اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت

صدور رای هواپیمای اوکراینی

صدور رای هواپیمای اوکراینی آی وکیل: صدور رای پرونده هواپیمای اوکراینی، جلب پنج مسئول به دادرسی درباره ی قانون هوای پاک و صدور احکام 14 نفر در پرونده روح الله عجمیان از با اهمیت ترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


با اهمیت ترین اخبار حقوقی هفته گذشته را در این گزارش ایسنا می خوانید:

نقد به هیچ وجه اشکال ندارد


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه اظهار داشت: نقد کردن به هیچ وجه عیب و اشکال ندارد بلکه امری پسندیده است اما خلاف واقع گفتن خصوصاً در قبال موضوعی که سبب ایجاد التهاب برای مردم می شود همچون مسائلی است که امسال در امتداد احیای حقوق عامه باید بیشتر به آنها دقت کنیم.
رییس قوه قضاییه همین طور اظهار داشت: اقدامات مقابله ای و بازدارنده در مقوله مقابله با جرم سرقت، هم از ناحیه فراجا و هم از ناحیه دستگاه قضایی و قضات دادسرا و دادگاه ها باید با قدرت و قوت بیشتری ادامه یابد.

گزارش ستاد حقوق بشر از اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از زندانیان و خانواده های آنان


ستاد حقوق بشر گزارشی از اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از زندانیان و خانواده های آنان در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ منتشر نمود.
در قسمتی از این گزارش به تعداد خانوارهای تحت پوشش انجمن های پشتیبانی از زندانیان اشاره شده و آمده است: تعداد ۴۵۰۰۰ خانواده زندانی در سال ۱۴۰۰ و تعداد ۵۱ هزار و ۲۴۴ خانواده زندانی در ۹ ماهه ۱۴۰۱، تحت پوشش انجمن­ های پشتیبانی از زندانیان قرار گرفته و از خدمات متنوع این مجموعه بهره برده اند.

صدور رای پرونده هواپیمای اوکراینی/ محکومیت متهم ردیف اول به ۱۳ سال حبس


بعد از برگزاری مجموعا ۲۰ جلسه دادگاه که در آن در مجموع ۱۱۷ شاکی شکایت خودرا ثبت کرده، ۵۵ نفر از شاکیان در جلسات دادگاه صحبت و قرائت لایحه داشتند و ۲۰ وکیل نیز به وکالت از شاکیان شکایت و ادله مربوطه را بیان نمودند و نهایتاً شعبه دوم دادگاه نظامی یک تهران باتوجه به تحقیقات مفصل انجام شده در دادسرا و دادگاه، اظهارات و گزارش های ضابطان نظامی و دادگستری، گزارش های پزشکی قانونی، نظریات علمی و تخصصی هیات های کارشناسی، تحقیقات بین المللی، اظهارات مطلعین و کارشناسان و شاکیان و دفاعیات متهمان مبادرت به صدور رای کرد.
در دادنامه صادر شده متهم ردیف اول به عنوان فرمانده سامانه دفاعی تور ام یک، به تصور این که خاصیت های هدف شبیه به موشک کروز بوده، برخلاف دستور پست فرماندهی و بدون گرفتن مجوز و مغایر با دستورالعمل های مربوط مبادرت به شلیک دو فروند موشک به سمت هواپیمای اوکراینی پرواز پی اس ۷۵۲ کرده است.
بر طبق رای صادره از طرف دادگاه، متهم ردیف اول پرونده به بهتان مباشرت در قتل شبه عمد سرنشینان هواپیمای اوکراینی مستند به مواد قانونی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است. این متهم همین طور به علت لغو دستور ابلاغی و باتوجه به گستردگی آثار و تبعات این مبادرت به حداکثر مجازات (۱۰ سال حبس تعزیری) نیز محکوم گردیده است.
علی افتخاری رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران در برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره ی پرونده هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: این پرونده ابعاد پیچیده و گوناگون فنی داشت و لازم بود تحقیقات این پرونده بصورت ویژه در دستورکار سازمان قضایی نیروهای مسلح قرار گیرد.
سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز اعلام نمود: حکم دادگاه هواپیمای اوکراینی بوسیله سامانه ابلاغ الکترونیک به تمام اصحاب پرونده ابلاغ گردیده است.

آزادی هزار زندانی بدهکار از زندان های استان تهران در سال ۱۴۰۱


سیدحشمت الله حیات الغیب مدیر کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان تهران اظهار داشت: پارسال با جلب مشارکت خیرین و اعطای تسهیلات ارزان قیمت، تعداد یک هزار نفر زندانی بدهکار و نیازمند از زندان های استان تهران آزاد و به آغوش خانواده و جامعه بازگشتند.

درخواست اعاده دادرسی وحید اشتری پذیرفته شد
امیر هاشمی مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور در توییتر نوشت: درخواست اعاده دادرسی وحید اشتری نسبت به رأی شعبه۱۰۶۰ دادگاه کیفری۲ با عنوان «دعوت به اعمال خشونت آمیز» (بند ب ماده۷۴۳ قانون مجازات اسلامی تعزیرات)، به استناد بند چ ماده۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور پذیرفته و پرونده به شعبه دیگر دادگاه صادرکننده رای ارجاع می شود.

حوادث در راه آهن استان تهران ۵۰ درصد کاهش داشته است


علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: برمبنای گزارشات گرفتن شده اخیر از مدیرکل راه آهن استان تهران، حوادث در راه آهن استان تهران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ در حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.
رییس کل دادگستری استان تهران همین طور از کاهش ۷۳ هزار فقره ای موجودی شعب قضایی در سال ۱۴۰۱ با کوشش های صورت گرفته آگاهی داد و اظهار داشت: پارسال بیش از ۱۶۰ مورد مکاتبه قضایی در امتداد رفع مشکلات و موانع بر سر راه امورات مربوط به تولید تنظیم و صادر شده است

جلب پنج مسئول به دادرسی درباره ی قانون هوای پاک
در پی گزارش کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی و تحقیقات سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی تهران کیفرخواست پرونده مسئولانی که در ارتباط با اجرای قانون هوای پاک نسبت به تکالیف قانونی خود عمل نکرده اند را صادر کرد.

دادستان تهران: درباره ی ایمنی ورزشگاه آزادی پرونده ای تشکیل نشده است


علی صالحی دادستان تهران در هفته گذشته در پاسخ به این سؤال که آیا در ارتباط با بحث ایمن سازی ورزشگاه آزادی پرونده ویژه‎ای در دادستانی تهران تشکیل شده است، یا خیر؟ بیان کرد: هم اکنون در این رابطه پرونده‎ خاصی تشکیل نشده، اما بصورت جدی این مساله در دستور کار ما قرار گرفته و به آن ورود کرده و مراتب این امر درحال پیگیری قضایی است.
دادستان تهران همین طور به همراه تعدادی از معاونان ستادی دادستانی تهران با حضور در انبارهای گمرک جنوب تهران از انبارها و سوله های آن بازدید کرد و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۶ هزار و ۴۱۸ ردیف کالا بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، تعیین تکلیف شده است ودر این بازدید که از انبارهای گمرکات واقع در جنوب شهر تهران صورت گرفت، تصمیمات مناسبی گرفتن شد.

منتظر پاسخ وزیر ورزش درباره ی وضعیت استقلال هستیم


ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره ی وضعیت باشگاه استقلال اظهار داشت: ما از وزیر ورزش درباره ی وضعیت باشگاه استقلال توضیح خواستیم ولی تا حالا پاسخی داده نشده است.

نامه انتقادی غریب آبادی به کمیسر عالی حقوق بشر


کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر، از رویکرد دوگانه سازوکارهای بین المللی در قبال وضعیت حقوق بشردر کشورهای غربی به شدت انتقاد نمود.

احکام ۱۴ نفر در پرونده روح الله عجمیان صادر شد
حسین فاضلی هریکندی رییس کل دادگستری استان البرز در ارتباط با جزئیات رسیدگی مجدد به بهتان متهمان پرونده عجمیان اظهار داشت: دادگاه ۱۶ متهم پرونده شهادت شهید عجمیان در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج برگزار و حکم صادر شد که دیوان عالی کشور احکام اعدام ۲ نفر از متهمان به اسامی محمد حسینی و محمدمهدی کرمی را تایید و نسبت به بقیه متهمان پرونده را جهت رسیدگی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده کرد.

سند تپه هگمتانه صادر می شود


حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دستور صدور سند حدنگاری تپه تاریخی هگمتانه در همدان را با حفظ کاربری میراث فرهنگی صادر کرد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همین طور اظهار داشت: ایران در یک سال اخیر از میان اقتصادهای با درآمد متوسط رو به پایین، در خروجی های نوآوری، عملکردی قابل مقایسه با تعدادی از اقتصادهای پردرآمد اروپا داشته است.
منبع:

1402/02/03
11:02:14
0.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری