رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور بیان كرد

شرح پروسه صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی و زارعی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

شرح پروسه صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی و زارعی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آی وکیل: رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت که از شروع سال 6 میلیون و 200 هکتار از اراضی زارعی و کشاورزی معادل 36 درصد اراضی حدنگاری شده است که این مقدار 9 برابر سال قبل بوده است.


به گزارش آی وکیل به نقل از قوه قضائیه، حسن بابایی، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ارتباط با فرایندها و اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را در صدور اسناد حد نگاری اراضی کشاورزی اظهار داشت: مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان متولی قانون جامع حدنگار (کاداستر) معطوف به ماده ۲ قانون این سازمان متولی اجرای حدنگاری، صدور اسناد مالکیت حدنگار، ایجاد و بهره برداری نظام جامع و سایر تکالیف مندرج در این قانون است و در امتداد تحقق فرامین مقام معظم رهبری موضوع فراز سوم از بند ۲۶ سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه ابلاغی معظم له و همین طور تاکیدات بسیار رییس قوه قضائیه ذیل سند تحول و تعالی قوه قضائیه در خصوص تحقق تمام و کمال فعالیت حدنگاری کلیه اراضی کشور به ویژه حدنگاری اراضی کشاورزی تدابیر ویژه ای اتخاذ و تمامی ظرفیت های خودرا بسیج کرده است.
وی ادامه داد: با اقدامات جهادی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از شروع سال ۶ میلیون و ۲۰۰ هکتار از اراضی زارعی و کشاورزی معادل ۳۶ درصد اراضی حدنگاری شده است که این مقدار ۹ برابر سال قبل بوده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محدود به حدنگاری اراضی نمی شود و اقداماتی این سازمان در پروسه حدنگاری ( کاداستر) شامل تطبیق، مسند سازی، تهیه نقشه، طرح موضوع در کمیسیون ها و صدور سند می شود. تمام این فرایندهای پیچیده توسط سازمان ثبت اسناد و املاک به انجام می رسد.
بابایی اظهار داشت: در پروسه صدور اسناد حدنگاری، وزارت جهاد کشاورزی باید به استعلامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پاسخ دهد.
وی با اعلان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک در ابتدا با ایجاد زیرساخت و جذب اعتبارات لازم نسبت به تدوین برنامه های مشخص در بازه زمانی معین در حوزه حدنگاری اراضی کشاورزی و ابلاغ آن به کلیه استانها مبادرت کرده است، اظهار داشت: در همین راستا بمنظور صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی اقدامات مهمی انجام شده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: بمنظور تشویق کشاورزان برای اقدام در امتداد گرفتن سند حدنگاری کار تبیین و روشنگری درباب سند رسمی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام شده است که در این جهت کلیه مدیران کل و روسای واحدهای ثبتی با برنامه زمانبندی مشخص، چند روز در هفته با مراجعه به روستاها و دیدار چهره به چهره با زارعین و کشاورزان نسبت به بیان ضرورت و مزایای سند رسمی پرداخته و در مورد لطمه های مبتلابه اسناد عادی روشنگری نمودند، اجرای درست و اهتمام ویژه در این مرحله سبب همکاری زارعین و در نتیجه تسریع و تسهیل در حدنگاری اراضی کشاورزی می شود که با تلاش شبانه روزی همکاران ما در سطوح ادارات کل و واحدهای شهرستانی شروع و بطور مستمر در حال اجراست.
بابایی اظهار داشت: همین طور در راستای صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت های ذی صلاح اقدام شد که در این مرحله از کار باتوجه به بدیع بودن این امر ابتدا با بررسی های کارشناسی و احصا کلیه مراحل صدور سند مالکیت و تفکیک اقدامات تصدی گری از امورات حاکمیتی سازمان ثبت نسبت به تدوین شرح خدمات انعقاد قرارداد با بخش خصوصی اقدام شد.
وی اظهار داشت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراحل صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی، ۱۴ اقدام اساسی همچون کنترل و بررسی نقشه های وضعیت موجود اراضی کشاورزی، جمع آوری و دسته بندی اطلاعات موجود، زمینه سازی مشارکت مردمی و اطلاع رسانی، جمع آوری مدارک مورد نیاز از مالکین یا متقاضیان صدور سند مالکیت با مراجعه به محل وقوع ملک، تفکیک پرونده ها به دو شکل کلی مشمول قانون ثبت و یا مشمول قوانین خاص همچون قانون تعیین تکلیف اراضی وساختمان های فاقد سند رسمی، بروزرسانی و یا تهیه نقشه های اراضی کشاورزی متقاضی، تکمیل فرم های کارشناسی، تطبیق و مستند سازی مدارک و مستندات ارائه شده از جانب مالکین و یا متقاضیان صدور سند مالکیت اراضی کشاورزی برمبنای سوابق اجرای مقررات امور اراضی، تکمیل فرم های ارجاع پرونده ها به ادارات امور اراضی جهت صدور تاییدیه به ثبت، صدور نامه تأیید و معرفی مالکین به ادارات ثبت از طرف ادارات امور اراضی، پیگیری مراحل اجرای پرونده ها و ارائه به ادارات ثبت، تهیه لایه های اطلاعاتی توصیفی و مکانی قطعات اراضی کشاورزی ارائه شده، گردآوری و ارائه عملکرد پرونده ها و نظارت بر اقدامات انجام داده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد: در تمامی مراحل صدور اسناد حدنگاری، نظارت مستمر توسط همکاران خبره واحدهای ثبتی تعریف شده و در حال انجام می باشد.
بابایی با اشاره به اقدامات حاکمیتی بعد از تشکیل پرونده ها برای صدور اسناد حدنگاری اظهار داشت: با ورود پرونده به ادارات ثبت، وظیفه اصلی و حاکمیتی سازمان آغاز می شود.
وی با اعلان اینکه پرونده ها به دوشکل کلی دسته بندی در ادارات ثبت دسته بندی می شوند، اظهار داشت: در روش اول پرونده هایی که مشمول قانون ثبت همچون مواد ۱۴۲ الی ۱۴۴ قانون ثبت می شوند بعد از بررسی توسط کارشناسان و تطبیق با سوابق نسبت به اجرای تشریفات و انتشار آگهی های قانونی اقدام شده تا بعد از طی موالید آگهی در صورت عدم وصول اعتراض به مرحله تثبیت و صدور سند مالکیت ارجاع شود.
بابایی بیان کرد: در روش دوم، پرونده هایی که مشمول قوانین خاص همچون قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی می شود، بعد از تشکیل پرونده و بررسی در دبیرخانه هیات که در ادارات ثبت مستقر میباشد به هیاتی مرکب از یک نفر قاضی، رییس اداره ثبت و حسب مورد رییس اداره راه و شهر سازی و یا رییس اداره جهاد کشاورزی ارسال می گردد که بعد از بررسی های لازم توسط هیات و صدور رای به اداره ثبت جهت انتشار آگهی های قانونی ارسال تا چنانچه مواعید آگهی بدون اعتراض سپری شد به مرحله تثبیت و صدور سند مالکیت ارجاع شود.
منبع:

1402/01/01
14:38:47
0.0 / 5
2763
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

وکالت ماهر
حقوقدان

آگهی رایگان وکالت

وکیل قانونی

وکیل

کانون وکلا