نقض محكومیت حسام الدین آشنا در دیوان عالی كشور

نقض محكومیت حسام الدین آشنا در دیوان عالی كشور به گزارش آی وکیل حسام الدین آشنا از نقض حکم محکومیت خود در دیوان عالی کشور اطلاع داد. جلسه دادگاه آشنا یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ بعنوان متهم جرم سیاسی بابت دو مورد افترا نشر اکاذیب با شکایت معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و همینطور شکایت سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه، در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شده بود.به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، حسام الدین آشنا در توییتر نوشت:

شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور محکومیت حسام الدین آشنا در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران را نقض کرد. «در وصف فعلی رأی فرجام خواسته از قابلیت ابرام برخوردار نیست. زیرا:

تحقق یک جرم سیاسی متوقف بر آن است که عناصر تشکیل دهنده آن جرم محقق شده باشد سپس با عنایت به انگیزه مرتکب در دسته جرایم سیاسی قرار گیرد. در حالیکه در پرونده حاضر چنین نیست.

زیرا اولاً: کمترین مصداق رکن مادی بزه نشر اکاذیب) شامل کامپیوتری وغیر کامپیوتر ای(آن است که مطلب انتشار یافته از خصوصیت یک گزاره خبری برخوردار بوده و کذب بودن آن به اثبات رسیده باشد و فرضیه تحلیلی عرضه شده در توئیت های مذکور از چنین خصوصیت برخوردار نیست.

ثانیا: تحقق رکن روانی بزه مذکور هم علاوه بر اراده آگاهانه مرتکب در انتشار مطلب مستلزم احراز قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی و یا مقامات رسمی بعنوان سوء نیت خاص است که مندرجات پرونده محاکماتی و توجه به مدافعات انجام شده چنین چیزی را اثبات نمی کند.

و در رأی فرجام خواسته هم هیچگونه استدلالی در تحقق این رکن از بزه ملاحظه نمی گردد. بنا به مراتب مذکور و مستنداً به بند 4 قسمت ب ماده 469 قانون آیین دادرسی کیفری رأی فرجام خواسته نقض و رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض دادگاه محترم صادر کننده رأی منقوض محول می گردد.

منبع:

1400/01/02
13:46:25
0.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده