یك كارشناس مسائل حقوقی:

نظام حقوقی متناسب با جامعه بایستی تنظیم شود

نظام حقوقی متناسب با جامعه بایستی تنظیم شود به گزارش آی وکیل یک کارشناس مسائل حقوقی با اشاره به اینکه نظام حقوقی متناسب با جامعه بایستی تنظیم شود مدعی شد: ورودی بالا به زندان به سبب تعدد عناوین مجرمانه است و قضات ما متاسفانه چون نه درست تربیت شدند و نه درست آموزش دیدند به تکنسین قضایی تبدیل گشته اند یعنی کاری که قاضی می کند به کامپیوتر بدهیم خیلی سریع تر انجام می دهد.محمود علیزاده طباطبایی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با تاکید رییس قوه قضائیه بر «کاهش عناوین مجرمانه» اظهار داشت: متاسفانه روال قانون نویسی در کشور ما، روال درستی نبوده است. وقتی می خواهیم برای یک جامعه قانون بنویسیم باید تعدادی روان شناس، جامعه شناس، اقتصاددان و حقوقدان صورت مسئله را بررسی نمایند و اگر اقتصاد، جامعه شناسی و روان شناسی قادر به حل مسئله نبود حقوق وارد عمل می شود و حقوقدان نیز تنها ابزارش مجازات نیست.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه تنها ابزاری که قانونگذار در طول ۴۰ سال قبل به ذهنش رسیده، مجازات بوده است ادعا کرد: الان ورودی زندان ما بالای یک میلیون نفر در سال است و این به سبب تعدد عناوین مجرمانه است و قضات ما متاسفانه چون نه درست تربیت شدند و نه درست آموزش دیدند به تکنسین قضایی تبدیل شدند یعنی کاری که قاضی می کند به کامپیوتر بدهیم خیلی سریع تر انجام می دهد، جرم را با ماده قانون تطبیق می دهد و به ما می گوید چقدر زندان را باید سپری کند. هرچقدر هم روسای قوه قضائیه فریاد زدند که حکم حبس ندهید قاضی ها می بینند راحت ترین کار دادن حبس است، خودشان هم یک شبانه روز در زندان نبودند که درک کنند حبس چه صدمه ای به فرد و خانواده اش می زند.

این کارشناس مسائل حقوقی با اشاره به اینکه عناوین مجرمانه همانطور که رییس قوه قضائیه گفتند بالای ۲۰۰۰ عنوان است اضافه کرد: اگر به این ۲۰۰۰ عنوان مجرمانه که همه شان مجازات حبس دارد نگاه نماییم حداکثر ۱۴-۱۵ مورد جرایم شرعی هستند که حالا می گوییم در آنها راهی به جز حبس نداریم اما در بقیه موارد می توانیم با جایگزین های حبس مجازات داریم بطورمثال اگر کسی مرتکب جرایم مالی می شود چه دلیلی دارد او را زندانی کنیم؟ کسی که مرتکب جرم مالی می شود و به زندان می رود، زندان برایش هتل است چون آن جا پول خرج می کند و بقیه زندانیان و مسئولین زندان نوکرش می شوند.

علیزاده طباطبایی اشاره کرد: امروزه وقتی می خواهند قانون بنویسند چند تحصیل کرده حقوق یک قانون خارجی را فقط ترجمه می کنند بدون اینکه قانون با وضعیت جامعه ما انطباق داشته باشد. قانون برای حل مشکلات جامعه است و تمام قوانین مجازات ما، قوانینی است که ترجمه شده است و این قوانین در کشور ما جا نمی افتد. بطورمثال قانون تصویب می کنند که هرکس بیشتر از ۵ کیلوگرم تریاک داشته باشد اعدام می شود، هزاران نفر هم اعدام شدند اما باردیگر قانون اصلاح شده که هرکس بیشتر از ۵۰ کیلوگرم تریاک داشته باشد اعدام می شود. واقعا من نمی دانم قضاتی که هزاران نفر را به بهتان داشتن ۵ کیلوگرم تریاک اعدام کردند چطور خوابشان می برد.

وی در آخر اصرار کرد که نظام حقوقی متناسب با جامعه بایستی تنظیم شود و باید ریشه های ایرانی برای قوانین پیدا نماییم.منبع:

1400/10/06
11:04:08
0.0 / 5
257
تگهای خبر: ابزار , اوین , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری