مدیركل امور كمیسیون های پزشكی قانونی:

آرایشگرها اجازه ارائه خدمات پزشکی را ندارند

آرایشگرها اجازه ارائه خدمات پزشکی را ندارند به گزارش آی وکیل، مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: آرایشگرها به هیچ وجه اجازه ارائه خدمات پزشکی در زمینه زیبایی را ندارند و چنانچه به فردی صدمه ای وارد کنند علاوه بر لزوم جبران خسارت، مرتکب جرم نیز شده اند.


به گزارش آی وکیل به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر بابک سلحشور اضافه کرد: متاسفانه طی سالهای اخیر شاهد افزایش ارائه خدمات پزشکی خصوصاً در زمینه زیبایی توسط افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت هستیم که همین مورد میزان لطمه و در پی آن شکایات مطرح شده در کمیسیون ها را افزایش داده است.
وی اظهار داشت: مطابق آمارهای موجود و برمبنای پرونده های ارجاعی به کمیسیون های پزشکی قانونی در کل کشور، موضوع جراحی پلاستیک و ترمیمی با یکهزار و 25 شکایت بعد از دندان پزشکی، جراحی عمومی و جراحی زنان و زایمان، در رتبه چهارم میزان قصور و شکایات در هشت ماهه سال جاری قرار گرفته است.
وی با اشاره به این که از این مقدار شکایت 459 مورد منجر به محکومیت و 567 مورد نیز به تبرئه انجامیده است، گفت: بااینکه حجم خدمات مختلف بهداشتی و درمانی که روزانه در کشور ارائه می شود بسیار بالاست و مجموع شکایات در این بخش در مقایسه با کل خدمات ارائه شده از نظر آماری قابل توجه نیست اما باید توجه داشت که هر شکایت در این بخش به مفهوم درگیر شدن یک بیمار با عوارض و مشکلات ناشی از مداخلات درمانی است و طبعاً یک یک این موارد حائز اهمیت و نیازمند توجه جدی هستند.
مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور با تکیه بر اینکه «انجام جراحی های پلاستیک، ترمیمی و هر گونه اعمال زیبایی باید توسط افراد متخصص انجام شود»، اشاره کرد: از تعداد شکایات مطرح شده در زمینه جراحی پلاستیک و ترمیمی در هشت ماهه سال جاری(1025)، تنها 456 مورد مربوط به متخصصان این رشته بوده و مابقی مربوط به اقداماتی است که توسط افرادی غیر از متخصصین جراحی پلاستیک و ترمیمی در این عرصه و یا افرادی که ممکنست اساسا پزشک نباشند، انجام شده است.
وی مشکل اساسی در موضوع اقدامات زیبایی را ورود افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت به این رشته عنوان نمود و اضافه کرد: خدمات زیبایی گاهی توسط افرادی ارائه می شود که برمبنای پروتکلهای وزارت بهداشت مجاز به انجام آن کار نیستند؛ همچون این افراد آرایشگرها هستند که با ورود به خدمات پزشکی در زمینه زیبایی خساراتی را به بار می آروند و به افراد لطمه می زنند.
وی اظهار داشت: گاهی آرایشگران در حیطه وظایف خود و هر آنچه مربوط به حرفه و حوزه کاری خودشان است، صدمه ای را به فردی وارد می کنند که منجر به شکایت و ارجاع پرونده به واحد معاینات پزشکی قانونی می شود، اینطور پرونده ها در همان واحد معاینات بررسی و دیه و ارش آن تعیین می شود و ارتباطی به موضوع قصور پزشکی ندارد.
سلحشور افزود: اما گاهی شاهد آن هستیم که آرایشگران پا را فراتر گذاشته و به ارائه خدماتی روی می آورند که در حیطه وظایف خودشان نیست و اصطلاحا دخالت در امور پزشکی شمرده می شود. مانند تزریق ژل، بوتاکس، لیزر و... که باید توسط پزشک ارائه شود و ارائه آن در آرایشگاه ها مجاز نیست.
وی اظهار داشت: در صورتیکه آرایشگر در حین ارائه خدمات پزشکی در زمینه زیبایی به فردی لطمه وارد کند مجرم شمرده می شود و جرم او "دخالت در امور پزشکی" است ضمن آنکه باید خسارت لطمه وارده که شامل دیه و ارش می شود را نیز جبران کند.
وی با اشاره به اینکه «اینگونه پرونده ها (دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی) در کمیسیون های پزشکی قانونی مورد بررسی قرار می گیرد»، اشاره کرد: دخالت در امور پزشکی تنها به آرایشگاه ها ختم نمی شود و در بعضی باشگاه های ورزشی نیز شاهد ارائه تعدادی از خدمات تخصصی همچون لیزر هستیم که توسط فرد فاقد صلاحیت ارائه شده و ممکنست خساراتی جبران ناپذیر را به بار بیاورد.
مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، با تکیه بر اینکه «در مواردی برخی خدمات تخصصی پزشکی و زیبایی توسط افراد غیر متخصص، پرستاران، تکنسین های فاقد صلاحیت و... صورت می گیرد و منجر به خسارت و قصور می شود»، گفت: به عنوان مثال گاهی در بعضی کلینیک های زیبایی لیزر پوست با طول موج های خاص به تکنسین ها سپرده می شود در صورتیکه استفاده از طول موج نامناسب در افراد امکان دارد، ضایعات پوستی و سوختگی و تغییر رنگ مادام العمر به وجود می آورد.
وی با بیان این توضیحات خواهان تعیین حدود صلاحیت حرفه ای پزشکان از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد و اضافه کرد: در صورتیکه وزارت بهداشت بصورت شفاف و دقیق صلاحیت حرفه ای پزشکان در رشته های مختلف خصوصاً رشته هایی که به صورتی خدمات موازی دارند را تعیین و اعلام نماید ضمن آنکه میزان ارائه خدمات توسط افراد غیر متخصص کاسته می شود، بررسی شکایت و قضاوت در این مورد نیز دقیق تر به انجام می رسد.
سلحشور درباب تذکر به اتحادیه های آرایشگران و یا متولیان باشگاه های ورزشی در مورد دخالت آنان در امور پزشکی نیز اظهار داشت: متولی این امر سازمان پزشکی قانونی نیست. هر چند همیشه هشدار هایی را در این خصوص به مردم عزیز ارائه کرده و افراد فاقد صلاحیت را از دخالت در امور پزشکی منع کرده است. ضمن آنکه امیدواریم متولیان امر نظارت بیشتری بر این مساله و تخلف های انجام شده در بعضی آرایشگاه ها داشته باشند.
مدیرکل امور کمیسیون های سازمان پزشکی قانونی کشور، به مردم هشدار داد برای دریافت خدمات زیبایی حتما به افراد متخصص و دارای صلاحیت مراجعه کنند و در مورد ارائه دهندگان آن بررسی و تحقیقات لازم را به عمل آوردند برای اینکه آنچه در صفحات مجازی به عنوان تبلیغ و نمونه کار نمایش داده می شود در مواردی با واقعیت تفاوت بسیار دارد.
وی تاکید کرد: پرداخت هزینه کمتر و یا تبلیغات صفحات مجازی نباید معیار انتخاب یک مرکز برای دریافت خدمات زیبایی باشد بلکه لازم است بعد از بررسی و اطمینان از مهارت، توانایی و تخصص افراد، یک مرکز را برای دریافت خدمات زیبایی انتخاب نماییم.
منبع:

1401/12/01
12:26:20
0.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری