عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران:

ترک فعل مسؤلان در ماجرای آلودگی هوا پیگیری قضایی شود

ترک فعل مسؤلان در ماجرای آلودگی هوا پیگیری قضایی شود به گزارش آی وکیل، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در دیدار با دادستان کل کشور با تاکید بر اهمیت آلودگی هوا بر روی سلامت شهروندان خواهان برخورد قضایی با ترک فعل مسؤلان در مبحث آلودگی هوا شد.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، سوده نجفی در نشست تخصصی رئیس و اعضای شورا با دادستان کل کشور در مورد تشکیل کارگروه ویژه جهت هم افزایی و تعامل حوزه شهری و قضایی، مبحث آلودگی هوا را یکی از مهم ترین چالش های شهر تهران دانست و خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۸ قانون هوای پاک مصوب شد و نقشی بر عهده شهرداری تهران داده شد که توسعه حمل و نقل عمومی و کمربند سبز تهران بود و تا جایی که وظایف نظارتی ما ایجاب می کرده است توانستیم درصد زیادی از آنرا محقق نماییم.
وی ضمن اشاره به مطالعات و گزارش های صورت گرفته از جانب مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در مورد اثرات آلودگی هوا اظهار داشت: آلودگی هوای تهران بالغ بر ۲ میلیارد دلار خسارت به لحاظ اقتصادی به پایتخت وارد کرده است، ضمن آنکه مرگ و میر ناشی از این آلودگی هوا در قیاس با تلفات جاده ای هم تراز هستند و این یک فاجعه است.
نجفی تاکید کرد: باید با افرادی که در این مقوله قصور و ترک فعل کردند برخورد جدی صورت گیرد.
عضو شورای شهر تهران به ابعاد و چالش های موجود شهر در قسمت صدمه های اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: مبحث کودکان کار که بخش خیلی از آن در سطح پایتخت دیده می شوند بعنوان یک صدمه اجتماعی باید بررسی و از افزایش آن جلوگیری شود، از سویی طبق اطلاعات موجود ۸۰ درصد این کوکان کار را اتباع خارجی تشکیل دادند که همین مبحث سبب بروز چالش های حقوقی هم خواهد شد.
وی افزود: مبحث تکدی گری که در قانون کشور بعنوان جرم تلقی می شود هم بعنوان یکی از جدی ترین صدمه های اجتماعی به حساب می آید که در این خصوص هم باید اقدامات حقوقی متناسب صورت گیرد.
نجفی ضمن اخطار به افزایش خانه های پلاک قرمز در مناطق مختلف تهران بویژه در محله شوش و هرندی اظهار داشت: با عنایت به بازدیدهایی که از این محلات انجام شده، متاسفانه حالا شاهد بروز چالش جدی بنام خانه های دودی در این منطقه از پایتخت هستیم و جلوگیری از شیوع این مورد نیازمند ورود جدی قوه قضاییه است.
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران اضافه کرد: طبق آمارهای اعلام شده از جانب مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی، متاسفانه در تهران ۲۵ هزار معتاد متجاهر وجود دارد که از این رقم ۵ هزار معتاد از جانب شهرداری تهران ساماندهی شدند اما ۲۰هزار نفر دیگر رها شده هستند به همین علت چهره شهر مطلوب نمی باشد و ساماندهی این معتادان نیازمند همکاری نزدیک بخش ها و دستگاههای دولتی است.
ایشان در ادامه با قدردانی از تلاشهای دادستانی در ابلاغ دستور پلمب ساختمان های نا ایمن شهر تهران خواهان ادامه این فعالیت ها شد و اظهار نمود: بطور قطع چنین اقداماتی باعث کاهش بلایای ساختمانی و افزایش سرانه ایمنی شهر خواهد شد.
نجفی مبحث امنیت غذایی و سلامت محصولات کشاورزی را یکی از مهم ترین دغدغه اعضای شورای شهر تهران بر شمرد و تصریح کرد: شاید مقوله امنیت غذایی و سلامت محصولات کشاورزی به ظاهر موضوعی ساده باشد، اما سلامت آب، سلامت خاک، سلامت نان که به عنوان قوت غالب مردم کشور است بسیار پر اهمیت و حساس است؛ اما متاسفانه طبق گزارش ها و پژوهشها همین عدم سلامت نان می تواند سبب ایجاد بیماری های مختلف شود.
وی ادامه داد: محصولات تراریخته متأسفانه باعث جهش ژنتیکی و بروز مشکلات ناباروری در نسل ها می شود که همین مبحث مساله را پر اهمیت کرده و نیازمند ورود جدی دادستانی به این امر و پیشگیری از بروز بحران های غیر قابل پیشبینی در آینده است.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اگر ما در حوزه امنیت غذایی ورود نکنیم بطور قطع در سال های آینده شاهد یک بحران جدی خواهیم بود، تصریح کرد: ما تلاش کردیم در شهرداری تهران مجموعه هایی را ملزم به برقراری لابراتوار های کیفیت سنجی محصولات نماییم ضمن آنکه این چنین اقدامات در ابعاد بزرگتر نیازمند عزم جدی دولت و دستگاههای مسئول این امر است.
وی به مبحث افزایش بی رویه دستفروشان و مسدود سازی معابر و پیاده راه ها از جانب آنان اشاره و درخواست نمود تا اقدام متناسب در مورد ساماندهی آنان هم محقق شود.
سوده نجفی در انتقاد به عدم وحدت رویه به صدور رای ماده ۱۰۰ بین شهرداری تهران و دستگاه قضا خاطرنشان کرد: در خیلی از مواقع ایجاد مزاحمت برخی مشاغل از نظر کارشناسی محرز اعلام می شود و رای ماده ۱۰۰ و بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ضد فرد خاطی اعلام رفع اثر می شود، اما بعضاً دیده شده که فرد ضد اجرای قانون ماده ۱۰۰ به مراجع قضایی شکایت کرده و رای به شکستن حکم ماده ۱۰۰ را دریافت می کند که همین مساله باعث بروز مشکلات ادامه دار برای شهر خواهد نمود.
بنا براعلام پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، عضو شورای شهر تهران در انتها ضمن اشاره به این که زمینه بروز چنین مشکلاتی وجود تفرق مدیریت شهری است، اظهار داشت: اگر مدیریت شهری به طور یکپارچه باشد بطور قطع شاهد بروز چنین چالش هایی نه در شهر و نه با دستگاههای دولتی دیگر خواهیم بود.
منبع:

1402/04/15
15:55:55
0.0 / 5
256
تگهای خبر: اثر , تخصص , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل قانونی

حقوقدان

قیمت روز وکیل

دفاع

کانون وکلای ایران

وکیل دادگستری

وکیل قانونی