اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت،

آخرین وضعیت پرونده سرقت از بانک ملی

آخرین وضعیت پرونده سرقت از بانک ملی آی وکیل: به گزارش آی وکیل، آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی، اجرای حکم پرونده کثیرالشاکی «دهکده آبی پارس» و آزادی سه تبعه ایرانی و دانمارکی از مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


به گزارش آی وکیل به نقل از ایسنا، مهم ترین اخبار حقوقی هفته گذشته را در این گزارش می خوانید:

ایجاد امید در جامعه، به صِرف قول و حرف زدن مسؤلان ایجاد نمی شود

محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه روز پنجشنبه ۱۸ خرداد در جلسه شورای تأمین استان مازندران با اشاره به اینکه امروز یکی از موضوعات امیدآفرین در کشور اینست که همه اقشار مردم بخصوص جوانان احساس کنند مسؤلان و مدیران کارآمدی دارند، اظهار داشت: ایجاد امید در جامعه، به صِرف قول و حرف زدن مسؤلان ایجاد نمی شود بلکه باید برای امیدآفرینی، «عمل» هم همراه «قول» مسؤلان باشد.

آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی


مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی اظهار داشت: این پرونده واجد حساسیت خاصی است. محتویات این پرونده ۱۴ هزار صفحه است. ۲۸ متهم دارد و افترا آنها مشارکت در سرقت حدی و تخریب اموال دولتی و تحصیل مال نامشروع و پولشویی است.
سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به نرخ امروز از متهمان مسترد و تحویل شکات (مالباختگان) پرونده شده است و حدود ۳۰۰ میلیارد درحال بررسی و بازگرداندن به مالباختگان است. کلیه متهمان برای دریافت آخرین دفاع احضار شدند و بازجو محترم که روز گذشته با ایشان صحبت داشتم گفت چندین روز است درحال رسیدگی به این پرونده خاص است و ان شاءالله در روزهای آتی از باب کشف و پاسخگویی به بزه دیدگان اخبار خوب و مثبتی را داریم.

صدور بی رویه بخشنامه، از عوامل افزایش ورودی پرونده به دیوان عدالت اداری است
حجت الاسلام والمسلمین مظفری صدور بی رویه بخشنامه توسط مدیران دستگاههای اجرایی را از مهم ترین صدمه های حوزه اداری و افزایش ورودی پرونده به دیوان عدالت اداری دانست و اظهار داشت: در سازمان های دولتی هر کدام از مدیران بخشنامه های مختلف صادر می کنند و بعضی از دیدگاه های سلیقه ای و خارج از قانون بودن آن بخشنامه منجر به ورود شکایت به دیوان می شود، باید ساز و کاری وضع شود که هر مدیری اجازه صدور بخشنامه را نداشته باشد و پیش از صدور آن مرجعی جهت نظارت و ابلاغ وجود داشته باشد.
رئیس دیوان عدالت اداری همینطور در هفته گذشته طی نامه ای ضرورت اجرای تبصره ۴ ماده ۱۵ قانون جدید تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری را به کلیه دستگاههای اجرایی اعلام نمود.

اجرای برنامه های تحولی دستگاه قضا به صورت منسجم پیگیری می شود


حجت الاسلام مصدق معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: یکی از محورهای کار ما مشورت و هم اندیشی مستمر با رؤسای کل دادگستری ها برای رصد و نظارت بر اجرای برنامه های قوه قضاییه است و در فواصل زمانی مشخص با رؤسای کل دادگستری ها جلساتی برگزار می گردد و علاوه بر پیگیری آخرین و ضعیت اجرای برنامه ها، پیشنهادهای تحول آفرین دریافت و پیگیری می شود.

قیام ۱۵ خرداد در جهت پشتیبانی از باورها و فرهنگ دینی و مذهبی کشور رخ داد
کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه مبارزه همزمان با استکبار خارجی و استبداد داخلی را از دیگر خصوصیت های قیام ۱۵ خرداد عنوان نمود و اضافه کرد: امام راحل به خوبی متوجه شد سرنگونی رژِیم شاهنشاهی در سایه مبارزه همزمان با استبداد داخلی و استکبار خارجی میسر می شود چون که این دو، دو روی سکه به استضعاف کشیده شدن ایران بودند.
غریب آبادی همینطور اظهار داشت: مسعود مصاحب و کامران قادری، دو تبعه ایرانی که چهار سال و نیم و هفت سال و نیم از حبس خود (بخش اعظم حکم حبس) را سپری کرده بودند و یک تبعه دانمارکی به علل انسان دوستانه آزاد شدند.

دستگاه های متولی جلوگیری از صدمه های اجتماعی توپ را به زمین یکدیگر می اندازند
ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از این که دستگاههای متولی مقابله و جلوگیری از صدمه های اجتماعی توپ را به زمین یکدیگر می اندازند، تصریح کرد: سازمان بازرسی و شورای دستگاههای نظارتی به دنبال اینست تا متولی مشخص و کارها با انسجام بیشتری دنبال شود.

حکم پرونده «دهکده آبی پارس» اجرا شد
علی صالحی دادستان تهران در هفته گذشته از اجرای حکم پرونده کثیرالشاکی «دهکده آبی پارس» و پرداخت کامل ردِ مال به تمامی ۱۲۴۸ نفر مالباختگان اطلاع داد.

متهمان و محکومان متواری با یک برنامه ریزی منسجم دستگیر شوند


علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به «جنگ ترکیبی دشمن ضد نظام جمهوری اسلامی در سال گذشته» اظهار نمود: وقایع و حوادث گوناگونی که پارسال به وقوع پیوست باعث صرف بخشی از توان و وقت مدیران دستگاههای مختلف خصوصا دستگاههای انتظامی، امنیتی و قضایی برای خنثی سازی حربه های دشمنان شد.
وی از فرماندهان انتظامی و مسؤلان قضایی خواست تا با یک برنامه ریزی منسجم نسبت به جلب و دستگیری متهمان و محکومان متواری اقدام نمایند.
منبع:

1402/03/21
09:40:34
0.0 / 5
269
تگهای خبر: اموال , پرونده , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت مرجع رسمی وکالت آی-وکیل : حقوق مالکیت محفوظ است.

وکیل

وکالت

وکیل پایه یک

دادگستری

موکل

جستجوی وکیل مجرب

وکیل

محکمه

آگهی قانونی وکیل

وکالت

وکالت

دادگستری

وکیل ماهر

خانواده