اعدام روح الله زم در هفته ای كه گذشت

اعدام روح الله زم در هفته ای كه گذشت به گزارش آی وکیل در سومین هفته از آذرماه خبرهای مختلفی در حوزه حقوق و قضا منتشر گردید که مهم ترین آنها اجرای حکم اعدام روح الله زم بود.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، این خبر مروری بر پربازدیدترین خبرهای حقوقی و قضایی سومین هفته آذرماه است.

پربازدیدترین خبر این هفته سرویس حقوقی و قضایی ایسنا، خبر اجرای حکم اعدام روح الله زم بود

حکم اعدام روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز اجرا شد.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز شنبه اعلام نمود: «سحرگاه امروز ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹ حکم اعدام «روح الله زم» مؤسس و گرداننده رسانه معاند آمدنیوز اجرا و به دار مجازات آویخته شد».

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه سه شنبه ۱۸ آذرماه در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه که آیا حکم اعدام روح الله زم در دیوان عالی کشور تأیید شده است؟ اظهار داشت: بله. در حدود بیشتر از یک ماه قبل، دیوان عالی کشور به این پرونده رسیدگی کرده و حکم صادره از دادگاه انقلاب در اینباره به تأیید دیوان عالی کشور رسیده است.

بر اساس گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه برای روح الله زم شش جلسه دادگاه به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار گردید. اولین نشست دادگاه زم، روز ۲۱ بهمن ۹۸ و ششمین و آخرین جلسه آن ۲۰ خرداد ۹۹ بود.

دومین خبر پربازدید این هفته هم در ارتباط با اطلاعیه دادستان تهران در مورد اعدام زم بود.

دادستانی تهران: مبادله «زم» با کشورهای خارجی مطرح نبوده استروابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره واکنش ها به اعدام روح الله زم-مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز- اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، در این اطلاعیه آمده است: در بیشتر از یک سال سیر رسیدگی به این پرونده، تحقیقات کاملی از متهم اصلی توسط دادسرا و ضابطین و در مورد کلیه موارد اتهامی صورت گرفته و اقاریر آقای زم درمورد اقدامات مجرمانه خود و اظهاراتش درمورد دیگران معادل صدها ساعت و چندهزار صفحه بازجویی بوده است که تابحال بخش در ارتباط با اقدامات مجرمانه خود وی مورد رسیدگی نهایی قرار گرفته، لکن اظهارات و ادعاهای وی در مورد دیگران، در حال رسیدگی است.

تاکنون پرونده بعضی از مرتبطین زم در داخل کشور هم با کیفرخواست به دادگاه ارسال گردیده و پرونده برخی دیگر از متهمین در دادسرا مفتوح است. علاوه بر ملاقات های فوق، به منظور تبیین ابعاد جرایم ارتکابی نیما زم برای پدر محترم وی، جلسه ای با حضور نمایندگان وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و قاضی پرونده تشکیل گردیده است بنابراین طرح مباحث حاشیه ای از قبیل مبادله زم (به عنوان یک شهروند ایرانی) با کشورهای خارجی هم هیچ گاه مطرح نبوده و لازم است از هرگونه گمانه زنی و اظهارنظرهای غیردقیق و غیرواقع در این خصوص پرهیز گردد.

خبر پربازدید بعدی واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات پمپئو بود.سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی (اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها) واکنش نشان داد.

عباسعلی کدخدایی در توییتر نوشت: " " Secpompeo در انتخابات اخیر شکست خورده و مردم آمریکا به او و دولتش رای نداده اند با دخالت در امور داخلی ایران از قانون مجلس با رویکرد جدید هسته ای انتقاد کرده است! صرف نظر از صحت قانون مزبور، باید گفت ایران همانند کشورهای منطقه نیست که تابع خواست نامشروع رژیم آمریکا باشد!"

این خبرها هم جز خبرهای مهم حقوقی و قضایی این هفته بودند.

باید روش های نوین رسیدگی به پرونده های جنایی و... را بررسی کنیمرئیس قوه قضاییه با تکیه بر ایده پردازی و تدوین نظام مسائل برای رسیدن به راهکارهای جدید در حل مسائل قضایی، اظهار داشت: باید بررسی نماییم که با چه روش های نوینی می توان به پرونده های جنایی و دعاوی خانواده، دعاوی مالی و مباحث در ارتباط با اسناد و املاک رسیدگی کرد که هم به مبانی قرآنی و فقهی نزدیک بوده و هم کارآمدتر باشد.

سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورایعالی قوه قضاییه با تجلیل از شخصیت علمی و انقلابی مرحوم آیت الله یزدی در همراهی با امام و رهبری عنوان کرد: آیت الله یزدی در دوره ۱۰ ساله مدیریت دستگاه قضا، مخلصانه و دلسوزانه گام های ماندگاری برداشتند که قدردان زحمات ایشان هستیم.

رئیسی: کمیته مشترک مجلس و قوه قضائیه برای اصلاح قوانین و بسترهای فسادزا تشکیل شود

همچنین رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای معافیت اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه از پرداخت هزینه آب، برق و گاز تاکید کرد: خیلی از مشکلات اقتصادی کشور با اجرای انقلابی رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی که در جلسه اخیر سران قوا مطرح نمودند، برطرف می شود.

سید ابراهیم رئیسی عصر روز (یکشنبه) در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تقدیر از نگاه مردمی و دغدغه مند نمایندگان ملت برای رفع مشکلات اقتصادی کشور، بر تقویت تعامل و همفکری قوه مقننه با قوه قضاییه در جهت گره گشایی از زندگی مردم تاکید کرد.

اشکالات مصوبه تمدید اجاره ها به ستاد مقابله با کرونا اعلام شدمعاون قضایی رئیس کل محاکم تهران در اجرای احکام ضمن اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره تمدید اجاره ها، اظهار داشت: این مصوبه در اجرا با اشکالاتی روبرو شده است که این اشکالات توسط مسؤلان قضایی به ستاد ملی مقابله با کرونا برای تنظیم یک بخشنامه صحیح تر اعلام شده است.

حجت الاسلام امیررضا دهقانی نیا، در گفتگو با ایسنا در ارتباط با مصوبه تمدید قراردهای اجاره مسکن در دوران شیوع ویروس کرونا با اشاره به اینکه این مصوبه، مصوبه ی ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم قانون است و محاکم و شورای حل اختلاف مکلف به اجرای آن هستند اظهار داشت: این مصوبه در اجرا با اشکالاتی روبرو شده است که این اشکالات توسط مسؤلان قضایی به ستاد ملی مقابله با کرونا برای تنظیم یک بخشنامه صحیح تر اعلام شده است تا در جهت حفظ حقوق هردوطرف (موجر و مستاجر) مصوبه ی صحیح تری تنظیم شود.

جلسه ۳ ساعته هیات نظارت بر حقوق شهروندی مازندران جهت بررسی مبحث بازجو و سربازبا دستور رئیس کل دادگستری مازندران کمیته ویژه هیات نظارت بر حقوق شهروندی استان، مامور رسیدگی و بررسی موضوعات مطرح شده در مورد سرباز و بازجو مازندرانی شد.

مرکز رسانه قوه قضاییه ضمن اعلام این خبر، افزوده است: هیات مذکور عصر روز دوشنبه با حضور رئیس کل دادگستری و مسئول بازرسی نیروی انتظامی استان با تشکیل جلسه سه ساعته بعد از استماع شکایت سرباز وظیفه که به اتفاق پدرش در جلسه حاضر شده بود و بررسی اوضاع و احوال به اظهارات مطلعین و استماع توضیحات قاضی با عذرخواهی بازجو و دلجویی مقامات قضایی از سرباز وظیفه نهایتا نامبرده از شکایت خویش صرفنظر و اعلام گذشت نموده است و مراتب توسط هیات نظارت بر حقوق شهروندی و مقامات ذی ربط صورتجلسه شد.

به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، رفتار ناپسند یکی از بازجو های دادسرای بابل با سرباز یگان حفاظت دادگستری، خبرساز شده و واکنش های زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است.

رهایی یک متهم به قتل از قصاص نفسشورای حل اختلاف استان تهران از آزادی متهم یک پرونده اسیدپاشی منجر به قتل اطلاع داد.

روابط عمومی و اطلاع رسانی شورای حل اختلاف استان تهران اعلام نمود: بنا به گزارش معاون ارجاعی در امور زنان شورای حل اختلاف تهران، مددجو خانم "س. ع" به افترا ایراد آسیب بدنی و اسیدپاشی (قتل) از تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ به ندامتگاه زنان استان تهران معرفی گردیده و در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۹ حکم قصاص نفس مشارالیها از جانب شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران صادر می گردد. حسب گواهی حصر وراثت، ورثه مقتوله، شوهر، فرزندان و مادر او معرفی می گردند که از آن زمان تا امروز با برگزاری جلسات مختلف صلح و سازش توسط شعبه ۳۰۴۷ شورای حل اختلاف مستقر در زندان زنان و پیگیری های حضوری و تلفنی تلاش در مصالحه و گذشت اولیاء دم از حق قصاص شان صورت گرفت.

نسخه جدید سامانه ملی آرای قضایی راه اندازی شدنسخه جدید سامانه ملی آرای قضایی در جهت شفافیت و انتشار حداکثری آرا قضایی، توسط پژوهشگاه قوه قضاییه راه اندازی و رونمایی گردید.

سامانه ملی آرای قضایی، یکی از سامانه های پژوهشگاه است که در هفته قوه قضاییه سال جاری رونمایی گردید. نسخه ی جدید سامانه این سامانه که دارای قابلیت های بیشتری نسبت به سامانه ی قبلی است در بستر اینترنت به نشانی http: //ara.jri.ac.ir/ در دسترس مردم و جامعه ی حقوقی کشور قرار دارد.

شناسایی و دستگیری چندین باند اختلال در نظام ارزی کشورسخنگوی قوه قضاییه از شناسایی و دستگیری چندین باند اختلال در نظام ارزی کشور با اقدامات دستگاه قضایی اطلاع داد.

غلامحسین اسماعیلی در گفتگوی تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اظهار نمود: چندین باند اختلال در نظام ارزی کشور با اقدامات دستگاه قضایی شناسایی و دستگیر شدند.
سخنگوی قوه قضاییه با اعلان اینکه بزرگترین باند در استان خراسان رضوی شناسایی شد که ۱۹ متهم دستگیر شدند، اضافه کرد: این باند با صدور کارت های بازرگانی به نام اشخاص ضعیف و بی بضاعت و با تبانی عوامل گمرک رفع تعهد ارزی خلاف واقع انجام می دادند.

محکومیت نعمت احمدی در دادگاه جرایم سیاسیرای شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران- ویژه رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی- درباره نعمت احمدی وکیل دادگستری صادر شد.

این وکیل دادگستری در اینباره اظهار داشت: به دنبال مصاحبه با روزنامه آرمان، با شکایت سازمان بازرسی کل کشور به افترا نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی ضد اینجانب بعنوان متهم جرم سیاسی کیفرخواست و خبرنگار و مدیر مسئول بعنوان افترا مطبوعاتی کیفرخواست صادر شد. این پرونده در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران با حضور هیات منصفه سیاسی برگزار و با مجرم شناختن اینجانب توسط هیات منصفه با استحقاق تخفیف، دادگاه من را مجرم تشخیص داد و به شش ماه حبس محکوم نمود اما به لحاظ انگیزه ذهنی مرتکبین در حین ارتکاب جرم و شیوه ارتکاب آن برابر بند الف و تبصره ماده ۳۵ قانون مطبوعات هریک از متهمان را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جزای نقدی به جای شش ماه حبس تعزیری محکوم نمود و خبرنگار روزنامه از افترا انتسابی تبرئه شد.

امکان ثبت درخواست اعاده دادرسی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از آغاز دی ماهرئیس دیوان عالی کشور اظهار داشت: از آغاز دیماه سال جاری، شهروندان می توانند درخواست اعاده دادرسی را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسانند.

با دستور حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور و با هدف تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی، درخواست اعاده دادرسی در دفاتر خدمات قضایی قابل ثبت خواهد بود.

گزارش رئیس سازمان بازرسی از علل آبگرفتگی در استان خوزستانرئیس سازمان بازرسی کل کشور عمده ترین علل آبگرفتگی های خوزستان را فقدان شبکه جمع آوری آب های سطحی در استان و همینطور عدم اجرای طرح شبکه فاصلاب اهواز دانست که با وجود دریافت وام از بانک جهانی و تخصیص بودجه، از سال ۸۵ تابحال تنها ۴۰ درصد پیشرفت داشته است که البته با عوامل آن برخورد کیفری هم شده است.

به گزارش آی وکیل به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام درویشیان که هفته گذشته بعنوان نماینده ویژه رئیس قوه قضائیه جهت بررسی مبحث آب گرفتگی های اخیر، به استان خوزستان سفر کرده بود، در جلسه شورایعالی قضایی به عرضه گزارشی از این سفر پرداخته و اظهار داشت: پیرو دستور رئیس قوه قضاییه طی سفری ۴ روزه به استان خوزستان به بررسی مبحث آب گرفتگی های اخیر استان خوزستان پرداختیم و علاوه بر بازدید میدانی از مناطق مختلف صدمه دیده، از ۲۵ نفر از مسؤلان استانی و ملی در این حوزه دریافت توضیح صورت گرفت.
1399/09/28
14:29:29
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده