در دیدار محسنی اژه ای با رئیس شورای عالی قضایی عراق انجام شد

امضای دو یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و قضایی میان ایران و عراق

امضای دو یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و قضایی میان ایران و عراق به گزارش آی وکیل، دو یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و قضایی میان ایران و عراق در دیدار محسنی اژه ای با رئیس شورایعالی قضایی عراق به امضا رسید.به گزارش آی وکیل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، امروز سه شنبه (۱۹ اردیبهشت) با «فائق زیدان» رئیس شورایعالی قضایی عراق که در صدر یک هیئت عالی قضایی به ایران سفر کرده است، دیدار و گفتگو کرد.

رئیس قوه قضاییه کشورمان در این دیدار ضمن اشاره به اشتراکات و مناسبات عمیق و گسترده میان ملت ها و دولت های ایران و عراق اظهار نمود: ارتباطات میان ایران و عراق به صرف مسائل همسایگی نیست، بلکه فراتر از آن است؛ ریشه اصلی این ارتباطات وثیق و قدیمی، ناظر بر اشتراکات فرهنگی و دینی و مذهبی می باشد. اغلب قریب به اتفاق مردم ایران تمایل دارند در سال به هر میزان که توان و استطاعت دارند برای زیارت بقاع و اماکن متبرکه و مشرفه و زیارتی به عراق سفر کنند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه ضمن اشاره به عظمت و شکوه مراسم اربعین حسینی که به مظهر و نمادی برای اتحاد مسلمانان و شیعیان جهان تبدیل گشته است اظهار داشت: طی سالیان اخیر مراسم باشکوه اربعین به یک نماد اتحاد و همبستگی میان مسلمانان در عرصه بین المللی تبدیل گشته است و این مهم یکی دیگر از علائم اشتراک و امتزاج فرهنگی دو ملت ایران و عراق است. اربعین دارای یک جنبه سیاسی، اعتقادی و فرهنگی نه فقط برای دو ملت ایران و عراق بلکه برای کل جهان است و به یک پدیده جدید از لحاظ آموزه های دینی تبدیل گشته است. علاوه بر این، یکی دیگر از مقولاتی که پیوند عمیقی میان دو ملت ایران و عراق ایجاد کرده، حوزه های علمیه نجف و قم است.

رئیس قوه قضاییه کشورمان خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر شاهد همکاریهای گسترده دو کشور ایران و عراق به لحاظ جنبه های قضایی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی هستیم؛ در این میان نقش دستگاههای قضایی دو کشور در توسعه این ارتباطات گسترده، برجسته و اثرگذار می باشد.

محسنی اژه ای اضافه کرد: در سنوات گذشته، تفاهمات و توافقات خوبی میان دستگاههای قضایی دو کشور ایران و عراق منعقد شده که بعضاً هم عملیاتی شده اند لکن اجرای این تفاهمات نیازمند اقدامات بیشتری است؛ حتما باید دستگاههای قضایی دو کشور، ارتباطات در میان را بسط و گسترش دهند و نیازمندی های قضایی را با تفاهم و در چارچوب توسعه امکانات الکترونیکی و استفاده از تکنولوژی های جدید، هر چه سریع تر مرتفع سازند.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: اعتقاد ما اینست که به هر اندازه روابط دو کشور ایران و عراق در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و مبارزه با تروریسم و عناصر و تشکیلات فاسد و مفسد، توسعه پیدا کند باید به همان اندازه روابط قضایی در میان هم گسترش یابد.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: در گذشته تفاهمات اولیه میان مقامات قضایی ایران و عراق به امضا رسیده است اما در اجرای مفاد این تفاهمات، قدری عقب هستیم و باید روند اجرای آنرا سرعت ببخشیم؛ باید تلاش نماییم تفاهمات سفر سال ۱۳۹۹ رئیس وقت قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران به عراق را هرچه سریع تر و به صورت کامل، اجرایی نماییم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه ضمن اشاره به روند پیگیری و رسیدگی به پرونده عناصر دخیل در ترور فرماندهان سلحشور محور مقاومت، اظهار نمود: از مقامات قضایی عراق به جهت اقداماتی که در زمینه مقابله با تروریسم و پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و همراهانشان انجام دادند، بسیار تشکر می نماییم و امیدواریم با تعامل هر چه بیشتر دستگاههای قضایی دو کشور ایران و عراق، این پرونده هرچه سریعتر به مراحل نهایی و حصول نتیجه برسد.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال پیگیری ها و رسیدگی های دقیق و همه جانبه قضایی، کیفرخواست آمران و عاملان ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان صادر شده و ان شاالله کسانی که ظلم کردند و خون های بی گناهان ریختند را در این دنیا به جزای خودشان خواهیم رساند.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به توسعه روابط در میان ایران و عراق و ترددهای پرشمار مردم این دو کشور به سرزمین های یکدیگر اظهار داشت: امکان دارد برخی از ترددکنندگان میان مرزهای ایران و عراق به علت ناآشنایی با قوانین و مقررات کشور میزبان، گرفتار مشکلاتی شوند؛ بنابراین امیدواریم شرایطی فراهم گردد تا در برابر آن دسته از افراد و شهروندان ایرانی یا عراقی که از روی عدم آگاهی به قوانین و مقررات کشور میزبان، مرتکب تخلفی می شوند، مساعدت های لازم انجام گیرد و جنبه های انسانی مبحث هم لحاظ شود.

محسنی اژه ای همینطور ضمن اشاره به بازبینی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ و تغییراتی که به دنبال این بازبینی در ساختار دستگاه قضایی کشورمان پدید آمد، برای انتقال تجربیات تقنینی و قضایی مربوطه به دستگاه عدلیه کشور عراق، اعلام آمادگی کرد.

در جریان این ملاقات، فائق زیدان، رئیس شورایعالی قضایی عراق، ضمن قدردانی صمیمانه از میهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران، اظهار نمود: دستگاه قضایی عراق در تمام سطوح و با تمام زیرمجموعه های خود برای تحکیم روابط مثبت و سازنده با جمهوری اسلامی ایران، تلاش وافری دارد؛ حضور ما در این سفر با هدف تکمیل تلاش ها و اقداماتی بوده که در گذشته انجام شده است؛ یادداشت ها تفاهمی که امروز با هدف توسعه و تعمیق همکاریهای حقوقی و قضایی میان ایران و عراق به امضا می رسد، در جهت تقویت و تحکیم تفاهمنامه های پیشین میان دستگاههای قضایی ایران و عراق است.

رئیس شورایعالی قضایی عراق با اشاره به اینکه عمق روابط ثمربخش دو کشور برادر ایران و عراق، به بهترین وجه ممکن در مرحله مبارزه با تروریست های داعش تجلی پیدا کرد، اظهار داشت: در جریان نبرد با تروریست های داعش، خون عراقی ها و ایرانیان در راه مقابله با دشمن مشترک در هم آمیخت؛ گروه تروریستی داعش بیشتر از آنکه با مردم ایران و عراق دشمنی داشته باشد، دشمن کل انسانیت بود و در صورتیکه جلوی آنها گرفته نمی شد، خطری برای کل مردم دنیا محسوب می شدند.

وی اضافه کرد: اراده و مشیت الهی بر این بود که سرانجام دو فرمانده تاریخی و سرافراز مقابله با تروریسم، شهیدان سلیمانی و المهندس به دست تروریسم جهانی متکبر و خودخواه به شهادت برسند و خون آنها در هم بیامیزد؛ بسیار خرسند هستیم که برادران ایرانی ما کیفرخواست پرونده ترور شهیدان سلیمانی و المهندس و همراهانشان را تکمیل کردند و مایل هستیم که این پرونده به سرانجام نهایی برسد.

فائق زیدان در ادامه ضمن اشاره به مشکلاتی که برای اتباع مسافر دو کشور به جهت عدم آگاهی نسبت به قوانین و مقررات کشور میزبان، ایجاد می شود خاطرنشان کرد: با اتخاذ رویکرد انسانی و رأفت اسلامی، تمام تلاش و مساعدت خویش را انجام می دهیم تا افرادی که از روی عدم آگاهی نسبت به قوانین کشور همسایه، مرتکب تخلفی می شوند، کمتر متحمل مشکل شوند.

رئیس شورایعالی قضایی عراق در انتها این دیدار به صورت رسمی از حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای برای سفر به عراق و دیدار با مقامات این کشور و همینطور زیارت اماکن مقدسه دعوت کرد.

پس از ملاقات و گفت وگوی حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با «فائق زیدان» رئیس شورایعالی قضایی عراق، طی مراسمی ۲ یادداشت تفاهم همکاری با هدف توسعه و تعمیق تعاملات حقوقی و قضایی میان ایران و عراق به امضای طرفین رسید.

منبع:

1402/02/20
08:26:58
0.0 / 5
295
تگهای خبر: اثر , پرونده , تخلف , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

وکیل مدافع

بررسی وکیلها

کانون وکلا

مدافع
کانون وکلا

محکمه

دادگستری