنامه تمدید مأموریت گزارشگر، حاکی از عدم رضایت کشورها از برخوردهای سیاسی با حقوق بشر است. نظر به این که بار دیگر مجموع آرای کشورهایی که با ۲۸ رای منفی و ممتنع خود باوجود تمامی فشارها و تهدیدهای موجود از قطعنامه حمایت نکردند از مجموع ۱۹ رای مثبت به قطعنامه بیشتر است، بار دیگر ثابت شد که ماهیت این قطعنامه، سیاسی و نه حقوق بشری بوده و فاقد وجاهت است.
۳. ترکیب آرای به قطعنامه تمدید مأموریت گزارشگر ویژه از سال ۲۰۱۸ (زمان انتخاب وی) تابحال نشان داده است که مشروعیت و مقبولیت مکانیسم گزارشگری ضد ایران به شدت کاسته شده است. مجموع آرای منفی به قطعنامه تمدید مأموریت از ۷ رای به ۱۲ رای طی چهار سال قبل افزایش پیدا کرده و مجموع آرای مثبت هم از ۲۱ رای به ۱۹ رای کاسته شده است. همچنین، میزان آرای ممتنع سال جاری نسبت به سال قبل هم از ۱۴ به ۱۶ رای افزایش پیدا کرده است.
۴. این قطعنامه با حمایت پادشاهی انگلیس عرضه شده و توسط برخی حامیان غربی آن مانند آمریکا، کانادا، فرانسه، سوئد و رژیم صهیونیستی هم مورد حمایت قرار گرفته است، آنانی که خود سابقه سیاهی در حوزه حقوق بشر دارند. گزارشگر ویژه هم که خود یک تبعه انگلیسی است، حیثیت شورای حقوق بشر و پدیده مقدس حقوق بشر را قربانی اهداف سیاسی دولت متبوعش کرده است. تصمیم شورا در تمدید مأموریت گزارشگر ویژه با حمایت حداقلی از آن، مبنایی برای همکاری و تعامل نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران، آنرا کاملا رد می کند.
۵. کشورهایی که به قطعنامه رای مثبت دادند، نمی توانند ادعا کنند که از حقوق بشر مردم ایران حمایت می کنند، چون که آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم از ناقضان عمده حقوق ملت ایران در اثر تحریم های ظالمانه و غیرقانونی یکجانبه می باشند که توسط رژیم آمریکا تحمیل شده است.
۶. جمهوری اسلامی ایران بر اساس الزامات دینی و اصول قانون اساسی، به حمایت و ارتقای حقوق بشر ادامه خواهد داد، همانگونه که در چهار دهه گذشته هم به پیشرفت های عدیده ای در این عرصه دست یافته است.
۷. ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از اکثریت قریب به اتفاق (۶۰ درصد) کشورهای عضو شورای حقوق بشر که با آرای منفی و ممتنع خود عملا و به صراحت از قطعنامه سیاسی فوق حمایت نکردند، از دولت ها، سازمان های مردم نهاد، شخصیت ها، صاحبان فکر و اندیشه و مقامات بین المللی فعال در حوزه حقوق بشر می خواهد تا از هر ظرفیت و فرصتی برای آخر دادن به فرآیند کنونی حاکم بر مهندسی حقوق بشر و سوء استفاده ابزاری از آن در جهت پیشبرد سیاست های سلطه جویان بین المللی، استفاده کنند.
منبع:

1401/01/13
13:20:02
0.0 / 5
211
تگهای خبر: ابزار , اثر , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده