گزارش آی وكیل؛

پرونده هفتمین جشنواره اسباب بازی بسته شد

پرونده هفتمین جشنواره اسباب بازی بسته شد آی وکیل: پرونده هفتمین جشنواره اسباب بازی کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان با حضور تولیدکنندگان اسباب بازی و بازی سازان کشور یکشنبه شب 28 فروردین بسته شد.به گزارش آی وکیل به نقل از مهر، نمایشگاه و بازار فروش هفتمین جشنواره اسباب بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ۲۱ فروردین با حضور یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش آغاز شد؛ این نمایشگاه بعد از دو سال همه گیری ویروس کرونا به صورت حضوری برگزار شد که استقبال کودکان، نوجوانان و خانواده های آنها را به دنبال داشت و با این رویداد بعد از مدت ها سکوت، حال و هوای ویژه ای به سالن مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون داده بود.
این نمایشگاه مصادف با ماه رمضان از ساعت ۱۷ تا ۱ برگزار شد که شبهای شلوغی را برای کانون رقم زد.
سفالی که با پوست ببر درست شد
نمایشگاه سال جاری با برنامه ها و کارگاه های ویژه ای همچون کارگاه های نقاشی، سفالگری، کاردستی، بازی های نمایشی و خلاق، خوشنویسی و اوریگامی همراه بود. در این کارگاه ها تمام وسایل مورد نیاز برای بازی و آموزش در اختیار کودکان قرار می گرفت تا هر زمان که دوست دارند دور یک میز کنار یکدیگر و با همکاری مربیان کانون بازی کنند و خلاقیت خویش را بروز دهند.

مربی کارگاه گِل بازی اظهار داشت: بچه ها استقبال خوبی از این کارگاه ها داشتند و با ذوق با آنها برخورد می کردند. گاهی از رفتار بچه ها شگفت زده می شدم و روزی اتفاق جالبی برای من افتاد که یکی از بچه ها با سفال، پوست ببر درست کرد.
در طرف دیگر نمایشگاه شرکت بازیتا امکانی فراهم نموده بود تا بچه ها با لگوها و اسباب بازی های این شرکت بازی کنند. بچه ها در این کارگاه بازی می توانستند به تنهایی یا با کمک خانواده هایشان با اسباب بازی ها، سازه هایی بسازند که گاه بدون مفهوم هستند اما نشان از خلاقیت و ذهنیات کودکان دارند. حتی گاهی بچه ها با کمک یکدیگر یا با خانواده هایشان سازه هایی یک متری می ساختند.
در این میان یک دختر نوجوان به نام مبینا اظهار داشت: می دانم که سن من به این بازی ها نمی خورد اما هنگام بازی خیلی دوستشان داشتم. فعلا اسباب بازی نخریدم اما در کارگاه نقاشی شرکت کردم. دو سال پیش هم به این نمایشگاه آمده بودم و یک خانه سازی خیلی بزرگ خریدم.
* حضور ۱۰۵ شرکت در نمایشگاه اسباب بازی
در این نمایشگاه ۱۰۵ شرکت حضور داشتند که گاهی چند شرکت تولیدکننده به صورت مشترک در یک غرفه محصولات خویش را عرضه می کردند. بعضی از غرفه ها امکانی فراهم کردند تا بچه ها آزادانه بازی کنند و بتوانند برای خرید تصمیم بگیرند. از نکات قابل توجه این نمایشگاه حضور بازی های فکری و رومیزی با کیفیت ایرانی بود که غرفه داران، این محصولات و قوانین آنها را برای بازدیدکنندگان توضیح می دادند و گاهی همراه با آنها بازی می کردند.
* محل برگزاری نور مناسب نداشت
محمد خالدی پدر دختر سه ساله است که به همراه خانواده اش برای بازدید از نمایشگاه آمده بود. او ضمن گلایه از وضعیت ظاهری نمایشگاه اظهار داشت: متأسفانه این دوره از نمایشگاه نور مناسب ندارد و از جذابیت بصری لازم برخوردار نیست. به نظر می آید مخاطبان این نمایشگاه سن های کمتر هستند و بهتر است که از دوره های آینده در مورد نور محل برگزاری نمایشگاه چاره ای اندیشیده شود.
وی اضافه کرد: اسباب بازی ها تنوع لازم را نداشتند و ننتوانستم اسباب بازی مناسبی را برای فرزندم خریداری کنم. همینطور راهنمایی در ابتدای نمایشگاه وجود ندارد و مخاطبان گرفتار سردرگمی می شوند.
* بعد از دو سال به چنین حس و حالی نیاز داشتیم
غرفه دار شرکت فن آموز درباره این دوره از نمایشگاه اظهار نمود: از نمایشگاه سال جاری، استقبال خوبی شد، مخاطبان حضور پررنگی داشتند و ما هم فروش خوبی داشتیم. سر من در غرفه شلوغ بود و نمی توانستم خیلی ارتباط عمیقی با مخاطبان داشته باشم اما چون مردم برنامه های علمی ما را در تلویزیون دیده بودند، واکنش های جالبی داشتند. یکی از علل به چشم آمدن این استقبال این بود که به علت آنکه مردم دوسال در خانه بودند و در شرایط کرونایی امکان برگزاری چنین رویدادهایی وجود نداشت.
مهرداد همدانی مدیرعامل شرکت تولیدی سپتا اظهار داشت: نمایشگاه سال جاری نسبت به دوره پنجم که ما حضور داشتیم، منظم تر برگزار گردید. شکرخدا فروش خوبی هم داشتیم و پرفروش ترین محصول ما «بِریکس» و «ستون اشکال» بود. فکر می کنم بعد از دو سال برگزاری، به چنین رویدادی نیاز بود.
فرید آریان متین مدیر یکی از شرکتهای آوای باران بیان نمود: نمایشگاه در شراط کرونایی، خیلی خوب برگزار شد و انتظار چنین استقبالی نداشتم. محصول من یک کار جدید است و تمرکز ذهن را با شعبده بازی ترکیب کرده است.
طراحان محصولات، تمام مدت در غرفه ها حاضر بودند و با مخاطبان خود گفتگو می کردند. در این تبادل اطلاعات فرصتی برای طراحان و تولیدکنندگان ایجاد می شد تا از علایق و سلایق مخاطبان خود آگاه شوند که این موضوع، می تواند در تولیدات آینده آنها مؤثر واقع شود.

کانون زبان ایران هم یکی از غرفه های این نمایشگاه بود که آثار و کتاب های خویش را به مخاطبان ارائه نمود. این غرفه امکانی فراهم نموده بود تا به صورت مجانی از کودکان و نواجوان آزمون تعیین سطح زبان گرفته شود. فعالیتهای این غرفه با حضور یک عروسک به نام «جمال» همراه بود.
عروسک گردان جمال اظهار داشت: ما اهتمام می نماییم بازدیدکننده ها را با اجرای نمایش، جذب کانون زبان نماییم. شخصیت جمال می خواهد از بچه به دنیا نیامده خود، آزمون تعیین سطح بگیرد.
* زربخت هم در نمایشگاه اسباب بازی بود
اما همین شور و شوق در خارج از سالن نمایشگاه و در محوطه بیرونی هم مشاهده می شد. بنر سفید بزرگی در حیاط نصب شده بود که کودکان با رنگ و قلم مو روی آن نقاشی می کشیدند. عروسک های مختلفی هم میهمان شبهای نمایشگاه شدند تا نمایش های جذابی برای بچه ها اجرا کنند. این نمایش دو عروسک و یک نقال داشت که غالباً اجرای آنها با پخش موسیقی های محلی، مسابقه و نکات آموزشی و… همراه بود و یکی از بخش های پرطرفدار و محبوب نمایشگاه سال جاری را برای بچه ها رقم زد.
عذرا امامی عروسک گردان عروسک «زربخت» که همه روزه در نمایشگاه اجرا داشتند، اظهار داشت: سال هاست که مربی کانون هستم. اسم عروسکی که این شب ها در نمایشگاه برنامه اجرا می کرد «زربخت» است. زربخت به نمایشگاه اسباب بازی آمد و برای خودش عروسک ساخت و فروخت. وی همینطور یکسری بازی قدیمی را که بچه های امروزی بلد نیستند، به آنها آموزش داد. این عروسک در شبهای نمایشگاه، بازی های قدیمی را همراه با یک عروسک دیگر به نام «قدرت» اجرا کرد و بچه ها هم استقبال زیادی از این اجراها داشتند. نکته جالب اینکه برخی از بچه ها را هرشب اینجا می دیدیم و پای ثابت برنامه های ما بودند.
* حضور عروسک کُرد شادی آفرین در نمایشگاه اسباب بازی
وحید خسروی عروسک گردان «قدرت» که او هم این شب ها اجرا داشته است، اظهار داشت: قدرت، برگرفته از یک عروسک بومی-سنتی کُرد کرمانشاهی است. این عروسک قدمت بیشتر از ۱۰۰ یا ۱۵۰ ساله دارد و فلسفه به وجود آمدن این عروسک، شاد کردن مهمانی ها و دورهمی ها بوده است. مخاطب این عروسک فقط کودک نیست، بلکه عامه مردم است و گاهی برای مرتفع ساختن ناراحتی ها و کینه و کدورت، از آن استفاده می شده است، چونکه هرچیزی را می شود از زبان عروسک بیان کرد.
وی اظهار داشت: شکل و شمایل امروزی این عروسک مانند نسخه سنتی آن نیست و مژده زکریاپور عروسک ساز ما، این داستان را شنیدند و با تصویری که در ذهن داشتند، آنرا خلق کردند و اهتمام شد عروسک شمایلی شبیه مردان کُرد کرمانشاهی داشته باشد. این عروسک سال هاست همراه من است و در برنامه های مختلف اجرا رفته است. در این چند روز نمایشگاه هم بچه ها با او ارتباط برقرار کردند.

خسروی در انتها سخنانش اظهار داشت: زمانی که ما این عروسک را ساختیم، چند سال بعد در کرمانشاه زلزله آمد و این شخصیت، در شرایط دشواری که مردم زلزله زده در چادرها زندگی می کردند، برای مردم برنامه اجرا کرد و حس خیلی خوبی به بچه های زلزله زده داد.
دو عروسک ململ و بزباش هم در یکی دیگر از بخش های پرطرفدار این نمایشگاه، هر روز در سانس های مختلف روی صحنه می رفتند.
همچنین نمایشگاه اسباب بازی در چهارمین شب خود میزبان عموهای فیتیله ای یکی از محبوب ترین برنامه های کودکان و نوجوانان در نسل های مختلف بود.
* تعیین گروه سنی بازی ها برای اسباب بازی ها
یکی از ایراداتی که میتوان به این دوره از نمایشگاه وارد کرد، عدم تعیین رده بندی سنی برای اسباب بازی هایی است که در نمایشگاه بود. به این معنا که کودکان و نوجوانان که وارد نمایشگاه می شدند، به سادگی می توانستند دست به هر بازی بزنند که در آن جایگاه قرار گرفته شده بود، این درحالی است که باید گروه سنی هر یک از اسباب بازی ها تعیین می شد تا والدین با خیال راحت اجازه می دادند که دست به اسباب بازی ها بزنند و در صورت تمایل آنرا خریداری کنند.
همچنین برنامه «رخداد» با تهیه کنندگی ساعد براهیمی که به مدت هفت سال به پوشش تمامی جشنواره ها، نمایشگاه ها و رویدادهای حوزه کودکان، نوجوانان و دانش آموزان می پردازد، هر روز از ساعت ۱۷ تا ۱ صبح در نمایشگاه اسباب بازی حضور داشت و روند برگزاری نمایشگاه را به صورت تصویری پوشش می داد.
این نمایشگاه ۲۸ فروردین ماه درحالی به پایان رسید که وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه آن نکات مهمی را بیان کرد؛ او ضمن اشاره به اهمیت توجه به صنعت اسباب بازی در نظام آموزش و پرورش کشور اظهار داشت که جامعه دانش بنیان باید در آموزش و پرورش شکل بگیرد. کانون باید یک مرکز رشد در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار دهد و ساختمانی را بعنوان مرکز فن آوری یا «فن بازار» در اختیار گروههای مستعد قرار دهد.

نوری همینطور اظهار داشت که نمایشگاه اسباب بازی باید به استانهای دیگر برود و کانون با برقراری ارتباط با کشورهای دیگر از صادرات اسباب بازی حمایت کند.
مهدی علی اکبرزاده مدیرعامل کانون خبری اعلام نمود که نمایشگاه دائمی عرضه محصولات در رابطه با کودکان و نوجوانان شامل کتاب، نوشت افزار، اسباب بازی و سرگرمی، فیلم، وسایل جانبی کودک و… در کانون برپا خواهد شد.
از نکات قابل توجه نمایشگاه سال جاری حضور مسؤلان مختلف از وزارت صنعت، معدن، تجارت، وزارت بهداشت و درمان، وزارت آموزش و پرورش، مجلس شورای اسلامی و شهرداری تهران بود.
نمایشگاه و بازار فروش اسباب بازی هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی مصادف با ایام ماه رمضان از ۲۱ تا ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ از ساعت ۱۷ تا ۱ صبح در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار گردید.
همچنین هشتمین روز از نمایشگاه و بازار فروش اسباب بازی با عنوان «آپارتمان نشینی» نام گذاری شده بود.


منبع:

1401/01/31
10:09:36
0.0 / 5
231
تگهای خبر: پرونده , جامعه , دانش , سابقه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده