برقراری حق محرومیت از مطب برای پزشکان سازمان پزشکی قانونی

برقراری حق محرومیت از مطب برای پزشکان سازمان پزشکی قانونی آی وکیل: حق محرومیت از مطب برای پزشکان سازمان پزشکی قانونی کشور برقرار شد.به گزارش آی وکیل به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، محمدرضا اربابی مدیرکل منابع انسانی سازمان با بیان این خبر اضافه کرد: باتوجه به سختی و صعوبت کار پزشکی قانونی و مشغله و حجم بالای کار پزشکان در این سازمان، حق محرومیت از مطب برای جبران قسمتی از خدمات آنان در ساعات غیراداری به تصویب رسیده که بعد از ابلاغ شورای حقوق و دستمزد اجرائی می شود.

وی گفت: کار در پزشکی قانونی خصوصاً در بخش های فنی و تخصصی با دشواری های خاص خود هم راه است و پزشکان این سازمان با وجود حداقل پرداختی در مقایسه با پزشکان شاغل در دیگر ارگان ها، ناچار هستند برای پاسخگویی بموقع به پرونده ها چندین برابر ظرفیت معمول کار کنند برای اینکه کمبود نیروی متخصص حجم کاری بیشتری را بر آنان تحمیل می کند.

مدیرکل منابع انسانی سازمان با اشاره به این که پزشکی قانونی از مشاغل حساس و پراهمیت در سیستم قضایی است، اضافه کرد: در غالب کشورهای دنیا پزشکان قانونی از بالاترین میزان حقوق و دستمزد برخوردار می باشند که همین موضوع نشاندهنده اهمیت، حساسیت و جایگاه قابل توجه اظهار نظر کارشناسی پزشکان قانونی می باشد.

وی با تکیه بر این که سازمان پزشکی قانونی کشور همیشه با کمبود پزشک مواجه بوده است، اشاره کرد: به سبب نوع و سختی کار پزشکی قانونی پزشکان تمایل چندانی برای ورود به این سازمان ندارند و از طرفی در مواردی شاهد خروج پزشکان از سازمان نیز بوده ایم بنا بر این لازم است با ابزارهای مختلف نسبت به افزایش انگیزه پزشکان و جذب و نگهداری آنان در سازمان اقدام نماییم.

اربابی همین طور تاکید کرد: پزشکان سازمان به سبب حجم بالای کار و نیز کمبود قابل توجه نیروی تخصصی همیشه در وضعیت آماده باش هستند و در خیلی از شهرستان ها (به دلیل تک پزشک بودن)باید همیشه در دسترس باشند بنا بر این پرداخت حق محرومیت می تواند قسمتی از خدمات و کوشش های آنان را جبران کند.

وی اشاره کرد: در بند "ل" تبصره 12 قانون بودجه سال 1402، موضوع حق محرومیت از مطب برای پزشکان شاغل در سازمان پزشکی قانونی کشور به تصویب رسید اما اجرای آن به تصویب و ابلاغ دستورالعمل از طرف شورای حقوق و دستمزد موکول شد.

وی در توضیح این ماده قانونی اظهار داشت: بر این اساس سازمان مجاز است از اول فروردین سال جاری با تشخیص رئیس سازمان و از محل منابع داخلی خود نسبت به پرداخت حق محرومیت از مطب به پزشکان شاغل در سازمان که مستقلا توان اشتغال در خارج از محیط کار را دارند، به شرط عدم اشتغال به کار انتفاعی خصوصی در قبال انجام وظایف و ماموریت های محوله به میزان 60 ساعت در ماه غیر از ساعت اداری اقدام نماید.

اربابی با اشاره به پیگیری های انجام شده برای ابلاغ این دستورالعمل، گفت: در آخرین جلسه شورای حقوق و دستمزد که هفته گذشته انجام شد محرومیت از مطب پزشکان به تصویب رسید و بمحض ابلاغ دستورالعمل، نسبت به اجرا و پرداخت آن به پزشکان اقدام می شود.

مدیرکل منابع انسانی سازمان اشاره کرد: به بیان دیگر حق محرومیت از مطب به آن دسته از پزشکانی تعلق می گیرد که خارج از سازمان کار انتفاعی نداشته و در مطب، بیمارستان، مراکز درمانی و.... خدمات پزشکی و کارشناسی ارائه نمی دهند.

اربابی با اعلان اینکه حق محرومیت از مطب به مفهوم ممنوعیت داشتن مطب نیست، تصریح کرد: حق محرومیت از مطب به هیچ عنوان به مفهوم ممنوعیت داشتن مطب و یا ارائه خدمات پزشکی در خارج از سازمان نیست بلکه به آن معناست که پزشکانی که خارج سازمان فعالیت انتفاعی ندارند می توانند از حق محرومیت از مطب بهره مند شوند..
1402/07/02
19:57:16
0.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده