دادستان كل كشور:

دستورالعمل همکاری با ضابطین درحال تهیه است

دستورالعمل همکاری با ضابطین درحال تهیه است به گزارش آی وکیل دادستان کل کشور اظهار داشت: دستورالعمل همکاری با ضابطین درحال تهیه است و بزودی برای رئیس قوه قضاییه ارسال خواهد شد.به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین منتظری، امروز و در بخش پایانی بیستمین همایش دادستان های عمومی و انقلاب، نظامی و ویژه روحانیت سراسر کشور و در جمع بندی مباحت مطروحه، اظهار نمود: کار قضایی و کار قضاوت یک کار سخت و بسیار اهمیت دارد و هرکس پا به عرصه قضاوت می گذرد باید مسئولیت بپذیرد و خویش را مهیای سختی ها و تکالیف دشوار کند.

وی اضافه کرد: حالا کار بگونه ای است که دادیار یا بازجو یا معاون دادستان یا خود دادستان با مشکلات عدیده کاری مواجهند و بطور قطع باید خویش را مهیا و مجهز به این کار خطیر کنند.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین صفاتی که یک قاضی باید داشته باشد عادل بودن و داشتن روحیه اجرای عدالت است، خاطرنشان کرد: داشتن روحیه عدالت و عادل بودن انسان را در قضاوت کمک می نماید تا بتواند حق و باطل را تشخیص داده و عدالت را اجرا نماید.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از مسائل مهم برای یک قاضی داشتن استقلال است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد. روسای کل دادگستری ها و دادستان های سراسر کشور باید مقوله استقلال قاضی را به صورت جدی مدنظر اقدامات خود داشته باشند، چون یکی از بزرگترین مسئولیت ها که قاضی باید به آن توجه داشته باشد همین مساله استقلال قاضی است.

منتظری تصریح کرد: قاضی در مقام تشخیص و صدور حکم فقط باید خدای متعال را بالای سر خود و قانون را در مقابل خود ببیند. البته مبحث استقلال هیچ منافاتی با تلاش انسان برای رسیدن به حقیقت و مشورت پذیری ندارد، قاضی در مشورت کردن و نظرخواهی و دیدن عقبه پرونده می تواند از نظرات دیگران بهره جوید؛ اما در مقام قضاوت باید کاملا مستقل باشد.

دادستان کل کشور به مبحث نحوه ارتباط قضات با ضابطین اشاره نمود و اضافه کرد: لازم است این ارتباط ضابطه مند گردد، خوشبختانه دستورالعمل همکاری با ضابطین چه عام چه خاص درحال تهیه است و بزودی برای رئیس قوه قضاییه ارسال خواهد شد. البته ما نسبت به ضابطین، قوانین و مقررات داریم؛ اما در نحوه اجرا نیازمند اصلاحات و دستورالعمل هستیم.

وی پیرامون وظایف محوله به دادستان ها، تصریح کرد: تحول و تعالی که در حوزه دادسراها به دنبال آن هستیم را باید به صورت ساختاری پیگیری نماییم و لازم است در ساختار دادسرایی یک بازبینی جدی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم اجرای عدالت به خوبی در جامعه محقق شود باید ابزار کار و نیازمندی های دادستان ها را هم لحاظ نماییم، چون ابزارها با تکالیف متناسب نیستند، افزود: زمانیکه ریاست قوه قضاییه صراحتا اعلام می دارد که نخستین سنگر دادسرا است و نخستین رجوع مردمی به آنجاست و کارهای سختی در دادسرا وجود دارد، پس باید متناسب با این مسئولیت امکانات و اختیارات هم داده شود.

دادستان کل کشور خطاب به روسای کل دادگستری ها اعلام نمود که در این خصوص اهتمام بیشتری داشته باشند، چون هرچه دادسراها بیشتر تقویت شود به نفع مردم خواهد بود.

وی در ادامه به مبحث مبارزه با فساد هم اشاره نمود و خاطرنشان کرد: امروز دولت سیزدهم علم مبارزه را بر افراشته است و این سبب می شود وظایف و مسئولیت ما سنگین تر شود؛ با تمام توان به دولت کمک خواهیم کرد تا امر مبارزه با فساد به صورت واقعی محقق شود.

منتظری تصریح کرد: دولت در مبارزه با فساد نیازمند کمک دستگاه قضایی است، البته بخش هایی از مبارزه با فساد باید در دستگاههای اجرایی دنبال شود و بسترهای فساد شناسایی و حذف شوند؛ اما تجربه نشان داده که در بخش هایی از مبازره با فساد، قوه قضاییه باید کمک کنننده به دستگاههای اجرایی باشد.

دادستان کل کشور بحث مبارزه با فساد و اعتیاد را هم مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: معتقدیم مبحث مبارزه با اعتیاد صرفاً با دستگیری محقق نمی گردد و لازم است مراکز نگهدای معتادان گسترش یابد، بنابراین در استان ها و شهرستان ها مدیران و روسای کل این مساله را مطالبه کنند تا دستگاههای اجرایی زمینه نگهداری معتادان را فراهم نماید.

وی پیرامون کارت ضابطیت اظهار نمود: در زمینه صدور کارت ضابطیت، کارهای خوبی در مرکز صورت گرفته است و استان ها هم اقداماتی داشته باشند تا برای ضابطین کارت ضابطیت صادر شود.

دادستان کل کشور پایش، رصد و بازدید از زندان ها را امری مهم دانست و بیان داشت: صرف کار دستگاه قضایی صدور حکم و حبس نیست بلکه یکی از طریق های مبارزه با فساد و سالم سازی جامعه، نظارت بر زندان و زندانیان است که اثربخشی زیادی دارد. خوشبختانه کارهای فرهنگی و اقدامات خوبی در زندان ها انجام می شود؛ اما کافی نیست و باید توسعه یابد. حتما اگر نیروی کافی دارید یک قاضی ناظر را در زندان مستقر کنید تا به صورت مستمر به بندها مراجعه نموده و شنونده حرف ها و مسائل زندانیان باشد. اگر قاضی کافی هم ندارید می توانید از افراد حقوقدانان و کارشناسان حقوقی کمک بگیرید تا به شما کمک کنند. بطور قطع زندانی در حبس بیشتر نیازمند همکاری و مساعدت است و قانون تکلیف نموده که مسائل زندانیان را رسیدگی و گرفتاری آنها ر فع نماییم.

وی تصریح کرد: برای آزادی زندانیان تلاشهای خوبی صورت می گیرد؛ اما مبحث این است که صرفاً نباید به دنبال اعتبارات دولتی بود بلکه می توانید از ظرفیت خیرین هم برای آزدی زندانیان و کاهش مشکلات آنها استفاده کنید.

منتظری افزود: در بحث مرخصی به زندانیان تا جایی که قانون اجازه می دهد مساعدت شود. بخصوص در شرایط کرونایی اگر زندان ها خلوت باشد بهتر خواهد بود به شرطی که زندانی شرایط استفاده از مجازات را داشته باشد و جرم او امنیت روانی جامعه را برهم نزند. در مورد مرخصی به برخی مجرمین؛ و جرایم خاص با ضابط همکاری کنید و مرخصی ها ر ا به دستگاهای مربوطه اطلاع دهید تا در جریان مرخصی آنها باشند.

دادستان کل کشور تعیین تکلیف اموال ضبط شده را هم یاد شده قرار داد و اظهار داشت: اموال ضبط شده مثل موتور و ماشین که جزو اموال مردم است باید بر مبنای قانون هرچه سریع تر تعیین تکلیف شوند.

وی به مبحث فضای مجازی هم اشاره نمود و اظهار داشت: دادستان ها توجه جدی در رسیدگی به جرایم فضای مجازی خصوصا جرایمی مثل قمار و شرط بندی داشته باشند. امروز مساله فضای مجازی یک مبحث هم گسترده و هم جدا ناپذیر از زندگی مردم است و متاسفانه عده ای از این فضا سوءاستفاده کرده و مردم را گرفتار زحمت می کنند. در این خصوص باید یک همکاری جدی با نیروی انتظامی صورت گیرد و قضات و دست اندرکاران در این خصوص آموزش های لازم را ببیند؛ چونکه یکی از مسائل جدی امروز ما مبارزه با جرایم سازمان یافته در فضای مجازی است و بدون آموزش هم نمی توان خروجی مناسب را داشت.

دادستان کل کشور نظارت دقیق بر مبحث ربا و رباخواری را مهم دانست و بیان داشت: دادستان ها هرجا که دیدند بحث ربا چه در حوزه بانکی و چه غیربانکی مطرح است حتما ورود جدی کنند وبرخوردهای قاطع داشته باشند.

منتظری به مبحث قیمت گذاری کالاها هم اشاره ای داشت و اضافه کرد: بطور قطع دولت نیازمند کمک دستگاه قضایی است تا بتواند با گرانفروشان برخورد نماید. بنده به وزیر دادگستری اعلام کردم که آماده ایم در بحث مبارزه با گرانفروشی به شما و سازمان تعزیزات کمک نماییم.

وی در انتها همایش ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران اظهار نمود: در بحث تحول و تعالی نظرات و پیشنهادات را به مرکز ارسال کنید تا بررسی شود و به جمع بندی برسیم.

منبع:

1400/06/26
13:49:17
0.0 / 5
263
تگهای خبر: ابزار , اثر , اموال , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری