نمایندگان در نامه ای به جنتی:

ایرادات مجمع به طرح اصلاح قانون انتخابات فاقد اعتبار حقوقی است

ایرادات مجمع به طرح اصلاح قانون انتخابات فاقد اعتبار حقوقی است آی وکیل: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به دبیر شورای نگهبان نوشتند که نمایندگان مجلس نظر شورای نگهبان را در تأیید مصوبه مجلس شورای اسلامی فصل الخطاب دانسته و ایرادات هیئت عالی نظارت مجمع را درباب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری فاقد اعتبار حقوقی برای توقف مصوبه مجلس شورای اسلامی است.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، ۱۷۱ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این نامه خواهان ارجاع قانون مصوب مجلس درباب اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری که به تأیید شورای نگهبان رسیده، جهت ابلاغ به مجلس شورای اسلامی شدند.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:
«حضرت آیت الله جنتی
دبیر محترم شورای نگهبان
سلام علیکم؛
با احترام و با تبریک ایام ماه پربرکت رمضان، به عرض می رساند مجلس شورای اسلامی طی چهار ماه گذشته با همکاری برخی اعضای شورای نگهبان و پس از برگزاری جلسات گوناگون کارشناسی و با هدف ساماندهی ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و اجرای سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در نهایت طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را به تصویب رساند.
خوشبختانه مصوبه مجلس شورای اسلامی با یک رفت و برگشت با رأی قاطع فقها و حقوقدانان شورای نگهبان به تأیید آن شورا رسید، اما بعد از چند روز از زمان تأیید مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان، هیئت عالی نظارت مجمع با بیان سه ایراد تلاش نمود مانع نهایی شدن قانون مصوبه مجلس شود.
برخی از اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس بمنظور تامین نظر هیئت عالی نظارت مجمع جلسه ای سه ساعته با نماینده این هیئت و برخی از اعضای شورای نگهبان بصورت مشترک برگزار و در آن جلسه اصلاحات مورد نظر هیئت عالی نظارت مورد تفاهم قرار گرفت و همین اصلاحات در جلسه روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۰/۱/۲۴ در صحن علنی مجلس به تصویب رسید تا مجلس شورای اسلامی فراتر از برداشت قانونی خود همکاری کامل با نهادهای وابسته به نظام را به منصه ظهور رسانده باشد.
اما با کمال تعجب و با آنکه قریب به اتفاق اعضای شورای نگهبان همانند اکثریت قاطع نمایندگان مجلس بر ضرورت نهایی شدن این قانون تاکید دارند، متأسفانه هیئت مذکور پس از چند روز با تشکیل جلسه ای مجازی بر نظرات گذشته خود در خصوص مغایرت مصوبه مجلس با سیاست های کلی اصرار ورزید تا این دفعه ثابت کند نظارت این هیئت بیش از آنکه بر اجرای سیاست های معطل مانده انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) باشد بر ادامه تعطیلی آن سیاست ها استوار است.
حضرت آیة الله جنتی! شورای نگهبان مسئول نظارت بر انتخابات است و مسئول تأیید صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری هم خود شورای نگهبان است. مخاطب اصلی سیاست های کلی انتخابات نیز خود شورای نگهبان است. مطابق بند (۴) سیاست های کلی قانونگذاری که در سال ۱۳۹۸ توسط مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) ابلاغ گردیده است و بصورت طبیعی مقررات سابق بر آنرا نسخ نموده است، هیئت عالی نظارت مجمع به تنهایی و بدون همکاری و تامین نظر شورای نگهبان نمی تواند با تشخیص خود سبب توقف روند قانونگذاری شود.
حالا که شورای نگهبان بعنوان مخاطب اصلی سیاست های کلی انتخابات با نظر مثبت و قاطع خود مصوبه مجلس را برای ساماندهی ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تأیید نموده است و مطابق اطلاع، بیش از دوسوم اعضای محترم شورای نگهبان به لحاظ کارشناسی نظر هیئت عالی نظارت مجمع که درباب وظایف اختصاصی شورای نگهبان ابراز شده است را مغایر نظرات اعلامی شورای نگهبان می شناسند و تأخیر در ابلاغ اصلاحیه قانون انتخابات را مضر به حال کشور می دانند.
پس نمایندگان امضاکننده این نامه ضمن اذعان به شأن والای شورای نگهبان در نظام حقوقی و قانونگذاری کشور و ضمن احترام به همه نهادهای قانونی، نظر شورای نگهبان را در تأیید مصوبه مجلس شورای اسلامی فصل الخطاب دانسته و ایرادات هیئت عالی نظارت مجمع را در این خصوص فاقد اعتبار حقوقی برای توقف مصوبه مجلس شورای اسلامی اعلام می نماییم و از جنابعالی تقاضا داریم قانون مصوب مجلس که به تأیید آن شورا رسیده را جهت ابلاغ به مجلس شورای اسلامی ارجاع فرمایند.»
منبع:

1400/02/01
21:49:15
0.0 / 5
89
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

استخدام وکیل

استخدام وکیل

استخدام وکیل

استخدام وکیل

استخدام وکیل

استخدام وکیل

استخدام وکیل