اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت،

اعلام حکم بدوی نیلوفرحامدی و الهه محمدی

اعلام حکم بدوی نیلوفرحامدی و الهه محمدی به گزارش آی وکیل، محکومیت نیلوفر حامدی و الهه محمدی به حبس، آخرین وضعیت پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش و ابهامات شورای نگهبان در رابطه با لایحه عفاف و حجاب از مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته را می خوانید:

اینکه کیفرخواست دادسرا در دادگاه به اثبات نرسد یعنی یک جای کار اشکال دارد


حجت الاسلام محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: این که در دادسرا کیفرخواست صادر شود و در دادگاه بدوی، مبحث به اثبات نرسد یا در دادگاه بدوی حکمی صادر شود اما در دادگاه تجدیدنظر یا دیوان عالی، مبحث به اثبات نرسد، نشان داده است که بالاخره در جایی اشکال وجود دارد.
رئیس قوه قضاییه همینطور اظهار داشت: دانشگاه بعنوان یک کانون پیشرو باید بستری برای آزاد شدن فکرها در قالب خاص خود باشد.

برخی تلاش کردند نوک پیکان قتل داریوش مهرجویی را به سمت نظام اسلامی ببرند


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با اقداماتی که «شایعه سازان در جامعه انجام می دهند، خصوصا رسانه های شایعه سازی که اقدام به ابراز مطالب کذب می کنند» اظهار داشت: در هفته های اخیر و با روی دادن برخی اتفاقات البته تلخ و ناپسند همچون قتل یکی از معروف ترین شخصیت های سینمایی کشور (داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر) عده ای از افراد و جریانات خاص سیاسی بدون این که سند و مدرک از حادثه داشته باشند در اقدامی هماهنگ و همسو با جریانات ضدمردمی تلاش کردند تا با سرعت از خون به ناحق ریخته شده فردی که معروف است، اهداف سیاسی ناپسندی برداشت کنند و نوک پیکان قتل را پیش از پیدا شدن سرنخ ها به سمت نظام اسلامی ببرند. در صورتیکه از همان ابتدای حادثه تمام عوامل قضایی و انتظامی به دنبال دستور قاطع رئیس قوه قضاییه به صورت شبانه روزی اهتمام کردند تا ابعاد و زوایای حادثه بسرعت و دقت موشکافی کنند. در نهایت بعد از ۷۲ ساعت از وقوع حادثه، عوامل اصلی شناسایی و بازداشت شدند. قوه قضاییه نسبت به افراد و برخی رسانه های شایعه ساز وارد شده است و ضمن عرضه هشدارهای لازم برای تشکیل پرونده برای بعضی از آنها اقدام نمود.
ستایشی اظهار داشت: با مصوبه نهادهای مربوطه، اطلاع رسانی در ارتباط با این مورد برعهده قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران است و تلاش داریم با رعایت موازین شرعی، مقررات قانونی و حفظ حریم خصوصی افراد و مقتولان اطلاع رسانی به مردم صورت گیرد.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی به حبس محکوم شدند
دادگاه انقلاب اسلامی تهران نیلوفر حامدی و الهه محمدی خبرنگاران بازداشتی در ناآرامی های بعد از مرگ مهسا امینی را به «حبس» و «محرومیت از عضویت در احزاب، گروه ها، دسته جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه ها و مطبوعات» محکوم نمود.

بسیاری از پرونده های شورا و شهرداری ها را با میانجی گری میتوان برطرف کرد


حجت الاسلام و المسلمین موحدی دادستان کل کشور اظهار داشت: خیلی از پرونده های در ارتباط با شورای شهر و شهرداری ها که در دیوان عدالت اداری و دیگر بخش های قوه قضاییه مطرح رسیدگی است را میتوان با میانجی گری و صلح و سازش برطرف کرد.
دادستان کل کشور همینطور به دادستان تهران دستور داد: به صورت فوری پرونده رسیدگی به جرائم آمران، مباشران و مرتکبان جنایات رژیم صهیونیستی تشکیل گردد.
موحدی همینطور یکی از آثار خوب شناسایی متهمان (پرونده قتل مهرجویی و همسرش) در فاصله کوتاه بعد از وقوع جنایت را تأمین امنیت روانی جامعه دانست و اظهار داشت: پرونده های این چنینی که برای اذهان مردم حساسیت خاص خویش را دارد اگر با سرعت و دقت مناسب رسیدگی شود احساس امنیت را به شهروندان و جامعه تزریق می نماید.
دادستان کل کشور با تکیه بر اهمیت جایگاه اسناد رسمی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که همواره دستگاه قضایی را با سختی و گرفتاری روبرو کرده اعتبار داشتن اسناد عادی است.

اختصاص شعب رسیدگی به پرونده های نقض حقوق شهروندی در تهران


علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران از اختصاص شعب ویژه در مراجع قضایی مبحث ماده ۱۸ دستورالعمل اجرایی بند ۱۵ قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی به منظور رسیدگی به پرونده های نقض حقوق شهروندی اطلاع داد.
رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه در حوزه کشف و تعقیب جرایم، انجام تحقیقات و صدور قرارهای تأمین همچون بازداشت موقت و قرارهای منتهی به بازداشت نباید حقی از متهم تضییع شود، اظهار داشت: اقداماتی که امکان دارد باعث تحقیر متهمان و تخفیف وجه فردی و اجتماعی شخص شود مورد پذیرش قانون نیست و باید از انجام آن اجتناب شود.

اعلام جرم دادستانی تهران ضد یک رسانه


هفته های گذشته رسانه رکنا خبری در خصوص افزایش ۴ برابری قیمت داروهای سرطانی نسبت به ماه قبل منتشر نمود. خبری که با واکنش زیادی همراه شد.
بعد از انتشار این خبر دادستانی تهران مدیرمسئول پایگاه خبری رکنا را در ارتباط با مبحث فراخواند تا مستندات خویش را برای چنین گزارشی عرضه نماید.

غریب آبادی: پرونده کیفری برای سران صهیونیستی تشکیل می شود


کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که پرونده کیفری رسیدگی به جرایم سران صهیونیستی تشکیل می شود.

حضور مقامات غربی در سرزمین های اشغالی، تایید جنایات جنگی است


عباسعلی کدخدایی عضو شورای نگهبان اظهار داشت: حضور مقامات سیاسی غربی در سرزمین های اشغالی به معنای تایید جنایات جنگی است.
کدخدایی همینطور اظهار داشت: امکان تایید صلاحیت کسانی که در دوره های گذشته تایید صلاحیت نشدند و یا اعتبارنامه آنها رد شد در این دوره وجود دارد.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان همینطور در هفته گذشته با حضور در ایسنا اظهار داشت: بحث های کارشناسی در پژوهشکده با هدف آموزش و ترویج مباحث حقوق عمومی و قانون اساسی است.

آرای دیوان عدالت اداری


آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:
*اخذ هرگونه سپرده بعنوان وثیقه نقدی یا بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی توسط بانکها مغایر قانون است.
*با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری همینطور تعیین شرط معدل و نوع دانشگاه در آزمون استخدامی سازمان بازرسی کل کشور، مغایر قانون اعلام گردید.
*طبق رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، وزارت بهداشت مجاز نیست در رابطه با سنوات قابل قبول برای بازنشستگی مستخدمین دانشگاه های علوم پزشکی مقرره گذاری نماید.
*هیات عمومی دیوان عدالت اداری هم اعلام نمود که استعلام از جزئیات حساب های مودیان مالیاتی تنها در حدود اختیار شخص وزیر امور اقتصادی و دارایی می باشد.
*با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، صرفاً عدم اطلاع از مفاد رای هیات بدوی مالیاتی، از مصادیق طرح پرونده در هیات های حل اختلاف مبحث تبصره ۱ ماده ۲۱۶ قانون مالیات های مستقیم می باشد.
حجت الاسلام حکمتعلی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری هم در هفته گذشته طی نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواهان اصلاح ماده ۳۹ قانون تأمین اجتماعی شد.
رئیس دیوان عدالت اداری همینطور در نامه ای به رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، عدم توجه به دادنامه های صادره از هیات عمومی دیوان عدالت اداری را باعث هدر رفت بیت المال و تضییع حقوق افراد دانست.
رئیس دیوان عدالت اداری طی نامه ای به رئیس رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خواهان وضع قانونی جامع و یکدست در مورد سابقه مورد نیاز برای بازنشستگی پرستاران شد.

