سرنوشت داوطلبان چهل و هشتمین آزمون دستیاری تخصصی پزشكی چه می شود؟

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری به گزارش آی وکیل بعد از اعتراضات مکرر داوطلبان چهل و هشتمین آزمون دستیاری تخصصی پزشکی به زمان برگزاری آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته ها و به نتیجه نرسیدن این اعتراضات، داوطلبان این آزمون با ارسال شکایتی به دیوان عالی عدالت اداری خواهان ورود این دیوان برای رسیدگی به اعتراضات شان در خصوص تخلفات معاونت آموزشی و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت شدند.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا؛ در پی بی توجهی مسؤلان وزارت بهداشت به اعتراضات داوطلبان چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری در مورد زمان برگزاری آزمون و همینطور تغییر زودتر از موعد و ناگهانی منابع برخی رشته ها و بی نتیجه ماندن تلاشهای این داوطلبان برای متقاعد کردن مسؤلان، داوطلبان دست به دامان مسؤلان رده نخست کشوری و قانون گذار شدند و علاوه بر ارسال نامه ای به رئیس قوه قضاییه و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، مطالبات خویش را از راه دیوان عدالت اداری هم پیگیری کردند.
در بخشی از نامه داوطلبان به دیوان عالی عدالت اداری تاکید گردیده است که " عدم رعایت فاصله قانونی و منطقی بین زمان برگزاری آزمون قبلی و فعلی: طبق ماده ۱۲ مقررات و آئین نامه های آموزش دستیار تخصصی، آزمون دستیاری تخصصی پزشکی باید با روندی مشابه کنکور سراسری فقط یک مرتبه در سال در بهمن و یا اسفند برگزار گردد. با عنایت به شرایط بیماری کرونا و تعویق های مکرر آزمون دوره قبل، این آزمون که قرار بود در اسفند ۹۸ برگزار گردد.
در نهایت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در تاریخ ۱۶ مرداد برگزار و نتایج آزمون هم در مهر ماه اعلام گردید. این در شرایطی است که فاصله زمانی برگزاری آزمون دوره ۴۶ با آزمون دوره ۴۷، حدود ۱۷ ماه بوده است. اما با عنایت به تاریخ فعلی آزمون دوره ۴۸، مدت زمان بین تاریخ اعلام نتایج آزمون قبلی و تاریخ برگزاری آزمون فعلی کمتر از ۵ ماه است."


عدم رعایت فاصله قانونی زمان برگزاری آزمون
در ادامه این نامه آمده است: "تاکید قانون گذار بر برگزاری آزمون یک نوبت در سال در بهمن یا اسفند ماه، دو وجه اساسی دارد، اول مشخص نمودن تاریخ برگزاری آزمون ها و اعلام منابع حداقل از ۹ ماه قبل و دوم حفظ فاصله منطقی بین مدت زمان برگزاری آزمون ها. برگزاری آزمون دوره ۴۷ با ۵ ماه تاخیر در مرداد ۹۹ به علت مصوبه ستاد کرونا و برگزاری آزمون دوره ۴۸ در زمان مقرر اسفند ماه واضحا نافی مقرره رعایت مدت زمان منطقی بین برگزاری دو آزمون است و این به دور از عدالت آموزشی و انصاف هست.
اینکه آزمون دوره ۴۷ با مصوبه ستاد کرونا، با تعویق ۶ ماهه برگزار شده است دلیلی بر این نیست تا آزمون دوره ۴۸ بدون رعایت فاصله مناسب بین دو آزمون برگزار گردد. این حق قانونی، منطقی و عقلانی شرکت کنندگان در آزمون است که زمان کافی و مناسب جهت آمادگی جهت شرکت در آزمون را داشته باشند.
آیین نامه اجرایی نشست ۶۶ شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، منابع اعلام شده ۹ ماه پس از ابلاغ مرجع آزمون شناخته خواهند شد. جدول زمان بندی آزمون های وزارت بهداشت در سال ۹۹ اعلام گردید و تاریخ ۷ اسفند ۹۹ بعنوان تاریخ برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ تعیین شد. اما به شکل بی سابقه ای منابع آزمون، چندین ماه بعد از تعیین تاریخ آزمون (اردیبهشت ۹۹ )و در تاریخ ۳۰ شهریور جاری اعلام گردید. در واقع مدت زمان بین اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون تنها ۵ ماه است.
بنابراین می توان نتیجه گرفت که فاصله ۹ ماه بین اعلام منابع و زمان برگزاری آزمون، موضوعی قانونی و پذیرفته شده در سطح تصمیم گیران است و صد البته منطقی هم هست، چون که داوطلبین باید فرصت کافی و مناسب را جهت مطالعه منابع اعلامی داشته باشند. چگونه است که وزارت بهداشت، در مدت ۵ ماه از زمان اعلام منابع در صدد برگزاری آزمون است؟"


تخلف درنحوه اعلام منابع
در بخشی از نامه داوطلبان آزمون چهل و هشتم آمده است: "تغییر رفرنس درس جراحی برای آزمون دوره ۴۸ با عنایت به مستندات عرضه شده و تغییر رفرنس درس زنان برای آزمون دوره ۴۸ با عنایت به مستندات، مغایر قانون مصوب می باشد و در صورتیکه رفرنس های اعلام شده برای آزمون دوره ۴۸، حتی با رعایت زمانبندی قانونی اعلام می شود، همچنان با قوانین و مصوبات پیشین مغایرت داشت."


دلایل درخواست دستور موقت
داوطلبان این آزمون در نامه خود تاکید دارند که با عنایت به علل فوق، مستندات فوق، تقاضای صدور دستور موقت در خصوص لغو برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ در تاریخ ۷ اسفند سال ۹۹ شدند که بعضی از علل درخواست به شرح ذیل است:
۱. لزوم مبحث که با آینده شغلی هزاران پزشک مرتبط می باشد.
۲. تخلفات و تناقضات مختلف رخداده که سبب وارد شدن فشار مضاعفی بر پزشکان عمومی جوان که در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز مراقبتی و مراکز بهداشتی شهرها و روستاهای دور و نزدیک در خط مقدم مبارزه با همه گیری بیماری کروناویروس هستند، شده است.
۳. قرار داشتن در اوج انتشار کرونا ویروس طی چندین ماه گذشته و افزایش تصاعدی نرخ بیماران که گذشته از افزایش حجم کاری پزشکان، صدمات روحی-روانی گسترده ای هم به این افراد وارد نموده و فرصت مطالعه برای آزمون هم برای این گروه بسیار کمتر شده است.
۴. علیرغم مراجعات مکرر و مکاتبات مختلف به ارکان بالا دستی وزارت متبوع و تمایل موکلین در خصوص حل مسالمت آمیز مشکل، متاسفانه توفیقی تابحال حاصل نشده است است.
۵. چنانچه آزمون در تاریخ ۷ اسفند سالجاری برگزار شود، دیگر رسیدگی به ماهیت اعتراض بی فایده و مبحث خواسته، سالبه به انتفاع مبحث خواهد شد. چون که معاونت آموزشی وزارت بهداشت مبادرت به برگزاری آزمون نموده و دیگر موضوعی برای رسیدگی وجود نخواهد نداشت.
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، داوطلبان آزمون دستیاری همینطور با تشکیل کمپینی با عنوان " تعویق آزمون دستیاری" با بیشتر از ۶ هزار امضا خواهان تعویق چهل و هشتمین آزمون دستیاری شدند.
ارسال نامه به رئیس قوه قضاییه کشور از دیگر اقدامات داوطلبان آزمون دستیاری است که در این نامه خواهان ورود آیت الله رییسی به تخلفات برگزاری این آزمون شدند.
در نامه داوطلبان به رئیس قوه قضاییه آمده است:
" معاونت آموزشی وزارت بهداشت که بعنوان متصدی برگزاری آزمون های علمی و تخصصی دوره های پزشکی می باشد، در مورد برگزاری آزمون دوره 48 دستیاری تخصصی ضمن ارتکاب تخلفات قانونی از مصوبات و آئین نامه های جاری و بدون لحاظ شرایط ویژه و اضطراری بیماری کرونا و فشارهای شبانه روزی وارده به جامعه پزشکان، مبادرت به اعلام تاریخ آزمون به فاصله حدود 5 ماه به جای 9 ماه مصوبه قانونی از زمان اعلام رسمی منابع آزمون و هم فاصله زمانی کمتر از یک سال از آزمون قبلی نموده است که این مهم مورد اعتراض قانونی جامعه پزشکی در مراجع ذی صلاح از قبیل دیوان عدالت اداری قرار گرفته است. البته در کنار این تخلفات اصلی، تخلفات مختلف دیگری از آیین نامه ها و چارچوب قانونی در انتخاب و اعلام بعضی رفرنس ها هم صورت گرفته که همگی نشان از قانون گریزی حاکم بر معاونت آموزشی دارد.
بنابراین وزارتخانه طی مصاحبه های مختلف رسانه ای که سوابق آن هم موجود است، اعلام نموده که دیوان عدالت اداری در این خصوص رای به نفع پزشکان صادر نمی کند و این گونه اظهارات منجر به وهن نظام قضایی و نقض عدالت و تضییع حق این قشر زحمت کش خواهد بود. ازاین رو تقاضامندیم در رسیدگی به این موضوع، امر به اقدام فرمایید".
به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا؛ اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری به تاریخ برگزاری این آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته ها در حالی وارد دومین ماه می شود که معاونت آموزشی وزارت بهداشت هیچ توضیحی در مورد این تصمیم خلق الساعه و اعتراضات منطقی داوطلبان عرضه نمی کند و این وزارت خانه صرفاً به انتشار یک اطلاعیه مختصر بسنده کرده است.
با وجودی که پیگیری های ایسنا برای انتشار نظر و دیدگاه مسؤلان معاونت آموزشی تابحال بی نتیجه مانده، این خبرگزاری آماده انعکاس نظرات و پاسخ های مسؤلان امر است؛ اما به نظر می آید مسؤلان سیاست سکوت را بر شفاف سازی و روشنگری اعتراضات و مطالبات دانشجویی ترجیح می دهند.

منبع:

1399/11/05
13:47:40
0.0 / 5
273
تگهای خبر: تخصص , تخلف , جامعه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده