خداییان خبر داد:

جلوگیری از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی

جلوگیری از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی به گزارش آی وکیل، رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی پیشگیری به عمل آمده است.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا ذبیح الله خدائیان به مناسبت سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه «صف اول» شبکه خبر اظهار داشت: پارسال حدود ۵۰۰۰ برنامه بازرسی در سطح کشور در سازمان و استان ها داشتیم و حدود ۳۰۰۰ نامه هشداری به دستگاههای اجرایی زدیم. حدود ۱۹ هزار و ۸۰۰ پیشنهاد به دستگاههای اجرایی دادیم و درصورتیکه پیشنهادی اجرا نشود، مدیر، مسئول است و مجازات کیفری دارد و حدودا ۸۰ درصد پیشنهادات اجرایی می شوند.
وی در رابطه با فرار مالیاتی اظهار داشت: از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی پیشگیری به عمل آمده است.
خدائیان در ادامه با اعلان اینکه متأسفانه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی هم از نظر نیروی انسانی و هم از لحاظ مادی مورد بی مهری قرار گرفته است، اظهار داشت: این سازمان هم وظیفه مهمی بر عهده دارد و هم درآمدزاست. خوشبختانه با ورودی که در اواخر سال قبل رئیس قوه قضاییه به این سازمان داشت، ایشان مشکلات این سازمان را به تصویر کشید. پس از ورود ریاست قوه قضاییه، رئیس جمهور و وزیر هم ورود کردند.
وی افزود: سازمان بازرسی کل کشور از تمامی انبارها (حدود ۱۰۲ انبار در سطح کشور) به ۸۵ انبار گمرک بازدید داشت. در سال ۱۳۹۹ میزان فروش این سازمان ۲۰۰ میلیارد تومان، سال ۱۴۰۰ حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و در ۶ ماه سال جاری ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان فروش داشته است. مشکلی که این سازمان دارد اینست که اغلب انبارهای آن ملکی نیست.
خداییان تصریح کرد: تمام درآمدها به خزانه واریز می شود.
وی اضافه کرد: سامانه ای راه اندازی کردیم که پیشنهاداتی را که دادیم بررسی می کند آیا اجرا شده یا خیر؟ به صورت سیستمی و الکترونیکی پیشنهادات را رصد می نماییم و این سامانه هوشمند به ما کمک می نماید.
خداییان خاطرنشان کرد: در اجرای بازرسی ها در یکسال گذشته حدود ۸۵۴ پرونده کیفری و ۴ هزار پرونده تخلفات را تشکیل دادیم.
وی افزود: ترک فعل ها امکان دارد بیشتر باشد ولی فعل ها ممکن اختلاس و ارتشا و تحصیل وجه از محل نامشروع باشد. به عنوان مثال در اجرای پرونده ای که تشکیل دادیم، مورد داریم شخصی از مسؤلان به ۱۰ سال حبس محکوم و محکومیت قطعی شده است.
خداییان خاطرنشان کرد: بر اثر بازرسی هایی که داشتیم آمار بالایی در مورد اثر بخشی داریم. مثلاً پارسال در ارتباط با وصول طلب و استرداد وجوه، حدود ۱۰ میلیارد دلار ذکر شده است بنابراین با حضور همکاران ما در ادارات و مزایده ها از تضییع حقوق پیشگیری می شود.
وی در رابطه با قانون هوای پاک اظهار داشت: آلودگی آب و خاک و هوا یکی از اشکالات جوامع صنعتی در کلان شهرهاست و ما هم مستثنی نیستیم. این قانون در سال ۱۳۸۶ تصویب شده و در آن ۱۰۳ تکلیف برای دستگاه ها مشخص شده است. ما از زمانی که رئیس قوه قضاییه دستور دادند، مأمور شدیم و رسیدگی کردیم که اجرای قانون در دستور کار قرار گیرد و حدود ۴۰ جلسه توسط همکاران ما با مسولین دستگاه ها تشکیل شد. تکالیف را احصا و آنرا ابلاغ کردیم. پس از خوداظهاری دستگاه ها راستی آزمایی کردیم. تکالیفی را که دستگاه ها انجام دادند گفتند و برخی دستگاه ها ضعیف عمل کردند، مثل سازمان برنامه و بودجه که از ۱۲ مورد وظیفه ۸ الی ۹ مورد را انجام داده و دستگاه اصلی است. وزارت نفت هم از ۱۱ وظیفه در ۸ وظیفه ضعیف عمل کرده است. از ۱۲۰۰ پمپ بنزین حدود ۱۰۰ پمپ به طرح مجهز شده است. همینطور شهرداری و وزارت کشور در مورد نوسازی درون شهری و برون شهری به تکالیف خود عمل نکردند.
وی اضافه کرد: سامانه اخطار و پیش آگاهی رخدادهای سیل و طوفان را پیگیری کردیم و نیاز است در جای جای کشور نصب شود البته سامانه گرد و غبار نصب شده است و باید دستگاه ها نسبت به اجرای تکالیف خود عمل کنند. در قانون دستگاه اصلی سازمان محیط زیست است خوب عمل کرده ولی گزارش به قوه قضاییه نداده است. سال جاری اگر دستگاه ها به وظایف خود عمل نکنند آنرا به قوه قضاییه منعکس می نماییم.
وی در رابطه با بورس هم اظهار داشت: کارگروهی با کمک سازمان بورس تشکیل دادیم و اقدامات خوبی هم در جهت ساماندهی بازار انجام شد و در بررسی ها به تخلفاتی برخوردیم و برای برخی از ناشران پرونده تخلفاتی تشکیل شد و محکومیت یافتند.
وی اضافه کرد: بر اثر تخلفاتی که گزارش شد، حدود ۴۴ ناشر اوراق بهادار محکومیت انتظامی یافتند. در این خصوص ۲۲۱ نفر از مدیران ناشران به جریمه نقدی و سلب صلاحیت از تصدی مدیریت در نهادهای مالی محکوم شدند. همینطور پرونده ای برای اعضای هیات مدیره سازمان بورس تشکیل شد که در دست جریان است. یک پرونده هم برای یکی از مسولین عالی رتبه وزارت و اقتصاد دارایی تشکیل شد که حکم قطعی و به انفصال محکوم شد. هم اکنون همکاران ما کسانی که در این جریان اطلاعات نهانی داشتند را بررسی می کنند.
وی در رابطه با شناسایی گلوگاه های فساد اظهار داشت: ما باید دلایل و عوامل فساد را شناسایی و آنرا از ریشه بخشکانیم. دراولویت گذاشتیم به جای بازرسی های جزئی، همکاران بر شناسایی و رفع گلوگاه ها متمرکز شوند. حدود ۲ هزار مسئله را شناسایی کردیم و هم اکنون به ۱۶۰ گلوگاه فساد رسیدیم. رئیس قوه قضاییه دستور دادند هیاتی تشکیل و مبحث بررسی شود. یکی از اشکالات ما در کشور در حوزه بانکداری است که باید فکری برای آن شود.
خدائیان در رابطه با بحث بنگاهداری بانکها اظهار داشت: بانک سپرده می گیرد و آنرا به خرید ملک و راه اندازی مراکز تجاری می برد در صورتیکه کار بانک این نیست. باید کمک نماییم بانک ها رها شوند و به کار خود بپردازند.
خدائیان در رابطه با فولاد مبارکه و در پاسخ به سوالی در رابطه با این که امکان دارد برای پرونده فولاد مبارکه منع تعقیب صادر شود، اظهار داشت: مبلغ ۹۲ هزار میلیارد تومان را آقایان گفتند که باید بررسی شود آیا صحیح است یا خیر؟ پرونده به تازگی از مجلس به قوه قضاییه ارسال شد و ریاست قوه قضاییه دستور دادند در مرکز کشور به پرونده رسیدگی شود و دادستان و دادگستری تهران یکی از قضات باتجربه را مأمور کند که پرونده در اسرع وقت بررسی شود، پیش از این که به کارشناس ارجاع شود. امکان دارد مواردی که به عنوان سوءاستفاده مطرح شده سو استفاده نباشد. همه این موارد بستگی به بررسی قاضی دارد و ان شاءلله در اسرع وقت رسیدگی می شود. نمی گردد گفت مبلغ درست است یا خیر.
او در آخر در رابطه با قانون جوانی جمعیت اظهار داشت: پس از تصویب قانون، ریاست قوه قضاییه مأموریت داد و تصریح کرد که ما به جد اجرای قانون را پیگیری نماییم. همیشه باید این نظارت باشد. این، یکی از قوانین جامع و کامل است. در قانون هم تکالیف مشخصی برای دستگاه ها پیشبینی شده و هم منبع مشخص و هم ضمانت اجرایی برای تخلف از احکامش در نظر گرفته شده است. بعد این ابلاغ این مأموریت، ما کارگروهی را تشکیل دادیم که همه معاونین در آن عضویت دارند و ما در این قانون تکالیف تک تک دستگاه ها را ابلاغ و راستی آزمایی کردیم. اگر دستگاه ها بودجه نیاز دارند باید آنرا درنظر بگیرند. همه دستگاه ها پای کار هستند ولی به طور کامل به تکالیف عمل نشده و درحال جمع بندی هستیم.1401/07/21
13:03:03
0.0 / 5
185
تگهای خبر: اثر , اختلاس , اموال , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل ماهر

استخدام وکالت
تنظیم وکالت

مدافع

آگهی رایگان وکالت