۲۲۰۶ مرد ایرانی بابت «مهریه» در زندان هستند


اسدالله جولایی رئیس هیات امناء ستاد دیه با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۲۰۶ مرد ایرانی به علت ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان هستند، اظهار داشت: قریب به اتفاق این افراد نه بابت عسرت در تسویه سکه هایی چند صد تایی که به دلیل تنگدستی در پرداخت سکه های به عدد انگشتان یک دست گرفتار آمده اند و مجموعه نظام را هم بابت هزینه های مادی ناشی از نگهداری و مراقبت از این زندانیان و هم بابت هزینه های گزاف معنوی در رابطه با آمار دربندان در کشور، متحمل خسارت های سنگین و بعضاً جبران ناپذیر کرده اند.

ابهامات شورای نگهبان در رابطه با لایحه عفاف و حجاب


هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان برخی ابهامات لایحه عفاف و حجاب را شرح داد و اظهار داشت: لایحه پشتیبانی از خانواده از راه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» که شهریورماه سال جاری برای مدت سه سال به صورت آزمایشی به تصویب مجلس رسید، در هفته های گذشته بعد از برگزاری جلسات کارشناسی مختلف با صاحب نظران، منتقدان، طراحان و نهادهای مخاطب مصوبه در پژوهشکده شورای نگهبان و بررسی تفصیلی جوانب فنی، شرعی و حقوقی مفاد آن، در دو مجمع مشورتی فقهی و حقوقی در دستور کار شورای نگهبان قرار گرفت. با عنایت به حجم مصوبه و دقت نظر اعضای شورای نگهبان، بررسی آن ۱۰ جلسه شورا را به خود اختصاص داد که در نتیجه این مصوبه، واجد ابهاماتی شناخته شد.
اسامی ابربدهکاران بانکی اعلام شود


سازمان بازرسی کل کشور در هفته گذشته با ارسال نامه ای به بانک مرکزی خواهان انتشار فصلی اطلاعات در ارتباط با تسهیلات و تعهدات کلان غیر جاری در شبکه بانکی و همینطور اعلام اسامی بدهکاران تسهیلات کلان غیرجاری به دبیرخانه هیئت مبحث ماده (۶) قانون "ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد" شد.

کیوان امام وردی از افترا افساد فی الارض تبرئه شد/ رسیدگی به افترا تجاوز با شکایت پنج شاکی خصوصی


قوه قضاییه اعلام نمود که دادستان تهران به رای صادره از جانب شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی تهران در رابطه با کیوان امام وردی اعتراض کرده است. طبق این رای امام وردی از افترا افساد فی الارض تبرئه شده و پرونده او در مورد افترا تجاوز به عنف به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شده است.

اولین سند ازدواج تک برگ صادر شد


سعادتیان معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: نخستین سند الکترونیکی ازدواج با در نظر گرفتن باگ های نرم افزاری مربوطه طراحی شده است و امروز نخستین سند ازدواج الکترونیک صادر و به یک زوج ایرانی تحویل داده شد.

ورود ۱۵میلیون پرونده به فرایند دادرسی در سال/ آغاز فعالیت «دادگاهای صلح» پس از ابلاغ قانون جدید
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه، اظهار داشت: در قانون جدید که به تصویب مجلس و تائید شورای نگهبان رسیده و بزودی ابلاغ و اجرا می شود، تاسیس جدیدی به نام «دادگاه صلح» در کنار شوراهای حل اختلاف وجود دارد.1402/08/06
14:07:07
0.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری