دادستان كل كشور:

قبح اعتیاد در جامعه موجب می شود گرایش به مواد مخدر سرعت زیادی نداشته باشد

قبح اعتیاد در جامعه موجب می شود گرایش به مواد مخدر سرعت زیادی نداشته باشد به گزارش آی وکیل، دادستان کل کشور اظهار داشت: بحمدالله زشتی اعتیاد در جامعه موجب می شود که گرایش به سمت مواد مخدر سرعت زیادی نداشته باشد.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با حجت الاسلام موحدی دادستان کل کشور دیدار و گفت و گو کرد.

دادستان کل کشور در آغاز این دیدار با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: حضرت فاطمه سلام الله علیها الگو و چراغ هدایت و راهنمای بشریت است. ایشان محور وجود هستی و منشأ همه برکات و خیرات می باشند که جان خویش را در راه دین و ولایت فدا نمودند.

موحدی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش ها و اقدامات انجام شده از طرف ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: بلیه و سختی که در مواد مخدر وجود دارد یک رنج و مصیبتی مضاعف است که علاوه بر فرد، خانواده او و سپس کل جامعه را گرفتار می کند.

وی اظهار داشت: نخستین ضربه ای که بخاطر مصرف مواد مخدر کشور را گرفتار خسران می کند از دست دادن جوانانی است که هر کدام می توانند آینده ای روشن و درخشان داشته باشند. لطمه های بعدی متوجه خانواده فرد و جامعه است که هر کدام به نحوی از این اعتیاد و مصرف مواد مخدر گرفتار ضربه و لطمه می شوند.

دادستان کل کشور با گرامیداشت یاد شهدای مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: از دیگر لطمه های این بلای خانمان سوز از دست دادن عزیزانی است که جان خودرا در این راه فدا کرده و برمبنای گزارشات مختلف، جمهوری اسلامی ایران امروز با تقدیم بیش از ۴ هزار شهید در این راه مقدس پرچمدار مبارزه با مواد مخدر در جهان است.

وی افزود: امنیت امروز جامعه مرهون تلاش ها و فداکاری های شهدا است و شهدای مبارزه با مواد مخدر نیز نه فقط در راه دفاع از هموطنان خود، بلکه برای نجات بشریت از شر معضل جهانی مواد مخدر نیز جهاد کردند.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله پیشگیری و اهمیت آن اشاره کرده و اظهار داشت: پیش گیری از اعتیاد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تمرکز بر برنامه های پیشگیری و آموزش عمومی همچون اهداف ستاد مبارزه با مواد مخدر است که باید بر روی این هدف تمرکز بیشتری وجود داشته باشد.

موحدی با اعلان اینکه بهترین اقدام در امر مبارزه با مواد مخدر فرهنگ سازی و اقدامات پیشگیرانه است اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر باید با برنامه های فرهنگی و آموزشی لطمه های این بلای خانمان سوز را برای جامعه تبیین کرده و با ارتقاء آگاهی های عمومی ضمن جلوگیری از گسترش اعتیاد در بازاجتماعی کردن افراد وابسته به مواد مخدر نقش موثرتری داشته باشد.

دادستان کل کشور در ادامه با بیان نمونه هایی از پرونده های مواد مخدر رسیدگی شده اظهار داشت: مسئله قابل توجه درباب مواد مخدر این است که افرادی که به سمت مواد مخدر گرایش داشته و یا مرتکب جرم قاچاق می شوند اغلب از تحصیلات عالیه برخوردار نیستند. در بازدیدهای حضوری در زندانها این امر کاملا مشهود است. پس سطح تحصیل و سواد نقش مستقیمی در میزان بروز جرائم و تخلفات دارد.

وی میزان گرایشات اعتقادی را یکی دیگر از مولفه های اعتیاد عنوان نمود و اظهار داشت: هرچه سطح اعتقادات دینی و مذهبی افراد بیشتر باشد احتمال سوق یافتن به سمت مواد مخدر هم کمتر است. پس والدین و خانواده هایی که تقید بیشتری به مبانی دینی و ارزش های اسلامی دارند فرزندانی سالم تر و آگاه تر داشته و به این بلای خانمان سوز مبتلا نمی گردند.

موحدی اضافه کرد: بحمدالله زشتی و قبح اعتیاد در جامعه موجب می گردد که گرایش به سمت مواد مخدر سرعت زیادی نداشته باشد.

دادستان کل کشور اظهار داشت: پیش از انجام اقدامات پیشگیری، لازم است پیش بینی ها در عرصه مبارزه با مواد مخدر انجام شود؛ در حقیقت پیش بینی شود که چه افرادی احتمال درگیری با این بلای خانمان سوز را دارند تا با اقدامات اصولی از درگیری آنها با مواد مخدر جلوگیری شده و پیشگیری باید با آگاه سازی از مقطع دبستان شروع شود.

در ادامه این دیدار سردار مومنی ضمن قدردانی ویژه از حمایت های دادستانی کل کشور در امر مبارزه با مواد مخدر به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده پرداخت.

وی اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در چهار محور مبارزه، پیش گیری از اعتیاد و اقدامات فرهنگی، درمان و توانمندسازی درحال فعالیت و اقدام است.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجرای طرح یاریگران زندگی اظهار داشت: اجرای طرح یاریگران زندگی با همکاری و هماهنگی بین بخشی وزارتخانه ارشاد، آموزش و پرورش، رسانه ها و دانشگاه ها در مبارزه و پیش گیری از مواد مخدر بوسیله آگاهی بخشی در جامعه موثر بوده است.

در این جلسه عباسی مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات و رییس دفتر دادستان کل، جمادی معاون مبارزه با قاچاق دادستانی کل، نوری معاون اقتصادی دادستانی کل و نیز معاونین ستاد مبارزه با مواد مخدر حضور داشتند.منبع:

1402/09/26
15:51:20
0.0 / 5
218
تگهای خبر: پرونده , تخلف , جامعه , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکلا

وکیل
وکالت قانونی

وکالت

مدافع

آگهی قانونی وکیل

وکیل دادگستری