رئیس سازمان زندان ها اعلام كرد؛

ظرفیت استفاده از پابندهای الکترونیکی افزوده شد

ظرفیت استفاده از پابندهای الکترونیکی افزوده شد رییس سازمان زندان ها اظهار داشت: برای تعدادی از زندانیان واجد شرایط، از پابند الکترونیک استـفاده می نماییم، همچنانکه در چند ماهه گذشته ظرفیت پابندها را افزایش دادیم.


به گزارش آی وکیل به نقل از مهر، غلامعلی محمدی رییس سازمان زندان ها بامداد امروز جهت سرکشی از مراکز تأمینی و تربیتی البرز به این استان وارد و در نخستین برنامه با نماینده ولی فقیه در استان به ملاقات و گفتگو نشست. محمدی در این جلسه با اشاره به وجود سه زندان در استان البرز اظهار داشت: در این استان سه زندان شامل زندان باز برای اشتغال زندانیان و همین طور ندامتگاه های کرج و فردیس وجود دارد که بالاترین نرخ زندانیان کرج را جرایم مواد مخدر و بعد جرم سرقت شامل می شود. متأسفانه در این زندان ها تا حدودی با تراکم جمعیت مواجه هستیم. رییس سازمان زندان ها افزود: بالاخره باید پذیرفت افرادی که در زندان ها متکفل اداره امور آنان هستیم به لحاظ ضعف مادی و یا فکری از ضعیف ترین اقشار جامعه هستند. در این جهت ریاست محترم قوه قضائیه همیشه اهتمام جدی به وضعیت زندان ها دارند و طی مدت اخیر نیز از هشت زندان بازدید داشته اند که این نشان از اهتمام ایشان دارد.
وی با تاکید بر گام های جدی در امتداد اشتغال مددجویان، توضیح داد: اشتغال با اهمیت ترین رکن ماموریت اصلی ما یعنی اصلاح و تربیت است که علاوه بر آثار انسان سازی، می تواند منبع درآمدی نیز برای زندانی و خانواده اش فراهم سازد. بگفته محمدی؛ حرفه آموزی از برنامه های مهم در حال اجرا در زندان هاست و مددجویان می توانند در آنها کسب مهارت کرده و در آخر هر دوره نیز گواهینامه فنی و حرفه ای دریافت نمایند که البته در آنها هیچ عنوانی از زندان قید نخواهد شد. ظرفیت بکارگیری پابند برای مددجویان بی خطر را افزایش دادیم وی تصریح کرد: زندان به ماهو زندان موضوعیت ندارد، بلکه این حبس است که موضوعیت پیدا می کند؛ با همین اعتقاد برای تعدادی از زندانیان واجد شرایط، از پابند الکترونیک استفاده می نماییم. همچنانکه در چند ماهه گذشته ظرفیت پابندها را افزایش دادیم و هدف گذاری ما نیز رسیدن به ۳۰ الی ۴۰ هزار پابند تا اواسط سال است تا زندانیانی که برای جامعه خطری ندارند از این پابندها بهره مند شوند. رییس سازمان زندان ها همین طور اشاره کرد: متأسفانه جهل و بی‎سوادی افراد را در راه بزه قرار می دهد و ما نیز برای حل این خلأها سراغ اجرای انواع برنامه های فرهنگی و آموزشی در زندان ها رفته ایم. انتقال زندان های استان و زندانیان غیر بومی باید در اولویت قرار گیرد آیت الله حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان البرز نیز در این دیدار با تبریک دهه کرامت، اظهار داشت: مساله کرامت اشاره به کرامت انسانی دارد و اگر کسی این کرامت را نقض کرد، باید محدودیت هایی بر وی اعمال شود. در فرهنگ اسلامی ما معنای کریم بسیار گسترده است و به آسانی نمی توان این کلمه را تفسیر کرد. کریم بودن مجموعه ای از صفات است و خداوند می خواهد که انسان ها به کرامت برسند. وی در مورد وضعیت زندان های استان اظهار داشت: برخی از زندانیان محبوس در زندان های البرز، بومی این استان نیستند و این امر موجب مهاجرت خانواده آنان به استان بوده و زمینه ساز مشکلات اجتماعی برای استان شده است. امام جمعه کرج با اشاره به مشکلاتی همچون معضل حاشیه نشینی در استان، تصریح کرد: انتقال زندان های استان و زندانیان غیربومی باید در اولویت قرار گیرد. وقتی تعداد زندانی متعادل باشد، می توان اقدامات فرهنگی و آموزشی را به نحوه شایسته تری انجام داد. وی با تاکید بر این که رابطه بین جرم و جزا باید متناسب باشد، اضافه کرد: مجازات باید بازدارندگی داشته تا فرد عقوبت عمل مجرمانه خودرا ببیند. ضمن این که امیدوار هستم تمام تلاش قوه قضائیه معطوف به کاهش جمعیت زندان ها باشد. برای کمک به خانواده زندانیان سراغ ظرفیت حوزه های علمیه و سازمان تبلیغات بروید آیت الله حسینی همدانی با ابراز این که هدف از زندان بازدارندگی است، بیان کرد: ابتدا باید قوانین بازدارنده باشند یعنی به گونه ای که فرد جرأت جرم پیدا نکند و بدین سبب محرومیت از خدمات اجتماعی می تواند از این جمله باشد. همانگونه هم که می بینیم در بعضی کشورها با اعمال جریمه های سنگین برای رفتارهای ناهنجار، مردم را موظف به رعایت قوانین می کنند.
وی تناسب جرم با مجازات را مهم دانست و اظهار داشت: قوانین باید بازبینی و به روزآوری شوند. نباید درباب رفتارهای ناهنجار خلاء قانونی داشته باشیم. لازم است در سطح کلان به این مورد رسیدگی شود. نماینده ولی فقیه در استان البرز اعتقاد داشت: در موضوع پشتیبانی از خانواده زندانیان از ظرفیت دستگاه های مختلف کشور استفاده کنید. حوزه های علمیه و سازمان تبلیغات می توانند در این رابطه کمک کنند. بدین سبب به دنبال تعامل و انعقاد تفاهمنامه با این دستگاهها باشید. وی با تاکید بر این که زندانبانی یک کار تخصصی است، اظهار داشت: باید روحانیونی که برای امور دینی و عقیدتی به زندان وارد می شوند، باتجربه بوده و اشراف کامل به مسائل دینی داشته باشند. آنهایی که در برقراری ارتباط مؤثر با زندانی توانا هستند، باید در زندان مشغول شوند.. آیت الله حسینی بوشهری در آخر خاطرنشان کرد؛ استان البرز از ظرفیت کشاورزی خوبی برخوردارست که می توان از زندانیان برای اشتغال در این عرصه و انجام برنامه های کشاورزی استفاده نمود. لازم به ذکر است؛ غلامعلی محمدی در مسافرت استانی خود به البرز مقرر است امروز، ۱۱ خردادماه از زندان ها و مراکز مختلف تربیتی بازدید کند. حضور در ندامتگاه کرج و فردیس و همین طور حضور در جمع کارکنان اداری زندان های البرز و دیدار با خانواده همکاران بازنشسته عرصه زندانبانی و همین طور خانواده معظم و شهید این عرصه نیز در این سفر پیگیری می شود.منبع:

1401/03/12
23:17:50
0.0 / 5
380
تگهای خبر: تبلیغات , تخصص , جامعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری